Někdy je člověku ta naše malá zemička až příliš malá.

Někde na internetu jsem četla článek, „Proč je lepší vztah s cizincem než s čechem“. Ta ženská co to psala evidentně nikdy vztah s cizincem nezažila a žije pouze z filmových představ a zajetých stereotypů.

Cizinec a vztah na dálku

Silvestr 2014. Potkala jsem skvělýho kluka. Brita. Není pravda, co se říká o Britech, že jsou ošklivý, konzervativní a studení čumáci. Byl perfektní. S láskou jsem o něm mluvila jako moje druhý a o chlup lepší já. Problém? Byl to cizinec. Zezačátku skvělý. jste zamilovaný, denně si voláte na Skypu, píšete si. Pak přijede, jste v sedmým nebi. Jako v pohádce chodíte po nejluxusnějších podnicích v Praze a všechno je skvělý. Pak odjede a vy máte chuť hlavou prorazit zeď. Naštěstí jsou tu kamarádky a víno. Zvykáte si na sebe víc a víc, jezdí častějc, pak jedete vy tam. Jste tam delší dobu a všechno je tak nechutně dokonalý. Jste spolu rok a už se mluví o zásnubách.

Realita…..a pak se rozejdete.

Jeho rodiče vás nepřijmou.

Jeho maminka mě nenáviděla. Tatínek v pohodě, byl to námořník, takže měl trošku jinej rozhled to ale neplatilo o mamince. Uvědomte si, že pro západní Evropu jsme východní blok. Něco jako u nás se dlouho žilo s představou, že „opovaž si domů přivést ukrajince“. My jsme pro ně něco podobnýho. Není to jejich chyba. Není to naše chyba. Je to tam. A nikdy vás úplně nepřijmou. Něco jiného je tam jít jako rodina cizinců a žít tam. Jsou to otevření lidé, přijmou každého. Ale ne do rodiny.

Kde budeme žít?

Skoro s jistotou u každého vážnějšího vztahu dojde na řešení otázky společné budoucnosti. Vy máte všechno tady. Rodinu, přátele, lásku k vlasti (?). On má všechno tam. Kdo z vás bude ochoten všechno zahodit a vsadit na jednu kartu? Upřímně, tam to ztroskotalo u nás. Nechápala jsem, proč bych měla být já ta, co všechno zahodí. On nechtěl slyšet o jiný variantě než je Anglie. Kompromis v podobě jakékoli jiné země také nepřicházel v úvahu. Najednou nám byla naše planetka příliš malá.

Jazyková a kulturní bariéra

Můžete mluvit perfektně anglicky. Můžete se ze srandy učit i britský slang a přízvuk. Ale neustále vás to bude omezovat. Miluju diskuze o ničem. Pojďme jen tak z nudy rozebírat spor o univerzálie… hm. A co všechny ty slovní hříčky, který čeština nabízí. A český humor, který… nikde jinde nepochopí. A pak jste mezi jeho přáteli. Smějí se a vy netušíte. „Just british things y’know“

Cizinec, co žije v Čechách

Tohle je o něco lepší. V mém případě šlo o Itala, co se tu živil fotbalem. Už to bude dlouhá doba od chvíle, kdy to bylo aktuální, takže to už mám nejspíš trošku zidealizovaný, ale ano. Cizinec v takové formě je požehnání…. pokud vám nevadí jejich kultura.Uvědomte si, že se nezamilováváte jen do toho člověka, ale i do toho, co si nese s sebou. A z pravejch Italskejch špaget nikdy špagety s kečupem a se sýrem neuděláte.Vztah s cizincem může fungovat a může být perfektní. Ale chce to neskutečnou toleranci a otevřenost z obou stran. Kulturní stereotypy existujou.

A víte co? Připíjím na český kluky. Jsou totiž stejně špatný a stejně dobrý jako my.