Haute couture „what“?
Jestli je něco v módě „nepřekonatelné“, tak je to haute couture. Je vždy dvakrát ročně v lednu a v červenci, leží v srdci ekosystému módy v Paříži. Je nesmírně moderní a představuje trvalou „bránu“ mezi tradicemi a současnou tvorbou – současná tvorba často zahrnuje výrobní technologie, které jsou na špičce inovací. V kolekci Haute Couture jsou tedy prezentovány nadčasové a nadstandardně ušité modely.
Couture přehlídky jaro/léto 2021
Tato událost se vždy koná pro exkluzivní publikum, které je složeno z nejhodnotnějších klientů. Dostat se tak na tuto přehlídku je zcela nemožné. Couture je striktně pro zvané, na složení hostů dohlíží pařížská Fédération de la Haute Couture et de la Mode (FHCM), která řídí celý průmysl. Založena byla 1868. Letos se konal se od 25. do 28. ledna tohoto roku v Paříži.
Je to vlastně přesně rok, co pandemie Covid 19 začala ovlivňovat chod celého světa. Bohužel je tomu tak i s módními událostmi – přehlídkami, které jsou buď odsunuty, přesunuty, nebo odprezentovány v digitálním prostředí bez diváků. Nebylo tomu jinak i u Couture fw, který se musel konat za zavřenými dveřmi. Někteří návrháři své výtvory prezentovaly prostřednictvím módních filmů nebo digitálně, jiní pořádali přehlídky bez publika.
Pojďme se spolu podívat na přehlídky/prezentace, které vyrazily dech nejen mě!
Fendi
V letošním roce se nám v haute couture poprvé představila značka Fendi, pod taktovkou kreativního ředitele Kima Jonese. Patřila k jedné z nejočekávanějších přehlídek této sezóny – už jen kvůli tomu, že byla poprvé po 54 letech vedena někým jiným než Karlem Lagerfeldem. Trochu náročná pozice, ale zvládl to do-ko-na-le.
Za mě to byl opravdu masterpiece – od začátku, až do konce jsem měla husí kůži, a to jsem tam ani nebyla! K tomu, abych měla z přehlídky takový „feelin“ mi stačil pouze můj iPhone. Show otevírala Demi Moore, v patách jí hned byla Bella Hadid, Cara Delavigne, a nebo dokonce Kate Moss s její dcerou Lilou (tohle byl vážně boží moment, máma s dcerou šly na runwayi hned za sebou).
Inspiraci hledal v románu Orlando od Virginy Woolfové, a u britské skupiny Bloomsbury Group. Celá show byla doprovázena klasickou hudbou, ostrými tóny a místo defilée byly modelky na závěr umístěny do maličkých skleněných pokojíčků, kde následně byly vidět všechny detaily mistrovských díl.
Chanel
„Věděla jsem, že nemůžeme uspořádat velkou show.. Že budeme muset vymyslet něco jiného, a tak jsem přišla s myšlenkou malého průvodu, který by sestoupil ze schodů Grand Palais a prošel pod klenbami květin, jako rodinná oslava, svatba“ řekla kreativní ředitelka Virginie Viardová o inspiraci v kolekci couture SS21
Módní dům Chanel představil dokonce dva v jednom. Z počátku jejich digitální prezentace vypadá pouze na krátkometrážní film jako u Diora, ale z černobílého ponurého filmu se během sekundy stala neuvěřitelně romantická show plná elegance, květin a romantiky.
V kolekci jsme nemohly přehlédnout elegantní smokingy, kostýmky spárované s tvídovými sukněmi, několik krásných večerních rób – celé to bylo „very Chanel“, boží.
Viktor & Rolf
Dvojice návrhářů se ani tentokrát nedržela při zemi. Kolekce byla na jednu stranu drsná, ale zároveň měla poukázat na únik do fantasy světa. Ehm, to bych nebyla já, kdyby se mi nelíbilo něco absolutně extravagantního.
Líbí se mi jejich nápaditost, nikdy v jejich kolekcích nenarazím na opakovanost, či stereotyp a to je podle mého názoru v módě důležité.
Bye
T-