Užijte si kulturní akce, dokud to ještě jde. Tento víkend pro vás máme doporučení na výstavy, které se zrovna konají v Praze.

Výstavy v Praze

Národní galerie Praha

V NGP právě probíhá několik výstav. Určitě se běžte podívat na ty, co brzy končí:

  • Viktor Pivovarov: Moskevská gotika – výstava pojmenovaná po jednom z jeho nejslavnějších obrazů zkoumá zásadní témata umělcova života. Pivovarova tvorba nás nutí přemýšlet jinak o každodenních věcech, ať už je to konvice na čaj, zápalky nebo ryba ve sklenici.
  • Ženy, které přemohly muže: Eva, Judita, Omfalé a ostatní – tahle výstava ve Schwarzenberském paláci se zaměřuje na sílu a moc žen v umění 16. století. Většina umění v historii byla pod taktovkou mužů, zatímco ženy zůstávaly opomíjeny. U téhle výstavy si možná uvědomíte, jak důležité a zajímavé příběhy nesou ženy a jak jimi dokážou obohatit naše životy.
  • Dynamická kresba: Pohybové a taneční studie Josefa Mařatky – český sochař fascinovaný pohybem modelek a tanečnic. Mařatkovy kresby představené na výstavě jsou inspirované francouzským sochařem Augustem Rodinem, u kterého Mařatka několik let studoval.
  • Umělecká grafika ve světě reprodukce: Lepty malíře Bedřicha Havránka – Bedřich Havránek byl jedním z mála umělců, kteří se věnovali umělecké grafice i v období jejího úpadku. Na výstavě ve Veletržním paláci si můžete prohlédnout kromě hotových grafických listů i jednotlivé mezifáze jejich vzniku.

Kromě těchto výstav určitě stojí za to i sbírková expozice 1918⁠–⁠1938: První republika, ve které najdete díla československých umělců této doby a díla z francouzské sbírky, kterou československý stát koupil krátce po svém vzniku.

DOX

V DOXu se mimo jiné koná výstava LITERATURA Viktora Karlíka. V této galerii jsou plastiky a objekty z tohoto cyklu vystaveny vůbec poprvé. Viktor Karlík je považovaný za nejvýraznějšího umělce z tzv. druhé generace českého undergroundu. Je také spoluzakladatelem a redaktorem časopisu Revolver Revue. Výstava přináší soubor prací, které prvně zveřejnil v knize Literatura nominované na Nejkrásnější knihu roku.

Galerie hlavního města Prahy

Až do půlky ledna budou moct návštěvníci Domu U Kamenného zvonu zhlédnout sbírku fotografií Fridy Kahlo. Výstavu tvoří šest ucelených kapitol. Fotografie zůstaly na přání Fridina manžela po její smrti ukryté veřejnosti po dobu 50 let. Až v roce 2003 byli objevené historikem a kurátorem umění Pablem Ortiz Monasteriem a letos je můžeme poprvé vidět v Praze.

Díky objevení sbírky se zjistilo, že velká část malířčiny tvorby má předlohu právě ve fotografii. Fridu fotografie provázela od dětství a byla pro ni nejen dokladem prožitých událostí, ale i způsobem, jak si udržet trvalý kontakt se svými blízkými. Odhalené fotografie tvoří barvitý a ucelený obraz malířčiny osobnosti a ukazují rozmanité části jejího života.

Kampa

Stálá expozice v Muzeu Kampa Kupka / Gutfreund: Mistři světového umění kombinuje nejucelenější sbírku abstraktních děl malíře Františka Kupky a soubor soch Otty Gutfreunda.

Expozice věnovaná Kupkovi je členěná do 7 kapitol. Mezi obrazy se nachází i samotná sbírka Medy Mládkové (zakladatelky muzea). Poslední část výstavy tvoří právě sochy Gutfreunda, které jsou dnes už ikonické pro český expresionismus a kubismus. Pro návštěvníky je na výstavě novinkou i architektonické pojetí a obrazový průvodce.