Asi to bude znít divně, ale pamatuju si svůj první zážitek s lupy, jako dítě. Tehdy jsem běžela za mamkou jestli to náhodou nemám vši, protože mě svědí hlava a před pár měsíci u nás ve škole ty potvory byly. Maminka se podívala a zkontrolovala, chvilku zkoumala a pak prohlásila, že jsou to jen lupy a že musíme koupit hédenšoldrs. A bylo vystaráno. Head&Shoulders je řešení na lupy a víc se neřešilo. Jenže přijde puberta, začnete všechno zpochybňovat a pak přijde dospělost a začnete si říkat, že máte jiný starosti a lupy ať mlčí a drží krok.

Když jsem si všimla, že značka Head & Shoulders aktuálně uvádí na trh svoji kolekci šamponů a kondicionérů “Supreme”, které bojují se suchými lupy kombinací obohacujících olejů, které hydratují a vyživují pokožku hlavy, podívala jsem se na své milované černé tričko pokryté lupy a vzpomínka na maminky sebejisté “koupíme Head&Shoulders”.  

Tak schválně, opravdu funguje? Je to definitivní řešení na lupy a jak si poradí s maratonem nošení černého oblečení? 

Začněme od základů.

Co jsou lupy a jak vznikají? 

Lupy, což jsou vlastně větší kousky odumřelé vlasové pokožky, kterých si většinou všimneme, až když jejich množství překročí určitou velikost nebo počet, můžou mít celou řadu příčin – od přirozeně suché pokožky, stresu, nevyváženého jídelníčku chudého na vitamíny a minerály nebo nevhodné kosmetiky až po vážnější onemocnění. 

Suchost, svědění a podráždění jsou známkami toho, že pokožka hlavy není v dobré kondici a že potřebuje pomoci. Tento nedostatek rovnováhy totiž také značně ovlivňuje vaše rostoucí vlasy, takže jsou slabší a poškozené ihned poté, co vyrostou. 

Head&Shoulders Supreme 

Již jsem zmínila, že nová řada bojuje se suchými lupy kombinací obohacujících olejů, které hydratují a vyživují pokožku hlavy. Jaké to jsou? 

  • Arganový olej: Arganový olej je známý svým bohatým obsahem živin, jako jsou antioxidanty, vitamín E či esenciální mastné kyseliny. Po staletí je používán ke zlepšení vzhledu a stavu pleti, pokožky, vlasů a nehtů.  Všeobecně je také známý pro své schopnosti vyživovat vlasy a pečovat o pokožku hlavy. 
  • Mandlový olej: Tento hydratační a vyživující zázračný olej je odborníky využíván pro své omlazující efekty a vlasovou výživu. Je bohatý na vitamín E, vitamín D a různé minerály, bílkoviny a mastné kyseliny. Mandlový olej má zklidňující účinky a pomáhá znovuobnovit hydratační bariéru pokožky. Je také vhodný pro všechny typy vlasů i pleti.  
  • Kokosový olej: Kokosový olej je známý svými bohatými hydratačními schopnostmi. Účinně pečuje o suchou pokožku a vlasy. Kokosový olej efektivně hydratuje a pomáhá obnovit přirozenou bariéru pokožky, udržovat vlhkost ve vlasech a vyplnit vlasová vlákna. Je také velmi lehký a snadno se vstřebává, aniž by zanechával pokožku či vlasy mastné. 
  • Avokádový olej: Avokádo je velice oblíbené především ke konzumaci. Věděli jste ale, že avokádový olej má také řadu kosmetických benefitů, jako například hydrataci a zjemnění suchých vlasů či pokožky? Nebo také zlepšení vzhledu vlasů a snížení známek stárnutí?  
  • Olivový olej: Olivový olej má mnoho nutričních benefitů, ale je využitelný i mimo kuchyni. Pro své kosmetické benefity je využíván také v produktech určených k péči o pleť a vlasy. Je bohatý na vitamíny a působí jako antioxidant. Olivový olej je ceněný pro své vysoce hydratační schopnosti a prevenci proti stárnutí pleti. 

Testování

#1 Den

Čas na fotku před. Ale nejprve očichání šamponu, bylo mi řečeno, že krásně voní. A je to pravda. Příjemná kokosová vůně je úžasná. 

Je zajímavé snažit se popsat pocit po umytí a nepodlehnout placebu. Je to první den, zůstaňme raději u té vůně. 

Head&Shoulders na lupy? Test s černým oblečením.

#3 Den

Černý crop top má na sobě po celodenním nošení stále lupy. Po prvním umytí je nesmyslné čekat okamžitý efekt, ale do šamponu i kondicioneru se pustil i Roman, který trpí na extrémně vysušenou pokožku hlavy. Připisuji této značce první vítězství – Roman kdysi zavrhl jakékoliv klasické značky šamponů s tím, že ho po nich svědí hlava mnohem více. Chvíli zkoušel různé přírodní produkty, ale žádná výhra. Head&Shoulders mu dříve prý nevyhovoval, že když jej před lety zkoušel, obsahoval mentol, který mu byl na vysušené pokožce ještě více nepříjemný. Po prvním vyzkoušení řady Supreme hlásí úspěch – hlava není suchá! 

Head&Shoulders na lupy? Test s černým oblečením.

#7 Den 

Černý svetr, protože je zima. Po celodenním nošení na homeoffice na svetru nejsou lupy. Neznamená to tedy, že nejsou žádné na hlavě, ale něco se děje. 

Head&Shoulders na lupy? Test s černým oblečením.

#11 Den

Další černý svetr tentokrát trochu víc vytahaný určený na nedělní zabalení se a předstírání, že svět venku neexistuje. Večer před dalším mytím na svetru pouze spoustu kočičích chlupů. Pokožka  hlavy nesvědí, nemám pocit, že by byla suchá. 

#17 Den 

Černé tílko bez lupů a ani při prohrabávání vlasů, žádné nelítají – fakt lupy nejsou normální. 9 mytí hlavy, vždy “ob den”. 

Head&Shoulders na lupy? Test s černým oblečením.

Hodnocení

Uzavírám případ a nemám námitek. Existuje něco jako Head&Shoulders i na kočičí chlupy? Protože to by se taky hodilo.
Takže si to shrneme:

lék na lupy – ano,
pokožka hlavy není vysušená,
vlasy jsou lesklé, nejsou mastné. 

A protože dekáda 2000 – 2010 už je dávno pryč a nikoho už nezajímají pouze dopady na krásu, ale i širší měřítko, tak zkusíme zajít ještě dál. 

Head&Shoulders netestuje na zvířatech. To je něco, co považujeme za naprostou samozřejmost, ale bohužel realita mnoha kosmetických firem (i u luxusní kosmetiky) je stále jiná. Proto další bonusové body této značce.
Head&Shoulders však není vhodný pro striktní vegany. Podle VegKnowledge, společnost autorovi článku napsala, že obsahuje několik látek, které se zatím získávají mimo jiné i ze živočišných zdrojů. Jde o látky jako je želatina, glycerin, kolagen, keratin.