Měsíc probuzení

Fashionstory Módní trendy podzim/zima 2021
1. 9. 2021
Petra Jelének

Vždycky jsem měla trochu problém s vážnou hudbou. Možná na mě byla tak moc vážná, že jsem věděla, že před ní už svoje emoce neschovám, což u mě mnohdy fakt vyvolává problém. Mám ráda své emoce řízené. Vím, jak se chci cítit, vím, jak bych se měla cítit a podle toho si pustím píseň jakou potřebuju. U vážný hudby je člověk zcela nahý a nikdy neví, co v něm jaký tón vyvolá. 

Byla jedna holá výjimka a to Beethovenova 5 symfonie. Strávila jsem nad ní celý večer, kdy jsem ji poslouchala a se zavřenými oči pozorovala měnící se tempo a tóniny. Dospěla jsem tehdy k názoru, že to je symfonie mého života. Ostrý začátek jako nekompromisní narození a pak tak trochu chaos, občas úderný a občas s pokusem jej urovnat. Vždycky se to zjemní, ale pak se to stejně probere a nahodí ostré tutututum. Dokonce jsem se snažila zmapovat v jaké části písně se nacházím a vyvěštit si podle toho to, co mě čeká. Místo věštění z ruky si věštím z Beethovena, to není zas tak veliký úlet. 

K Beethovenovi se později přidala melodie Requiem for a dream a letos jsem došla do stádia, kdy najednou nemám problém s vážnou hudbou a poslouchám ji zcela cíleně. Možná je to známka dospělosti? Jediné co tedy stále nesnesu je Mozart a jiné “veselé a rozjařené” symfonie. 

S letošním rokem mám vztah podobný, jako s vážnou hudbou. Možná protože v něm trochu tu vážnou hudbu slyším. Moderato, pomalý začátek, tichý a trochu zlomený pod tíhou opatření, která se postupně rozpouštěla. Představte si začátek podobný Beethovenově Moonlight sonátě, která se pak někdy na konci druhé minuty rozpadá. A nebo Also Sprach Zarathustra od Richarda Strausse, kde se pomalu něco plíží a blíží. Už se můžeme trochu nadechnout. 

Léto, a ne jen to letošní, ale každé léto, je takové intermezzo. Vložka, která jakoby tam nepatřila, ale právě ta dodá nový tón druhé polovině skladby.

A teď září to je to takové “tutututum”, které přijde po každém intermezzu. Probouzíme se do nového dne, období, nové sezóny. Probouzíme se fyzicky a probouzíme se mentálně. K novým myšlenkám a k novým cílům. 

Tento měsíc se budeme na Brunchi probouzet. Pomalu, ale přesto to bude magnifico. 

Dáme Brunch? 

Podpořte nezávislou tvorbu, kvalitní texty. Pozvěte nás na kávu. (1 EUR = cca 25 Kč)

Další

#48: Smysl nevypadá tak, jak jsme si mysleli.

#48: Smysl nevypadá tak, jak jsme si mysleli.

Existuje jeden pocit, pro který nemáme pořádné slovo.  Není to smutek, ani úzkost, ani nuda v klasickém slova smyslu. Je to spíš takový tichý šum, který někdy uslyšíte uprostřed všedního dne, náhle, bez varování, při něčem naprosto banálním. Stojíte u okna. Nebo...

#46: Milostný dopis

#46: Milostný dopis

Píšu ti v květnu, v měsíci, kdy prvního máje předstíráme, že rozumíme romantice. Kdy se city redukují na pusu pod rozkvetlu třešní a bonboniéru, kdy se láska stává komoditou měřitelnou v cenách večeří při svíčkách. Ale ty a já víme, že láska je něco jiného. Něco...

#46: Zase živá (?)

#46: Zase živá (?)

Existuje jeden konkrétní moment na jaře, který nejde přesně pojmenovat, ale myslím si, že ho každý zná. Není to první sluneční den, ani ten, kdy jsem odložila kabát. Je to spíš okamžik, kdy jsem si uvědomila, že jsem přestala čekat. Že někde cestou mezi lednem a...