Víkendové menu vol. 73

Zveřejněno 21. 7. 2022

Je horký, velmi horký týden. Co můžeme dělat se životem v tak horkých časech? Kromě koupání a stěžování si, že je hrozné horko? Víkendové menu je zde a s ním i zásoba míst, kam vyrazit, knih, které přečíst, a filmů, které si nenechat ujít.

Hudba: Melodická poezie

V týdnu Prahu navštívila Patti Smith a zažehla tak do srdci všech návštěvníků tak touhu po další poetické hudbě. Namíchejte si moodový playlist Patti Smith, Nicka Cavea a Leonadra Cohena. Užijte si horké letní noci v melancholicky poetickém oparu. Servírujte s vínem nebo whiskey a doutníkem.

Filmy: VOD portál studentských filmů FAMU

VOD portál FAMU Films, který byl spuštěný v lednu letošního roku, se každý týden rozrůstá o další filmová díla. Červenec je ve znamení archivních snímků, v kterých dnes již slavní režiséři zobrazovali legendy československé hudby. Výsledkem je kolekce krátkometrážních snímků, které rozmanitými způsoby mapují kulturu od druhé poloviny 60. let do přelomu tisíciletí.

Nejvýraznějším počinem kolekce je Nesmírná únava materiálu (r. Michal Herz, 1984), která pojednává o koncertech a tvůrčím procesu skupiny Pražský výběr. Film se natáčel těsně před zákazem skupiny v roce 1983. Na FAMU Films je k dispozici necenzurovaná verze snímku ve vysoké obrazové kvalitě. O rok dříve natočil režisér a scenárista filmu Michal Herz na škole portrét houslisty a skladatele Otty Sattlera Jak si vyhrát život. I tento snímek je na portálu nově k dispozici.

Předrevoluční kariéra Báry Basikové je předmětem dokumentárního portrétu Milana Tomsy. Film, který je pojmenován po titulní zpěvačce, vznikl v roce 1988 a prezentuje nejen její angažmá ve skupinách Stromboli a Precedens, ale i osobní dilemata.

Zpěvačka a herečka Monika Načeva je na FAMU Films k vidění v barvitém díle Polednice (r. Niké Papadopulosová, 1999). Futuristická adaptace balady Karla Jaromíra Erbena vznikla s použitím různých druhů klasické i počítačové animace.

Atmosféra pražského jara prostupuje dvěma školními snímky z 60. let. Dialog Hana Hegerová a Eda Pergner (r. Zdenek Zaoral, 1967) zachycuje jedinečný rozhovor mezi legendárními osobnostmi české populární hudby. O rok později natočil režisér provokativní film Zlatý slavík depeší Ivo Rožka a Karla Svobody. S výmluvným komentářem Marty Kubišové v něm kritizuje fenomén Zlatého slavíka a mediální kolotoč, který osobnostem ovlivňoval životní styl. 

Zřejmě nejznámějším filmem kolekce je Vynález krásy (r. Marek Najbrt, 1993). Fiktivní dokument ukazuje amatérského vynálezce, který odhalí překvapivou minulost Karla Gotta.

Avantgardní hudbu tematizuje snímek Vojtěch a Irena H. (Ivan Zachariáš, 1992). Tvůrce seriálů Pustina (2016) a Bez vědomí (2019) v něm zachycuje manželskou a autorskou dvojici Vojtěcha a Ireny Havlových.

VOD portál FAMU Films aktuálně nabízí bezmála 350 studentských snímků ke zhlédnutí. Součástí jsou dosud veřejně nedostupné poklady i současná studentská tvorba, která dosahuje mimořádných úspěchů v zahraničí.
Více informací naleznete na stránkách FAMU Films

Jídlo: Gastronomický zážitek v Oaks Deli Bistro

Kousek za Prahou v Nebřenicích se nedávno zrodila nová restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro. Kromě gastronomického zážitku z italské kuchyně zaujme moderním designem a zajímavou kombinací vybavení, materiálů i barev, které byste možná v této lokalitě ani v síti La Bottega nečekali. Za konceptem stojí architekt Andrej Tušan. 

Hned při vstupu návštěvníka zaujme interiér restaurace, který se svým pojetím a designem výrazně liší od jiných poboček La Bottega. Na první pohled uchvátí keramické tyrkysové obklady ve tvaru trojúhelníku. Jedná se o originální kachličky, které mají jedinečný rozpraskaný desing vytvořený povrchovou úpravou Crazing. Jsou originální, každý kus je dělaný ručně a evokují příjemnou atmosféru italského „dolce vita“. Zajímavým prvkem je také stůl v restaurační části vážící více než sedm set kilogramů. Harmonicky vyvážená paleta barev jen doplňuje zážitek z jídla a použité materiály odkazují k řemeslu a tradici.

Myšlenka na vytvoření netradičního designu s kvalitními materiály se zrodila z aktuální inspirace chvíli před zahájením projektu. „Pár týdnů jsem strávil na severu Itálie. Nevinný gastro výlet se tak stal významným impulzem,“ vypráví Andrej Tušan a pokračuje „U všech projektů se snažíme co nejvíce uplatnit lokální zdroje. Většina materiálů a interiérových prvků pochází přímo z Čech nebo Slovenska, případně z dalších evropských zemí. V interiéru si můžete všimnout unikátní realizace dekorativního osvětlení, jehož skleněné části jsou vyráběny v Čechách a glazovaných keramických obkladů, které jsou ručně vyráběny na Slovensku. 

Zajímavou částí interiéru je atypický nábytek, který byl vyrobený na Moravě a Slovensku, výhradně z dubu evropského. „Během výběru materiálu se nám podařilo najít dva krásné kusy dvousetletých dubových kmenů, ze kterých jsou zhotoveny masivní stoly. Konkrétně stůl v restaurační části váží přes sedm set kilogramů a je vyroben z kmene stromu pocházejícího z oblasti Štiavnických Vrchů,“ dále dodává architekt. Kromě kvalitních materiálů byl kladen důraz i na prvotřídní vybavení. Specialitou je hybridní pizza pec značky Morello Forni nebo trojpákový kávovar La Marzocco. 

Atmosféru dotváří i promyšlený koncept osvětlení a ozvučení. Je navržený tak, aby podpořil ambientní atmosféru a charakter prostoru. Jeho variabilita umožňuje přizpůsobit prostředí pro různé příležitosti a dotáhnout tak vyznění interiéru k dokonalosti. Například typ osvětlení využitý v prostoru bistra zvýrazňuje teplé medové tóny dubu, které působí hřejivým a uklidňujícím dojmem. 

La Bottega Oaks Deli Bistro spadá pod italskou síť restaurací La Collezione Riccarda Lucqueho. Snoubí se zde jedinečné místo se specifickou atmosférou a výborným jídlem. Á la carte menu uspokojí každého, od snídaně přes oběd až po večeři. V letních měsících si lze vychutnat italskou pohodu na terase, barbecue či víkendové brunche. Součástí konceptu je „otevřená kuchyně“, kde návštěvník může nahlédnout pod ruce šéfkuchaři. Gurmánský zážitek má na starosti Jan Kliment, který si vybudoval jméno především v restauracích Allegro a CottoCrudo pražského hotelu Four Seasons.

Na restauraci navazuje koncept prémiového bistra a obchodu s prvotřídními italskými produkty a surovinami. Denně zde nakoupíte čerstvé pečivo, domácí dezerty, těstoviny, italské sýry, salámy, delikatesy a vyberete si z široké nabídku italských vín. Také interiér bistra měl na starosti Andrej Tušan.

Restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro se nachází v Oaks Prague, prémiovém rezidenčním komplexu v Nebřenicích u Prahy. Bytové a rodinné domy, které zde vznikají jako součást unikátního projektu, v posledních týdnech a měsících rychle rostou. Nedaleko je i golfové hřiště s licencí PGA National, které získalo titul Nejlepší hřiště v České republice, a to hned po jeho otevření dva roky po sobě 2020 a 2021. Hřiště získalo v sedmém ročníku World Golf Awards prestižní mezinárodní ocenění: Europe’s Best Golf Course pro nejlepší evropské golfové hřiště roku 2020.Více na delibistro.oaksprague.cz