Signalfest slaví 10 let!

Autor PR
Zveřejněno 8. 9. 2022

Letošní Signal Festival představí dílo známého českého designéra Maxima Velčovského, světelnou inscenaci ve spolupráci s Národním divadlem i unikátní dílo slavného digitálního umělce Refika Anadola vytvořené z městských dat od IPR Praha. Festival vůbec poprvé vezme návštěvníky do Vršovic. Nabídne celkem 15 instalací na 2 festivalových trasách – Centrum a Vinohrady/Vršovice a uskuteční se od 13. do 16. října. Doplní jej také bohatý týdenní doprovodný program v Kunsthalle Praha, CAMPu nebo Galerii U Betlémské kaple.

Desátý ročník festivalu bude velkolepý. Největší zahraniční hvězdou je Refik Anadol, novomediální umělec, designér a průkopník v oblasti umění, které pracuje s umělou inteligencí. Své unikátní dílo vytvořené z městských dat Prahy, které poskytl Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, uvede v Centru architektury a městského plánování (CAMP). Pro Signal Festival tak vznikne jedinečná instalace, která nebyla k vidění nikde jinde na světě. Dílo, na kterém se výrazným způsobem podílí kurátoři festivalu, zde bude vystaveno až do 6. listopadu 2022.

„Refik Anadol patří v současnosti k nejvyhledávanějším světovým digitálním umělcům. Máme obrovské štěstí, že se známe dlouhé roky. Signal Festival dosud sledoval z povzdálí, letos pro nás ale vytvořil instalaci šitou na míru. Desátý ročník je oslavou kreativity a umění, jsem proto nesmírně rád, že se k nám přidala řada významných pražských institucí, jako je Národní divadlo, Kunsthalle Praha, Vzlet nebo ČVUT, které první velké výročí oslaví s námi. Signal Festival navštívilo už více než 3 miliony lidí, což je myslím skvělé. Teď nás čeká další dekáda, spousta nových projektů a nové výzvy. Pro letošek jsme zároveň připravili dosud největší galerijní zónu a bohatý týdenní doprovodný program,“ popisuje ředitel Signal Festivalu Martin Pošta.

Jeden z nejznámějších českých designérů Maxim Velčovský vytvoří světelnou prostorovou instalaci na Mariánském náměstí, která reaguje na válečné události na Ukrajině. Instalaci s názvem Fyzická možnost smrti v mysli někoho žijícího tvoří vyhořelá auta dovezená přímo z oblastí zasažených válkou. Doplňují je přitom příběhy ukrajinských občanů, kteří přišli nejen o své vozy, ale často také o veškerý majetek i blízké. Projekt vzniká ve spolupráci s Velvyslanectvím Ukrajiny v Praze.

Signal Festival a Kunsthalle Praha představí dílo jednoho z nejúspěšnějších současných českých umělců na NFT scéně Ondřeje Zunky, který pracoval mimo jiné pro značky jako Nike, Prada, Adidas, Puma, Apple nebo MTV. Ve své umělecké tvorbě ale využívá především pohlcující hyperrealistickou estetiku. Jeho dílo PHOTOSYSTEM II návštěvníky nechá proniknout do tajů fotosyntézy, bez které bychom nemohli na naší planetě existovat. Dílo bude v prostorách Kunsthalle Praha k vidění až do 21. listopadu 2022.

Tisková zpráva, 1. září 2022

Ve spolupráci s multimediálním a multižánrovým souborem Národního divadla Laterna magika uvede Signal Festival inscenaci spojující videomapping a tanec. Režie představení LUNAtic se ujala choreografka, performerka, spisovatelka a jedna z nejvýraznějších osobností experimentálního tanečního a fyzického divadla Miřenka Čechová, která se nechala inspirovat tvorbou francouzské surrealistické básnířky Joyce Mansourové a české surrealistické básnířky Jany (Honzy) Krejcarové. Inscenace se odehraje v prostorách Kateřinské zahrady, která je součástí Všeobecné fakultní nemocnice.

Návštěvníci se letos také vůbec poprvé vydají do Vršovic. Těšit se mohou například na podmanivou projekci Creaturae od maďarského videomappingového umělce Lászla Bordose. Promítat se bude na kostel sv. Václava na náměstí Svatopluka Čecha. Vršovický zámeček zase přívítá legendární instalaci CLOUD složenou z tisíce žárovek, která se objevila na prvním ročníku festivalu v roce 2013. Zahraniční program Signal Festivalu se uskuteční díky podpoře Nadace PPF.

Doprovodný program desátého ročníku si posvítí na aktuální trendy ve výtvarném umění, ohlédne se ale i za minulostí. Panelová diskuze Signal Talks v CAMPu představí nejznámější české umělce, kteří v minulosti vystavovali svá díla na festivalu, jako je Federico Díaz, Milena Dopitová, Krištof Kintera nebo Michal Škapa. V Kunsthalle Praha proběhne debata, která návštěvníky detailně seznámí s aktuálním trendem NFT umění. Součástí doprovodného programu je také série multimediálních představení

V E K T R O S K O P v Planetáriu Praha nebo společná výstava Michala Škapy a Michala Cimaly v Galerii U Betlémské kaple.

Signal Festival si letos mohou návštěvníci užít v klidu, bezpečně a pohodlně. Pomůže jim k tomu pojišťovna Kooperativa, se kterou byla připravena obsahová kampaň o tom, jak si nejlépe vychutnat festival pod názvem „Pro Signal, jaký je“. Bezpečí a pohodlí návštěvníků pozdvihne hlavně díky investici do koordinátorů a značení na trasách festivalu a také díky komunikaci právě na toto téma. Mezi užitečné rady, které budou k dispozici na webových stránkách festivalu, patří i bezplatná festivalová aplikace, tip na klidnou nedělní návštěvu, místa vhodná pro děti nebo jak nejrychleji vyhledat nápomocné festivalové dobrovolníky. Další komunikační linkou bude web bezpecnostmazelenou.cz, na kterém Kooperativa otevírá témata bezpečnosti v rámci svých sponzoringových projektů a ani Signal Festival a téma světla zde nebude chybět.

Většina programu je zdarma. Signal Festival však letos chystá unikátní a vůbec největší galerijní zónu ve své historii. Jedná se o impozantní velkoformátovou projekci Refika Anadola (CAMP), hyperrealistické dílo Ondřeje Zunky (Kunsthalle Praha), dynamickou hru laserových paprsků od japonského umělce Shohei Fujimota (kostel u Salvátora), divadelní performance od Laterny magiky (Kateřinská zahrada), instalaci mladého pražského kolektivu Tabula Rasa (vršovická kulturní křižovatka Vzlet) a pohyblivou světelnou instalaci francouzského studia Collectif Scale (Heroldovy sady). Na zmíněné instalace je potřeba zakoupit vstupenku Signal Plus, se kterou lze díla navštěvovat opakovaně. Vstupenku Signal Plus je nyní možné pořídit výhodně za 240 Kč, od 21. 9. pak za 290 Kč. Na místě bude k dostání za 340 Kč. Vstupenku pro celou rodinu, která zahrnuje 2 dospělé a až 3 děti, si nyní mohou rodiny koupit za 650 Kč, od 21. 9. za 800 Kč, na místě pak za 950 Kč. Vůbec poprvé lze zakoupit také vstupenku Signal VIP, se kterou mohou návštěvníci vyrazit do galerijní zóny už hodinu před oficiálním zahájením programu (18:00–19:00). Vyhnou se také

veškerým frontám, se vstupenkou Signal VIP se totiž mohou okamžitě zařadit na její začátek. Signal VIP lze pořídit až do 12. 10. za 1 690 Kč, na místě pak za 1 990 Kč.

   „Jedna, dvě, Misery jde…“

   „Jedna, dvě, Misery jde…“

Nedošla jen mezi světové bestsellery Stephena Kinga, ale také do Studia DVA, kde se její divadelní verze hraje již od roku 2018. Sama jsem měla možnost tuto hru vidět již potřetí a to z toho důvodu, že tentokrát vím, že to bude naposledy, jelikož hra bude pomalu...

Den Architektury po stopách Kafky celou republikou

Den Architektury po stopách Kafky celou republikou

V pořadí 14. ročník celorepublikového festivalu Den architektury opět pozve na stovky akcí ve více jak 120 městech a obcích po celé České republice i na Slovensku. Od pátku 27. září do čtvrtka 3. října 2024 bude jeho nabitý program objevovat zapomenutá a opomíjená...

V pátek a v sobotu rozezní ulice festival Praha žije hudbou

V pátek a v sobotu rozezní ulice festival Praha žije hudbou

Festival Praha žije hudbou přináší již tento pátek a sobotu (7. a 8. června) nabitý program s více než 120 účinkujícími, kteří pod heslem Umění patří do ulic zaplní nejen hudbou pražské ulice, náměstí nebo parky. Na pětadvaceti různých místech festival nabízí...