Mnoho lidí cestuje za uměním. V novém městě či zemi hledají muzea, výstavy, galerie a architekturu. Ale pozor, často i místo, kde se ubytujete, může být místem, kde si můžete prohlédnout nová díla. Ve skutečnosti jsou po celém světě zajímavé art hotely plné umění, které slouží jako galerie samy o sobě.

Zapomeňte na to, co víte o generických obrazech, které často vídáte nahodile pohozené na stěnách hotelových řetězců; tato ubytování připomínající umělecké galerie jsou na úplně jiné úrovni. S instalacemi, originálními díly, partnerstvím s muzei a galeriemi jsou to destinace samy o sobě. Pobyt v hotelu plném umění může být způsobem, jak obohatit vaši kreativitou inspirovanou cestu, ale může také sloužit jako pouhá konečná zastávka – místo, kde si můžete vykopnout nohy, dobře se najíst a prohlédnout si díla talentovaných umělců, kteří vás obklopují, aniž byste museli vyjít ven.

Hotel Rochechouart – Paříž, Francie

Tento intimní, útulný a elegantní hotel na Montmartru nabízí sbírku uměleckých děl, která odráží tvůrčí energii čtvrti ve 30. letech 20. století (což je hlavní téma i v ostatních detailech hotelu). Zásluhou kurátorky Nathalie Obadia se na jeho stěnách nachází směs děl od konce 19. století do 80. let 20. století včetně černobílých fotografií, kreseb umělců, aktů a skic krajin či soch.

21c Museum Hotels – Spojené státy

Síť hotelů 21c založili sběratelé současného umění a památkáři Laura Lee Brown a Steve Wilson. Jejich vášeň se odráží v mnoha muzejních hotelech (v současné době se nacházejí v Louisville, Lexingtonu, Cincinnati, Oklahoma City, Durhamu, Kansas City, Chicagu, Bentonville a Nashvillu). V každém z nich se nachází nejen butikový hotel a restaurace řízená šéfkuchařem, ale také muzeum současného umění. Kromě toho se v nich konají kurátorské výstavy a instalace na zakázku. To znamená, že umění najdete všude, od galerií až po pokoje, což poskytuje dostatek příležitostí k rozšíření vašich znalostí a kreativity.

Altstadt Vienna – Vídeň, Rakousko

Eklektický butikový hotel Altstadt Vienna se nachází v městském domě z 19. století v historické a umělecké části Vídně a je plný moderního umění. Na pěti podlažích se rozprostírají moderní umělecká díla Gilberta & George a Andyho Warhola, která zdobí stěny světlých pokojů a apartmánů, z nichž každý je individuálně stylizován díky spolupráci s různými umělci. Nejnovějším přírůstkem je apartmá Helmuts Art Suite ve spolupráci s Helmuts Art Club, které vystavuje barevná díla inspirovaná vintage fotografiemi vídeňského umělce Francise Ruytera. Dvě barevné složky rozdělují apartmá vertikálně na dvě poloviny, zabírají celý interiér a krásně kontrastují s Ruyterovou pastelovou paletou.

Art Paradiso Hotel – Inčchon, Jižní Korea

V hotelu Art Paradiso se vaše apartmá stane vaší soukromou galerií umění. Evropský styl prostupuje stěnami tohoto uměním naplněného městského útočiště v dynamickém jihokorejském Inčchonu, kde nízké osvětlení a čistý design stropů vytvářejí v 58 pokojích atmosféru umělecké galerie. Atmosféra „umělecké zábavy“ ožívá ve více než 500 uměleckých instalacích přímo v hotelu a rozšiřuje se i na Paradise Art Space, který slouží jako bezplatný galerijní prostor pro hosty.

Galleria Vik Milano – Miláno, Itálie

Tento odvážně navržený butikový hotel využívá tvůrčího ducha Milána a mění stěny ložnic v plátna a chodby ve výstavní prostory. Každý pokoj a apartmá v hotelu Galleria Vik Milano nese pečeť známého umělce, od Giuseppeho Gonelly a Pina Pinelliho až po Felipeho Cardenu a Shinyu Sakuraie, což znamená, že žádné dva prostory (ani pobyty) nejsou stejné. V tomto částečně hotelu a částečně galerii, který dostojí svému jménu v obou významech slova „galerie“, jako kulturní destinace umístěná v nejstarším aktivním nákupním centru v Itálii a jako samostatný výstavní prostor, se nacházejí ručně malované nástěnné malby, výrazné sochy a živá paleta barev, které vytvářejí živý obraz.

Hotel Amparo – Mexiko

Stěny hotelu Amparo jsou stejně jako jeho obyvatelé zcestovalé a kulturní. Španělská tradice z přelomu 19. a 20. století tu koketuje s moderním uměním a drze se tu setkávají textilie, tiché výklenky a řemeslné textilie – chytrý a elegantní prostor, který hostí zážitkové workshopy, včetně kurzů umění a řemesel s místními tvůrci ze San Miguel. Nad originálním betonovým krbem hrdě visí olejomalba Porfiria Díaze, jednoho z nejdéle sloužících mexických prezidentů, která ne zrovna nenápadně signalizuje, že se skutečně nacházíte v prezidentském apartmá.

Can Ferrereta, Mallorca

Can Ferrereta je krásně přestavěný velkolepý dům ze 17. století v jedné z nejméně objevených oblastí Mallorky, který stále hrdě nosí své dědictví na rukávu s odhalenými trámy a kamennými zdmi, které poukazují na jeho rustikální kořeny. Na těchto stěnách najdete střídmou sbírku umění, kterou pečlivě sestavila rodina Soldevila Ferrer, s díly uznávaných současných španělských umělců, jako jsou Jaume Plensa, Joan Miró, Guillem Nadal a Bárbara Vidal. Do minimalistických interiérů jsou chytře zakomponovány nadčasové kousky navržené na zakázku místními řemeslníky a designový nábytek od významných jmen, jako jsou Piero Lissoni, Piet Boon, Hans J. Wegner, Michael Anastassiades a GamFratesi.

Castello di Reschio – Itálie

Pečlivě navržený tisíciletý hrad na umbrijsko-toskánské hranici Castello di Reschio je se svým staletým kamenem a cypřiši zahalenými v mlze hodný renesančního obrazu. Bývalá tabáková továrna byla přetvořena v industriálně elegantní kreativní centrum s nebeskými stropy a stylovými prostory hraběte Benedikta Bolzy a jeho týmu B.B. For Reschio, který získává vzácný nábytek a olejomalby z nejlepších italských trhů se starožitnostmi, jež jsou k vidění a ke koupi v prodejně Reschio v Tabaccaia. Zde se také konají průběžné výstavy umění, k nimž patřila světoznámá díla koní Nica Fiddiana-Greena, která jsou k vidění rozesetá po celém panství o rozloze 1 500 hektarů, a aristo-bohémské studie Lindy Guinnessové.

Schlosshotel Kronberg, Německo

Pohádkový zámek s bohatou historií Schlosshotel Kronberg byl postaven v roce 1893 a byl domovem císařovny Viktorie Fridrichové, nejstarší dcery královny Viktorie. Dnes se zde hosté mohou ubytovat obklopeni mnoha původními starožitnostmi a obrazy císařovny, včetně děl Rubense, Tiziana a Gainsborougha. Působivá sbírka ze soukromého majetku matky posledního císaře navozuje autentickou atmosféru zámku z císařských dob.

Byblos Art Hotel Villa Amistà – Itálie

Byblos Art Hotel Villa Amistà je velkolepá vila v klasickém benátském stylu v nádherně udržované zahradě o rozloze pěti akrů ve Veroně, která je plná současných uměleckých děl od světoznámých umělců. Uvnitř vyniká ultra moderní design od renomovaného architekta a designéra Alessandra Mendiniho, který ostře kontrastuje s historickou budovou. Každý z 58 pokojů v Byblos Art Hotel Villa Amistà je individuálně zařízen a mistrovsky stylizován s použitím živých pestrých barevných látek a nábytku i originálních obrazů. Úžasná díla současného umění v závratných barvách se nacházejí v celém hotelu a zahrnují díla Marca Quinna, Damiena Hursta, Anishe Kapoora a Vanessy Beecroft.

The Tower Hotel Nagoya – Japonsko

Hotel Tower Nagoya, který se zčásti změnil v televizní věž a zčásti v uměleckou galerii, představuje umělce z Tokai. Hraje živou roli v kultuře města, vystavuje díla regionálních tvůrců a využívá tradiční řemeslnou výrobu, aby propojil své interiéry s Tokai, tehdy i dnes. Podívejte se na díla „spolupracovníků“ hotelu, mezi něž patří Hiroshi Sugito, Shin Morikita a Tomoyuki Washio.

Domaine des Etangs – Francie

Domaine des Etangs je pečlivě zrekonstruované útočiště na 1000 hektarech lesů a vodních toků, které čerpá inspiraci z divoké přírody hluboko v krajině Charente. Co by kamenem dohodil od zámku a řeky Longère, je Laiterie, robustní budova z 18. století, která je zakořeněná v zemědělském areálu. Původně sloužila jako přístřešek pro zvířata a mlékárnu, dnes je dědictvím kamene a dřeva, v němž se nacházejí umělecké prostory a výstavy Domaine. Jsou zde k vidění dočasné výstavy pořádané renomovanými kurátory, jako například v roce 2019 „La Lumière des Mondes“, na níž se podílela zesnulá Ingrid Pux. V roce 2020 si prostor přivlastnili Daniel Moquay, prezident archivu Yvese Kleina, a Philippe Siauve a vystavili zde výstavu „Yves Klein, prvky a barvy“. V La Laiterie se nachází také sbírka Garance Primat, univerzalistická kolekce zahrnující umělecká díla, knihy, starožitnosti a vzácné minerály. Kulturní zprostředkovatelka Domaine je také k dispozici hostům, kteří si s ní mohou povídat o různých uměleckých dílech v celém sídle v rámci komentovaných prohlídek umění a přírody.

Hôtel du Petit Moulin – Francie

Hôtel du Petit Moulin, historická budova ze 17. století s původním pekařským krámem, je skutečně jedinečná rezidence s okázalými interiéry navrženými legendou vysoké módy Christianem Lacroixem. Výzdoba odráží historii, umění a kulturu této části Paříže a je honosná a sugestivní. Od zářivě barevného nábytku z šedesátých let v baru, přes plyšové textilie, kožené pohovky a vysoce dekorativní stěny v salonku až po zelené chodby s puntíkovanými koberci, které vedou do barokních, rokokových a couture designovaných pokojů, je to fascinující cesta uměleckým know-how Christiana Lacroixe, a to vše v pěší vzdálenosti od Picassova muzea.