Umění nesdílet

Zveřejněno 7. 8. 2024

Je typické pondělní ráno. Probudíte se, sáhnete po telefonu a během několika sekund procházíte nekonečným proudem aktualizací.

Váš spolubydlící z vysoké má nové štěně. Vaší tetě právě zemřel pes. Váš kolega upekl domácí kváskový chléb. Váš bratranec se právě rozešel se svým partnerem. Velmi, velmi veřejně.

A než se nadějete, přidáváte se k tomu hluku. Píšete o své ranní mlze, své sezónní depresi. O tom drtivém existenciálním strachu. Atd.

Aniž byste si to uvědomili, zkonzumovali jste a sdíleli více osobních informací s lidmi ve vašem životě ještě před první ranní kávou, než vaši prarodiče za celý měsíc.

Je to všechno bolestně, intenzivně lidské.

To není vždy dobrá věc.

Tento neustálý přísun a výdej informací, toto nekonečné sdílení našich životů, se stalo tak normalizovaným, že si to už ani nevšímáme. Zdá se to jako neškodné chování. Ale existují psychologické, sociální a emocionální důsledky, které teprve začínáme chápat.

Od nejstarších jeskynních maleb až po ústní vypravěčské tradice našich předků jsme vždy nacházeli způsoby, jak sdělovat naše zážitky ostatním. Sociální média tuto touhu zesílila na bezprecedentní úroveň. Pouhými několika klepnutími na obrazovku můžeme okamžitě sdílet své myšlenky, pocity a zážitky se stovkami nebo dokonce tisíci lidí. Je to moc, která by se ještě před několika desetiletími zdála téměř božská.

Jak se říká, s velkou mocí přichází velká odpovědnost. A abychom to řekli na rovinu – je to odpovědnost, kterou mnozí z nás neumí zvládnout. Ničíme se, točíme se v kruhu – a pak se točíme v kruhu nad tím, že se točíme v kruhu. Nevíme jak nebo kdy přestat.

V předdigitální éře bylo soukromí výchozím stavem. Sdílení informací vyžadovalo úsilí – napsání dopisu, telefonát nebo osobní rozhovor. Nyní vyžaduje úsilí soukromí. Musíme se aktivně rozhodnout nesdílet, odolat pokušení zveřejňovat, udržet si své myšlenky a zážitky pro sebe.

Tento obrat má hluboké důsledky. Když je sdílení výchozí, sdílíme bez přemýšlení, zaplavujeme naše sítě neustálým proudem informací. Některé z nich jsou neškodné, jistě. Mnoho z nich je hluboce osobních, naše nejtemnější momenty, naše obavy, naše nutkavé myšlenky.

Vztahy jsou napjaté nebo ukončené kvůli špatně interpretovaným tweetům. Reputace jsou poškozeny neuváženými aktualizacemi. Nejsou to hypotetické scénáře – je to realita pro mnoho lidí, kteří se stali obětí svého vlastního nadměrného sdílení.

A rizika nejsou jen vnější. Když neustále vystupujeme pro publikum, vždy upravujeme své zážitky pro veřejnou spotřebu, ztrácíme kontakt sami se sebou.

Zamyslete se nad posledním významným zážitkem, který jste měli. I jen okamžik, který si chcete zapamatovat. K čertu, třeba ohňostroj na 4. července. Sáhli jste okamžitě po telefonu, abyste se o to podělili? A v tom okamžiku sdílení, prožili jste plně samotnou událost? Nebo jste už přemýšleli o tom, jak to zarámovat pro své followery?

Toto neustálé upravování našich životů pro veřejnou spotřebu vytváří nebezpečnou zpětnou vazbu. Neceníme si zážitků pro jejich vnitřní hodnotu – ceníme si jich pouze pro jejich sdílitelnost. Posuzujeme své životy podle toho, jak vypadají pro ostatní, ne podle toho, jak je cítíme my.

Odpověď na to vše je jednodušší, než si myslíte: začněte si psát deník.

Převratné, já vím.

Psaní deníku není samozřejmě nic nového. Lidé si vedou deníky a zápisníky už po staletí. V éře nadměrného sdílení získává skromný deník nový význam. Samotné psaní deníku se stává radikálním aktem soukromí, vědomým rozhodnutím uchovat si své myšlenky a zážitky pro sebe.

Svůj deník vnímám jako svůj soukromý kanál sociálních médií, kde jsem jediným sledujícím. Stejně jako platforma sociálních médií je to místo, kde mohu sdílet své myšlenky, pocity a zážitky. Na rozdíl od sociálních médií zde není tlak na to, abych se předváděla, není potřeba nic upravovat, není riziko nadměrného sdílení.

Svůj deník jsem si vytvořila v Notionu. Většina mých zápisků má maximálně jeden odstavec. Často mají formu soukromých tweetů o 280 znacích.

A v tomto formátu mohu být naprosto upřímná. Mohu se podělit o své nejhlubší obavy a nejdivočejší sny, aniž bych se musela obávat odsouzení nebo špatné interpretace. Mohu si stěžovat na svou práci bez obav z následků. Mohu být hloupá, vážná, naštvaná nebo nadšená, a nikdo to nebude vědět kromě mě.

Tato svoboda být autentická je neuvěřitelně osvobozující. Mohu plněji zpracovávat své zážitky, porozumět svým vlastním myšlenkám a pocitům bez zkreslujícího pohledu veřejnosti. Dává mi to prostor k reflexi, růstu, učení se z vlastních chyb bez tvrdého pohledu veřejného zkoumání.

Psaní deníku mi pomáhá odolávat cyklu sdílení na sociálních médiích řízeného dopaminem. Když něco zveřejním na sociálních médiích, dostanu okamžitý příval potvrzení v podobě lajků, komentářů a sdílení. Je to touha po dopaminu a pozornosti, která mě nutí se neustále vracet na sociální média, neustále kontrolovat aktualizace a hledat další dávku potvrzení.

Psaní deníku poskytuje jiný druh uspokojení. Není zde žádná okamžitá zpětná vazba, žádné externí potvrzení. Místo toho přichází odměna ze samotného aktu psaní, z jasnosti a vhledu, které získáváme skrze sebereflexi.

Je to pomalejší, subtilnější forma uspokojení. A to má význam.

Přechod od neustálého sdílení k soukromému psaní deníku není snadný. Zvykli jsme si na okamžité uspokojení ze sociálních médií, na neustálou zpětnou vazbu a interakci. Psaní deníku může ve srovnání s tím působit osaměle, jako křik do prázdna.

Tato osamělost je přesně ten smysl. V neustálém spojení, v nekonečném hluku a povyku potřebujeme prostory ticha a samoty. Potřebujeme příležitosti slyšet vlastní myšlenky, naslouchat svému vnitřnímu hlasu bez rozptýlení lajky a komentáři.

Neargumentuji pro úplné opuštění sociálních médií. Bez nich bych neměla kariéru. A pro mnoho lidí mohou být podpůrnou sítí, způsobem, jak se cítit méně izolovaní, způsobem, jak pomoci ostatním cítit se vyslyšeni. Rezonovat.

To vše je v pořádku.

Nemůže to být celý náš osobní projev. Musí existovat část nás samých, kterou si uchováme pro sebe.

Musíme po ní sahat stejně často, jako saháme po Threads nebo Twitteru.

Místo abyste vždy psali o svém frustrujícím dni v práci, napište o tom do svého deníku. Místo sdílení každého detailu vaší dovolené na Instagramu použijte svůj deník k reflexi vašich zážitků a toho, co pro vás znamenaly. Možná budete překvapeni, jak uspokojující to může být, jak vám to umožní hlouběji a smysluplněji zpracovat vaše zážitky. Nenuťte se zaznamenávat každý maličký detail každého dne. Prostě… no, pište do něj. Příspěvek, který uvidíte jen vy, aktualizace stavu pro publikum jednoho.

Ve společnosti, která stále více oceňuje viditelnost nad soukromím, může volba uchovat si části našich životů pro sebe působit téměř kontrakulturně. Psaní deníku je, ve skutečnosti, pekelně punkové.

Je to znovuzískání něčeho vzácného: práva na naše vlastní myšlenky, naše vlastní zážitky, naše vlastní vnitřní životy.

Je v tom hodnota, i když tam není okamžitá zpětná vazba.

Módní trendy 2024 vhodné i pro ženy s křivkami

Módní trendy 2024 vhodné i pro ženy s křivkami

Módní trendy roku 2024 nabízí mnoho krásných kousků, ve kterých se budou cítit i ženy oblékající nadměrné velikosti. Nechte se inspirovat, jak si letos stylově zpestřit svůj šatník! Výrazné barvy jsou na ústupu, stejně jako velká loga, statement kousky, a dokonce i...

smutek

smutek

Zapaluji svíčku a usedám ke stolu ve snaze sepsat tíživé myšlenky, které poslední dny okupují mou mysl. Jsou články, které vyžadují čas. Jsou také články, které by nemusely být vůbec. Byla bych raději, kdyby tento článek nebyl. Ovšem pak jsou také myšlenky, které jsou...

#Fashiondiary: zn. léto

#Fashiondiary: zn. léto

Mé nejoblíbenější módní období je podzim. Odstartuje jej září - měsíc módy a následně dva měsíce relativního tepla ale dostatečného chladu, který nechává prostor pro vrstvení, kombinace s vysokýma botama, lehkými kabátky,... Naopak problém mám v létě. Co mám nosit v...