Oslavy a móda Designbloku

Zveřejněno 28. 10. 2018

Oslava 100 let republiky a 20 let Designbloku. Myslím si, že obě události jdou velmi úzce ruku v ruce.  Toto propojení dává říjnovým oslavám nový rozměr, designblok představil totiž spoustu nových, známých i eznámých českých designérů a projektů. A není ani překvapením, že tématem letošního ročníku byla oslava. Nebudu Vás dlouho napínat a pojďte se se mnou podívat trochu na tu atmosféru.

Začněme přehlídkami. 

Uděláme si kvíz, co jsem vám kladla na srdce v březnu 2017, aby jste si zapamatovali za jméno z fashion weeku?  Miro Sabo se pořád skloňuje a tím, že mu přehlídky otevírá i zavírá vždy Vanda Janda je to snad i jedna z nejpopulárnějších přehlídek.  Jeho kolekce připomínala dvacátá léta minulého století, kloboučky, dlouhé šaty tvořící štíhlé siluety. Stálo to zato. 

Monika Drápalová se nám představila na fashion weeku na jaře s FW18, kde své modely zahalila do panských nočních košil. Na Designloku vsadila na tmavě modrou barvu a extravagantní eleganci.

Pavel Brejcha další fashion weekové jméno. Opět portvdil své čisté střihy a ostré siluety. 

A už konečně Liběna Rochové designbloková stálice, má svůj styl, kdy modelky od hlavy k patě zabalí do těžkých látek, různě zformovaných, který se dá rozpoznat na sto honů. Tyto modely navíc vznikly ve spolupráci s výtvarníkem Musa a celé to byla charitativní přehlídka na podporu DEBRA, což je organizace na pomoc lidem s nemocí motýlích křídel.


A už se dostáváme k tomu hlavnímu na Designbloku a to je ocenění

Diploma Selection.

Přehlídky finalistů z Holandska, Polska, Bulharska, Německa, Belgie, Rakouska…  Nebudu Vás zatěžovat modely všech finalistů byly hodně extravagantní. Zase se mi vrátil můj pocit z fashionweeku, že  jsem na to asi moc upjatá a to nemám ráda. Haló právě jsem si udělala roztřepený zvonáče, to je moje extravagantnost. 

V porotě seděla například šéfredaktorka českého Vogue Andrea Běhounková, šéfredaktorka britského DASH magazínu Noémie Schwaller, Petr Matějček za ELLE. 
Vítězem se stala kolekce I am not te Grass in your Boots od Ramony Salo Myrseth
„Oděv, textil a vyprávění mi slouží jako výraz intimní a objevné cesty světem Laponců. Toto putování mytologiemi a tradicemi mé vlastní kultury souzní s širším hnutím mladých designérů, kteří se postupně vracejí k tématům vlastní identity, tlumočí autentické hodnoty a redefinují význam toho, co dnes znamená pocházet z tzv. domorodé kultury. Vycházím z myšlenky, že domorodí lidé nejsou izolovaní, ale naopak jsou lidmi celého světa,“ popsala autorka. 

Na druhém místě se umístil Hüseyin Özer z Německa a za třetí místo byl oceněn Michal Gruca z Belgie. 

Kdybych měla ještě ocenění za Style Brunch, kde bych byla porotou jen a jen pouze já, vítězem by byla Nienke Creemers z Holandska, protože prostě mě ta její kolekce dostala svou důvtipností. Celá kolekce vznikla tak, že se autorka rozhodla udělat pouze etickou kolekci. Tedy fairtrade, eko a bez “otroků” a najednou zjistila, že je to nemožné. Tedy tato kolekce je takový protest proti módnímu průmyslu “If I cannot make a fully ethical collection, can anyone?”

100 let republiky

Samozřejmě, že Designblok oslavoval i 100 let republiky. Ať už to bylo úžasnou sochou Masaryka v hlavním sále a prápory vlajícími nad hlavou nebo koutkem magazínu Reflex, kde byly i přednášky na toto téma a hlavně zeď, kam každý mohl napsat nebo nakreslit něco, k Čechám. A že se tam našly poklady.

Prosecca bylo dost, sváteční atmosféry také a velká klouzačka z druhého patra dolů byla tak hrozně lákavá. 

Designblok také přinesl spoustu zajímavých českých tvůrců, které už se nemůžu dočkat až vám všechny představím.

Díla Boženy Němcové jako symbol ženské síly

Díla Boženy Němcové jako symbol ženské síly

V českém písemnictví zaujímá Božena Němcová výjimečné postavení - nejen jako významná spisovatelka, ale jako osobnost, jejíž život a dílo stále vyvolávají silné reakce. Je zároveň uctívaná jako národní ikona i rozporuplně vnímaná pro svůj nekonvenční životní příběh....

Bohyně jara napříč kulturami

Bohyně jara napříč kulturami

Jaro, období znovuzrození a rozkvětu, bylo od pradávna spojováno s ženskými božstvy. Tyto bohyně, ztělesňující plodnost a obnovu života, hrály zásadní roli v mnoha kulturách světa. Pojďme se podívat na nejvýznamnější jarní bohyně a jejich odkaz v různých civilizacích....

Milostná poezie jako forma společenského protestu

Milostná poezie jako forma společenského protestu

Zdánlivě nevinný milostný verš dokáže otřást základy společnosti. Historie nám ukazuje, že právě pod rouškou milostné poezie se často skrývala nejostřejší kritika společenských poměrů, náboženských dogmat či politického útlaku. Milostná slova, která zahřejí srdce,...