Vitamin C a retinol jsou oblíbené produkty, když přijde na péči o pleť. Zejména pokud jde o redukci tmavých skvrn, jemných vrásek a akné. Pravděpodobně jste viděli spoustu videí na TikToku nebo Instagramu, kde se hovoří o výhodách každého z nich. Kromě pozitivních účinků však mnoho lidí stále zůstává u důležité otázky: Můžu používat retinol a vitamin C společně?

Co je retinol?

Retinolu jsme se zde na StyleBrunchi věnovali již v jednom celém článku. Jde o derivát vitaminu A, který se často používá v péči o pleť k obnově kožních buněk, ochraně kolagenu v boji proti volným radikálům a k vypnutí hlubších vrstev pokožky, aby se snížily vrásky, jemné linky a viditelné póry. Mnoho lidí si myslí, že retinol ztenčuje pokožku, ale ve skutečnosti zesiluje dermis – hlubší vrstvu kůže. Nejenže zlepšuje linky a vrásky, ale také zlepšuje hyperpigmentaci, léčí akné, zjemňuje drsná místa, zlepšuje krevní oběh a celkově zlepšuje strukturu a tón pleti.

Co je vitamin C?

Vitamin C je silný antioxidant, který chrání a brání naši pleť tím, že neutralizuje volné radikály. Je jako pac-man – obchází a likviduje tyto vysoce reaktivní molekuly, které poškozují a stresují pokožku.

Antioxidační vlastnosti vitaminu C také pomáhají při přirozeném regeneračním procesu pokožky. Vitamin C může pleti prospět mnoha způsoby, například zlepšit její tón a strukturu, zesvětlit tmavé skvrny, podpořit tvorbu kolagenu a rozjasnit matnou pleť.

Účinky vitaminu C se částečně překrývají s účinky retinoidů – konkrétně retinolu -, ale nejsou tak dobře prozkoumané, předvídatelné a účinné.

Můžete používat současně retinol a vitamin C?

Podle dermatologů není problém používat v rámci péče o pleť jak retinol, tak vitamin C společně. Může jít dokonce o velmi silnou dvojici, pokud jde o boj proti stárnutí. Je však třeba dávat pozor na to, kdy vitamin C a retinol používáte. Abyste se vyhnuli možnému riziku podráždění, nedoporučujeme produkty vrstvit. Místo toho doporučujeme používat vitamin C ráno a retinol na noc.

Výhody kombinace retinolu a vitaminu C

Používání retinolu a vitaminu C může vést k hladší a jasnější pleti.

Vitamin C brání, chrání a podporuje tvorbu kolagenu, zatímco retinol obnovuje kožní buňky a stimuluje tvorbu kolagenu. Obě látky snižují pigmentaci a rozjasňují barevné změny.

Vedlejší účinky kombinace retinolu a vitaminu C

Pokud se rozhodnete používat v rámci péče o pleť vitamin C i retinol, nejčastějším vedlejším účinkem, se kterým se můžete setkat, je podráždění, zejména pokud produkty vrstvíte. Tomuto podráždění se však můžete vyhnout tím, že aplikaci jednotlivých produktů rozdělíte a retinol budete používat na noc a vitamin C ráno.

Další nevýhodou používání retinolu a vitaminu C je cena. V porovnání s produkty, jako je hydratační krém, mohou být retinol i vitamin C trochu dražší.

Pozor také na to, že produkty s vitaminem C se mohou velmi lišit v kvalitě, takže je pravděpodobně nejlepší nekupovat žádný náhodný produkt, na který narazíte při procházení instagramu. Vyšší procento vitaminu C může také způsobit vyrážky na pleti se sklonem k akné, takže doporučujeme používat nižší procento, například 5-10 %, pokud máte akné nebo citlivou pleť.