Umění patří do ulic! Festival Praha žije hudbou společně s hvězdami i amatérskými buskery rozehraje Prahu

Zveřejněno 22. 5. 2023

Ulice, náměstí, parky a další veřejná prostranství v centru Prahy i přilehlých městských částech ovládne opět po roce kvalitní pouliční umění. Osmý ročník akce Praha žije hudbou nabídne 23. a 24. června stovky vystoupení pouličních umělců – buskerů, ale také domácích hvězd rapu, jazzu, folku, indie rocku, R&B i world music, z nichž mnohé na ulici začínaly. Mezi účinkujícími budou například hudebník a stand-up komik Vojtaano, jazzová legenda Laco Déczi, rapper a básník Lipo, zpěvačka a herečka Bára Hrzánová s kapelou Bachtale Apsa, písničkář Jakub König, rapperka Arleta, elektronické dechové trio ze Slovinska Pantaloons, dechový showband Brass Avenue, „femipunkerka“ Mucha, popová zpěvačka Elly nebo balkánskými rytmy ovlivnění Czardashians. Akce se pravidelně účastní i zahraniční buskeři.

„Umění patří do ulic! To je naše motto, kterým se každý rok snažíme ukázat, proč je důležité a krásné zažívat živou kulturu ve veřejném prostoru. Letos navíc s bohatým programem, kde každý může nalézt svůj oblíbený žánr. Nebo prostě vyrazit ven objevovat,“ říká ředitel festivalu Jan Gregar a upřesňuje, že hudební program bude probíhat na celkem sedmadvaceti místech v centru i jeho bezprostředním okolí. Hlavní festivalová trasa povede od Kampy, přes Jungmannovo náměstí, Můstek a Palladium na náměstí Republiky až do Kasáren Karlín. Hudba dále rozezní například kulturní centrum Stalin v Letenských sadech nebo venkovní kavárnu Šesťák v Dejvicích. 

Hudební program festivalu Praha žije hudbou je stále otevřen buskerům i těm, kteří si chtějí hraní na ulici jen vyzkoušet. Jednotlivci i celé kapely se mohou hlásit do 11. června na www.prahazijehudbou.cz/predvedse/. Rozsáhlá akce se neobejde bez pomoci dobrovolníků. Zájemcům nabízí možnost načerpat zkušenosti z organizace netradičního formátu komunitního festivalu. Více informací je k dispozici na www.prahazijehudbou.cz/zapojse/.

Festival Praha žije hudbou vznikl před osmi lety jako reakce na omezování umělecké produkce v ulicích hlavního města. Ambicí pořadatelů je otevřít centrum Prahy kvalitnímu pouličnímu umění, oživit veřejná prostranství hlavního města autentickou kulturou a současně zlepšit podmínky pro busking, tedy pouliční hudební, divadelní nebo artistická vystoupení, a to v přijatelných parametrech i pro rezidenty Prahy. Veškerý program festivalu je zdarma, návštěvníci však mohou umělce odměnit dobrovolnými příspěvky „do klobouku“. Festival Praha žije hudbou probíhá pod dohledem Uličníka, který je symbolem akce i svobodného uměleckého vystupování v ulicích Prahy. Více informací na www.prahazijehudbou.cz.  

Signalfest: Všechny důležité informace na jednom místě

Signalfest: Všechny důležité informace na jednom místě

Již brzy odstartuje desátý ročník Signal Festivalu! A dobrá zpráva pro milovníky videomappingu - sv. Ludmila opět ožije! StyleBrunch má pro vás souhrn všechn informací, co potřebujete znát. Kdy se Signalfest koná? Signál začíná ve čtvrtek 13. 10. 2022, ale už ve...

Designblok – Na co se můžete těšit na 24. ročníku

Designblok – Na co se můžete těšit na 24. ročníku

Všichni milovníci designu jistě už bystří. Další (čtyřiadvacátý) ročník největší přehlídky designu ve střední Evropě se blíží. Designblok vypukne již za necelý měsíc. Podívejte se, co vás čeká a co si definitivně nenechat ujít. Kde se Designblok koná? Hlavními...