Místa u nás, která musíte vidět

Zveřejněno 12. 4. 2021

Příroda a výlety naštěstí zakázané nejsou. Proto jsme si pro vás připravili seznam míst, která zkrátka musíte vidět. Výhodou těchto míst je, že když alespoň trochu vychytáte čas, kdy se na výlet vypravíte, potkáte minimum lidí. Ověřeno!


Dolní Morava

Pokud jste z východních Čech, tak vám toto místo asi nemusíme dvakrát představovat. Ať už se sem vypravíte na lyže, stezku v oblacích, zažít trochu adrenalinu na bobové dráze nebo si udělat výšlap na Kralický Sněžník, nebudete litovat. Největší kouzlo to tu má asi v zimě, kdy je kolem dokola bílo a svítí sluníčko. Jenomže pravda, takových dní u nás v zimě zase tolik není. Takže se sem vydejte kdykoli se vám bude chtít. A vyzkoušejte ideálně všechno. Postupně, samozřejmě. 🙂

Toulovcovy Maštale

Tato přírodní rezervace se nachází na rozmezí okresu Svitavy a Chrudim. Tedy opět v Pardubickém kraji ve východních Čechách. Rozhodně ale patří mezi jedno z nejzajímavějších a nejmalebnějších míst u nás. Ale abychom vám toto místo představili trochu více…jedná se o pískovcové skalní útvary, tvořené ze svrchně křídového pískovce mořského původu. Dostat se k nim můžete po několika cyklo i peších trasách. Samotné skalní útvary pak vytváří městečko, které je protkáno spletitým systémem chodeb a jeskyní se zajímavými, pro dětskou fantazii skvělými názvy jako Kuchyně, Myší díra, Zvon nebo třeba Sklep. Z naší zkušenosti doporučujeme návštěvu směřovat spíše na jaro/léto, téměř celá trasa vede lesem, takže ideální na teplé letní dny.

Žďár nad Sázavou

Pokud se vypravíte do Žďáru nad Sázavou, vaší pozornosti by nemělo uniknout historické centrum města s krásnou radnicí, barokně opravenou tvrzí a muzeem, nechybí ani morový sloup. Krásné centrum města ale není to hlavní, proč se o tomto místě zmiňujeme. Říká vám něco Zelená hora? Kostel sv. Jana Nepomuckého? Řeč je o vrcholném díle architekta Jana Blažeje Santiniho, které bylo v roce 1994 zapsáno na seznam památek UNESCO. Na počátku 18. století nechal kostel postavit opat cisterciáckého kláštera Václav Vejmluva právě podle Santiniho projektu. Vznikla tak mimořádně originální a fascinující stavba, kterých v Evropě najdete jen pár. Asi nejzajímavější a nejdůležitější je na celém místě jeho symbolika výrazně spojená s číslem pět. Více vám už ale poví přímo na místě!

Zdroj fotografií: kudyznudy.cz; hotelopus.cz; pinterest.com