V současnosti jsou úspory na všech energiích velmi důležité. Voda není žádnou výjimkou. Existuje přitom mnoho tipů a triků, jak můžete denně ušetřit až stovky litrů vody. Nejde přitom o nic složitého a zvládne to každý. Musíte nad tím jen trochu přemýšlet a začlenit do svého života praktické návyky, které vám pomohou k nižším účtům za vodu.

Využijte vodu z nebe

Některým lidem to přijde zbytečné, ale ve skutečnosti tím hodně ušetříte. Nádrže na dešťovou vodu nejsou drahé a můžete mít díky tomu vodu alespoň na zahradu. Nebudete díky tomu muset zalévat pitnou vodou, což vám během každého léta ušetří spoustu peněz. Dejte si na zahradu alespoň dvě nádrže a budete mít vody více než dost.

Stejně tak si můžete pořídit úsporné hlavice a perlátory. Ušetříte i několik desítek litrů vody denně. Myslete také na odpadní vodu. Mnoho domů stále potřebuje septiky odpadních vod nebo čističky vody, díky kterým můžete získat tzv. šedou vodu na zalévání zahrady. Mezi další tipy při úspoře vody patří:

  • mytí nádobí v myčce na šetrné programy,
  • myjte nádobí v napuštěném dřezu,
  • opravte kapající kohoutky.

Na dlouhé koupele zapomeňte

Místo koupání se začněte sprchovat. Každý den ve vaně spotřebujete 100 až 200 litrů vody. Rychlá sprcha vám může denně ušetřit až 170 litrů na jednoho člena rodiny. Vaše spotřeba bude o více než polovinu nižší, což se rychle projeví na účtu za vodu. Při sprchování vždy vypínejte kohoutek, až si budete mydlit vlasy nebo tělo. To samé platí při čištění zubů.

Snažte se maximálně využívat tzv. šedou vodu nebo dešťovou vodu. Využívat je můžete na splachování toalety a dešťovou vodu také na zalévání veškerých rostlin, které doma a na zahradě pěstujete. A vodu šetřete také při vaření. Jídlo nerozmrazujte pod tekoucí vodou a na pokrmy používejte přiměřené množství vody. Stejně tak můžete ovoce a zeleninu umýt v jedné míse s vodou. Nemusíte umývat každý kus zvlášť pod tekoucí vodou.