Jste připraveni začít?

1. 1. 2021
Petra Jelének

Zatímco za okny doznívají zvuky ohňostrojů ohlašující nový rok, já se v klidu domova pouštím do těchto řádků. První editorial tohoto roku jsem si šetřila a na jeho psaní nikterak nechvátala. Hrozilo totiž, že bych třeba sklouzla k všeobecným nářkům na rok 2020 nebo bych nedokázala vystihnout všechny emoce. A že jich bylo a stále ještě je. 

Zaprvé, nechci uplynulý rok zlehčovat. Bylo to náročné. Hodně všem bral. Bohužel někomu více. Ale pro to už v novém roce není místo. Ačkoliv se prakticky nestalo nic jiného, než že zem oběhla slunce a myšlenka, že něco takového může cokoliv změnit je bláhová. Ale není právě to tak krásné na lidské povaze, že takové věci v nás jsou schopné zažehnout naději?

Chci se na 2020 podívat růžovýma brýlema. Na chviličku. Na začátku toho roku, jsem znovuobjevila sama sebe. To je velká věc. Někdy v posledních čtyřech letech jsem se ztratila, ale v lednu jsem mě zase našla a bylo to krásný. Ty první dva měsíce roku 2020 byly tak nabité zážitky a emocemi tak, jako celý jeden předchozí rok. A pak to přišlo. Zdálo se nereálné, že ze dne na den by mohli všechno ukončit, zavřít. A najednou se to fakt stalo.

Jenže jak se zdálo, a jak také dalších 10 měsíců ukázalo, asi se to muselo stát. 

Vždy když jsem byla sklíčená z toho, co se děje (téměř vždy poz. kocoura), snažila jsem se své emoce nějak zpracovat, uspořádat, pojmenovat. (Mé články jsou důkazem toho, že to s těmi emocemi tak neumím.) Nesnáším dobře zákazy vycházení, nesnáším dobře pocit, že něco nemůžu. Jsem z generace, která se narodila a vyrůstala v době, kdy „díky, že můžem“. Neumíme se s tím tak dobře poprat.

Rok 2020 nevnímám jinak, než jako zkušební verzi. Víte, jako když používáte free verzi nějakého nástroje nebo hry a nevíte ještě, zda-li si chcete zaplatit za tu plnou. A nebo spíš víte, že jí chcete, ale nemáte na to zrovna dostatek na účtě. Žili jsme, ale některé funkce zkrátka nebyly dostupné. Když poprvé oznámili zákaz vycházení od 9 hodin, těch pár večerů (během kterých bych stejně nikam nevycházela) pro mě bylo hrozných. Plánovala jsem si vždy na devátou hodinu, že si budeme volat s přáteli, hrát online hry – hlavně na to nemyslet.

Ačkoliv pocit sklíčenosti mnohdy přetrvával dlouho a dobrovolně bych si to nikdy nezvolila, bylo to důležité. 2020 nás naučil být spolu. Paradoxně. Vážit si druhých, posílil přátelství a vztahy (ty, které spolu tu karanténu zvládly bez rozchodu). Dal nám příležitost najít cestu k sobě a ukázal nám s kým nám je opravdu dobře. S kým to zvládneme, kdo nás vytáhne ze sebelítosti a kdo nás i v takových chvílích rozesměje do slz. Naučil nás také vztahu možná nejdůležitějšího – vztahu nás k sobě samým. Už před sebou nebylo úniku. Museli jsme se naučit, co nás skutečně činí šťastnými a co ne. Uvědomili jsme si pomíjivost všeho. Uvědomili jsme si, že i když je to hrozná banda divé zvěře, tak je pro nás rodina opravdu důležitá.

Zkusím využít magii prvního ledna, pokud tam nějaká je, a řeknu, že 2021 už bude ten rok, kdy postupně na tu placenou verzi přejdeme. Opustíme to demo a začneme zase žít. Doufám jen, že během těch oslav a nekončících večírků a obíhání kaváren, že během toho nezapomeneme na hodnoty, které nás 2020 naučil – to že nemáme zapomínat na naše babičky a dědečky, na to ryzí přátelství a na návrat k nám samým.

Vyhlašuji také leden měsícem restartu. Po tom všem, co se událo, začínáme nanovo a je to v našich rukách. Tento rok můžeme vše změnit a odstartovat naplno novou dekádu. Upřímní k sobě i k okolnímu světu.

Přeji všem odvahu, ten nový příběh začít psát, a mnoho sil, které ještě ve zbytku té karantény nabereme, jelikož budou potřeba, jakmile začneme znovu. Společně.

Dáme Brunch? 

Podpořte nezávislou tvorbu, kvalitní texty. Pozvěte nás na kávu. (1 EUR = cca 25 Kč)

Další

#48: Smysl nevypadá tak, jak jsme si mysleli.

#48: Smysl nevypadá tak, jak jsme si mysleli.

Existuje jeden pocit, pro který nemáme pořádné slovo.  Není to smutek, ani úzkost, ani nuda v klasickém slova smyslu. Je to spíš takový tichý šum, který někdy uslyšíte uprostřed všedního dne, náhle, bez varování, při něčem naprosto banálním. Stojíte u okna. Nebo...

#46: Milostný dopis

#46: Milostný dopis

Píšu ti v květnu, v měsíci, kdy prvního máje předstíráme, že rozumíme romantice. Kdy se city redukují na pusu pod rozkvetlu třešní a bonboniéru, kdy se láska stává komoditou měřitelnou v cenách večeří při svíčkách. Ale ty a já víme, že láska je něco jiného. Něco...

#46: Zase živá (?)

#46: Zase živá (?)

Existuje jeden konkrétní moment na jaře, který nejde přesně pojmenovat, ale myslím si, že ho každý zná. Není to první sluneční den, ani ten, kdy jsem odložila kabát. Je to spíš okamžik, kdy jsem si uvědomila, že jsem přestala čekat. Že někde cestou mezi lednem a...