Candy, Darling! 5 věcí, které byste měli vědět o Warholově múze

Zveřejněno 10. 8. 2022

Candy, Darling! Přišla, aby se stala hvězdou. Netušila, že se její jméno bude vplétat do textů písní a přetékat přes velké plátno. V době, kdy se připravuje film o jejím životě, v němž hraje Hari Nef, se vracíme k odkazu trans ikony, herečky a Warholovy múzy Candy Darling. Níže najdete pět zajímavostí o této hvězdě.

1. Vyrůstala na Long Islandu

Začněme od začátku. Candy Darling se narodila 24. listopadu 1944 v Queensu, což z ní pro všechny znalce zvěrokruhu dělá Střelce. Její matka Theresa Phelanová byla v té době účetní v Jockey Clubu na Manhattanu, zatímco její otec Jim Slattery byl v Darlingové zveřejněných osobních denících My Face for the World to See popsán jako „násilnický alkoholik, který trávil hodně času na dostihové dráze“.

Darling měla také nevlastního bratra Warrena z matčina prvního manželství. Když se rodiče nakonec rozvedli, Theresa se i se dvěma dětmi přestěhovala do malého bungalovu v Massapequa Park na Long Islandu, kde začala pracovat pro telefonní společnost.

Darling se do herectví zamilovala už v mládí. Jako dítě byla přilepená k televizi, hltala staré hollywoodské filmy – její oblíbený pořad byl Million Dollar Movie – a většinu času trávila napodobováním svých oblíbených hereček. Candy často jezdila pozdě v noci vlakem na Manhattan, aby unikla zvědavým pohledům maloměsta a mohla se poflakovat po Greenwich Village. Podle kolegyně, transsexuální herečky Holly Woodlawn, se Candy původně jmenovala Hope a Jackie Curtis řekla, že to vzniklo, když žila s dívkou jménem Hope Stansbury, aby ji mohla „studovat“. Jméno Candy Darling vyrostlo z její lásky ke sladkostem a údajně proto, že kamarádka jménem Taffy Tits Sarcastic brala Darling po West Village se slovy: „Come on, let’s go Candy, darling“

2. Její herecká kariéra byla na vzestupu

V době, kdy se Candy Darling natrvalo usadila na Manhattanu, byla ve společnosti stejně kultovních transsexuálních hereček Jackie Curtis a Holly Woodlawn. Společně byly členkami experimentální divadelní skupiny La MaMa ETC z East Village.

Právě Jackie Curtis seznámila Candy s Andym Warholem poté, co je Warhol pozval na představení Glamour, Glory, and Gold, v němž hrál i Robert De Niro. Od té doby Warhol angažoval Darling do několika filmů, které produkoval a režíroval Paul Morrissey. Patří mezi ně například Flesh (Tělo) a kultovní satira Women in Revolt z roku 1971.

Její herecká kariéra se rozjela, když se více zapletla s Warholovou Factory. Tennessee Williams ji vyzval, aby hrála v jeho hře Small Craft Warnings, a téměř rok před svou předčasnou smrtí se objevila v inscenaci Toma Eyena The White Whore and the Bit Player. Darling hrála také ve filmu Klute po boku Jane Fondy a zahrála si ve filmu Lady Liberty se Sophií Loren.

3. Byla námětem mnoha slavných písní

Stejně jako většina kultovních osobností z Warholova okolí má i Darling hluboký vliv na kulturu. Utvářela hudbu mnoha umělců, především ovlivnila tvorbu skupiny St. Vincent a také se dostala do textu písně Lou Reeda „Walk on the Wild Side“ a byla námětem skladby „Candy Says“ skupiny Velvet Underground. Její tvář se dokonce objevila na obalu singlu „Sheila Take a Bow“ skupiny The Smiths z roku 1987. A každý, kdo četl populární memoáry Patti Smith Just Kids, si ji jistě také povšiml.

4. Hari Nef bude hrát Candy Darling v životopisném filmu o jejím životě.

Na odkaz Darling se zaměříme v připravovaném životopisném filmu, v němž si hlavní roli zahraje Hari Nef – sama transgenderová herečka. Film, který napsala Stephanie Kornick, se bude zabývat vzestupem Candy Darling od dětství stráveného soutěžemi krásy na Long Islandu až po roky po boku Holly Woodlawn a Jackie Curtis. Bude také vyprávět o jejím účinkování ve filmu Women in Revolt. Není pochyb o tom, že se Darling znovu dostane do povědomí diváků.

Hari Nef ke svému jmenování do role Candy Darling v připravovaném filmu v příspěvku na Instagramu uvedla: „Candy Darling je ikona: transsexuální glamour girl a indie ikona, která vládne Warholovu Manhattanu a Nixonově Americe. Hořela rychle a jasně. Ze všeho nejvíc chtěla být brána vážně jako herečka. Naučila dívky jako já, jak snít – možná dokonce, jak vůbec být.“

„Na paži mám vytetovanou kresbu z jejího deníku,“ pokračovala Nef. „Je to pro mě životní čest, že jsem dostala šanci zahrát si ji na plátně, kde zůstala… Je to ohromná radost a výsada, kterou beru zatraceně vážně! Uvidíme se on the wild side*.“

5. Zemřela ve věku pouhých 29 let

21. března 1974 zemřela Candy Darling ve věku pouhých 29 let. Příčinou její smrti byl lymfom a v rozhovoru pro i-D popsal nejlepší přítel Darling Jeremiah Newton okamžik, kdy si bulku našla. „Začátek Candyiny nemoci byl děsivý, měla bulku v žaludku,“ vysvětlil Newton. „Candy řekla: ‚Jeremiahu, jsem těhotná! Řekl jsem: ‚Drahá, to není možné! Šla do nemocnice na vyšetřovací operaci, ale už bylo pozdě, nádor byl příliš pokročilý.“

O několik měsíců později, když měla Darlingová podstoupit operaci, obvolala den předtím všechny fotografy, které znala, kvůli poslední fotografii, a tak vznikla ona slavná fotografie Petera Hujara. „Ten snímek je nezapomenutelný, pohled Candy. Věděla to, věděla, že je konec.“

Před svou smrtí zanechala Candy Darling poslední vzkaz adresovaný svým přátelům. Stálo v něm: „Až si tohle přečtete, budu už pryč. Bohužel mi před smrtí nezbyla žádná chuť do života. I když jsem měla všechny přátele a kariéru na vzestupu, cítila jsem se příliš prázdná na to, abych pokračovala v této neskutečné existenci. Všechno mě prostě strašně nudí. Dalo by se říct, že unuděná k smrti. Možná to zní směšně, ale je to pravda.“

„Zařídila jsem si vlastní pohřeb se seznamem hostů a je zaplacený,“ pokračovala. „Ráda bych se rozloučila s Jackie Curtis, myslím, že jsi báječná. Holly, Sam Green opravdový přítel a ušlechtilý člověk, Ron Link nikdy na tebe nezapomenu, Andy Warhol, co na to říct, Paul Morrissey, Lennie, víš, že jsem tě měla ráda, Andy, ty taky, Jeremiahu, neber si to špatně, jen si pamatuj, jaká jsem byla mrcha, Geraldine, asi jsi to čekala. Richard Turley a Richard Golub vím, že jsem mohla být hvězda, ale rozhodla jsem se, že to nechci. Manueli, teď je mi líp. Terry, mám tě rád. Susan, je mi to líto, věděla jsi, že to nevydržím. Vždycky jsem to věděla. Přála bych si, abych se s vámi všemi mohla znovu setkat.“

Proč byla šedesátá léta v hudbě tak ikonická?

Proč byla šedesátá léta v hudbě tak ikonická?

Šedesátá léta minulého století byla pro hudební svět takovým malým velkým třeskem. Stalo se něco jedinečného a dodnes hudba z šedesátých let neutichá. Šlo o revoluční období, které nás ovlivňuje dodnes. V historii hudby se jednalo skutečně o zlatý věk. Bylo to období...