Oslava 100 let republiky a 20 let Designbloku. Myslím si, že obě události jdou velmi úzce ruku v ruce. Toto propojení dává říjnovým oslavám nový rozměr, designblok představil totiž spoustu nových, známých i eznámých českých designérů a projektů. A není ani překvapením, že tématem letošního ročníku byla oslava. Nebudu Vás dlouho napínat a pojďte se se mnou podívat trochu na tu atmosféru.
Začněme přehlídkami.
Uděláme si kvíz, co jsem vám kladla na srdce v březnu 2017, aby jste si zapamatovali za jméno z fashion weeku? Miro Sabo se pořád skloňuje a tím, že mu přehlídky otevírá i zavírá vždy Vanda Janda je to snad i jedna z nejpopulárnějších přehlídek. Jeho kolekce připomínala dvacátá léta minulého století, kloboučky, dlouhé šaty tvořící štíhlé siluety. Stálo to zato.
Monika Drápalová se nám představila na fashion weeku na jaře s FW18, kde své modely zahalila do panských nočních košil. Na Designloku vsadila na tmavě modrou barvu a extravagantní eleganci.
Monika Drápalová zdroj: Designblok Monika Drápalová zdroj: Designblok Monika Drápalová zdroj: Designblok
Pavel Brejcha další fashion weekové jméno. Opět portvdil své čisté střihy a ostré siluety.
Pavel Brejcha zdroj: Designblok Pavel Brejcha zdroj: Designblok Pavel Brejcha zdroj: Designblok
A už konečně Liběna Rochové designbloková stálice, má svůj styl, kdy modelky od hlavy k patě zabalí do těžkých látek, různě zformovaných, který se dá rozpoznat na sto honů. Tyto modely navíc vznikly ve spolupráci s výtvarníkem Musa a celé to byla charitativní přehlídka na podporu DEBRA, což je organizace na pomoc lidem s nemocí motýlích křídel.
Liběna Rochová zdroj: Designblok Liběna Rochová zdroj: Designblok Liběna Rochová zdroj: Designblok
A už se dostáváme k tomu hlavnímu na Designbloku a to je ocenění
Diploma Selection.
Přehlídky finalistů z Holandska, Polska, Bulharska, Německa, Belgie, Rakouska… Nebudu Vás zatěžovat modely všech finalistů byly hodně extravagantní. Zase se mi vrátil můj pocit z fashionweeku, že jsem na to asi moc upjatá a to nemám ráda. Haló právě jsem si udělala roztřepený zvonáče, to je moje extravagantnost.
V porotě seděla například šéfredaktorka českého Vogue Andrea Běhounková, šéfredaktorka britského DASH magazínu Noémie Schwaller, Petr Matějček za ELLE.
Vítězem se stala kolekce I am not te Grass in your Boots od Ramony Salo Myrseth.
„Oděv, textil a vyprávění mi slouží jako výraz intimní a objevné cesty světem Laponců. Toto putování mytologiemi a tradicemi mé vlastní kultury souzní s širším hnutím mladých designérů, kteří se postupně vracejí k tématům vlastní identity, tlumočí autentické hodnoty a redefinují význam toho, co dnes znamená pocházet z tzv. domorodé kultury. Vycházím z myšlenky, že domorodí lidé nejsou izolovaní, ale naopak jsou lidmi celého světa,“ popsala autorka.
Na druhém místě se umístil Hüseyin Özer z Německa a za třetí místo byl oceněn Michal Gruca z Belgie.
Kdybych měla ještě ocenění za Style Brunch, kde bych byla porotou jen a jen pouze já, vítězem by byla Nienke Creemers z Holandska, protože prostě mě ta její kolekce dostala svou důvtipností. Celá kolekce vznikla tak, že se autorka rozhodla udělat pouze etickou kolekci. Tedy fairtrade, eko a bez “otroků” a najednou zjistila, že je to nemožné. Tedy tato kolekce je takový protest proti módnímu průmyslu “If I cannot make a fully ethical collection, can anyone?”
100 let republiky
Samozřejmě, že Designblok oslavoval i 100 let republiky. Ať už to bylo úžasnou sochou Masaryka v hlavním sále a prápory vlajícími nad hlavou nebo koutkem magazínu Reflex, kde byly i přednášky na toto téma a hlavně zeď, kam každý mohl napsat nebo nakreslit něco, k Čechám. A že se tam našly poklady.
Prosecca bylo dost, sváteční atmosféry také a velká klouzačka z druhého patra dolů byla tak hrozně lákavá.
Designblok také přinesl spoustu zajímavých českých tvůrců, které už se nemůžu dočkat až vám všechny představím.