Máte na poličce v kuchyni málo místa a hodně dóz či plechových krabiček na čaje, koření a všechno možné? Žádný problém. „Položte“ dózy na poličku i ze spodní strany. Vyrobte si jednoduchý magnetický držák. Čtěte návod v článku.

Jak se stále doplňuje, zásobuje domácnost a vozíte si suvenýry do kuchyně i z cest, anebo je nosí přátelé, poličky už začínají „přetékat“. Kam ty nové plechové dózy dávat, když jsou tak pěkné, ale na polici už se nevejdou?

Taky na polici! Ale z druhé strany. Cože, copak mohou dózy držet ve vzduchu? Se silnými magnety ano. Vyrobte si jednoduchý držák na kořenky a dózy.

K výrobě magnetického držáku potřebujete:

  • 5 až 10 silných neodymových magnetů – hodí se magnety – kotouče KT-20-05-N s průměrem 2 cm a výškou 0,5 cm, případně o něco menší neodymové magnety KT-15-04-N o průměru 1,5 cm a výšce 0,4 cm. Záleží, jak velké nádobky chcete k poličce přicvaknout. Magnety seženete na e-shopu Unimagnet.cz
  • Tužku, pravítko.

Pozor – silné neodymové magnety nepatří do rukou malých dětí, jimž mohou například skřípnout prsty.

Jak vytvořit magnetický držák kořenek a plechových krabiček

Poličku ze spodní strany otřete a opatrně očistěte lihem nebo třeba prostředkem na mytí oken. Pokud v kuchyni hodně vaříte, může být trochu mastná od výparů z dobrot a lepidlo by na ní špatně drželo.

Pomocí pravítka si naměřte rozestupy mezi magnety i od krajů poličky. Tužkou označte, kam je přilepíte.

Kotoučové magnety – neodymové kotouče přilepte k poličce, přimáčkněte a nechte zaschnout podle návodu, který je uveden na lepidle.

Hotovo! A máte k dispozici další úložný prostor.

Které dózy budou na magnetické poličce držet?

Doporučujeme k poličce přicvaknout jen dózy, které mají šroubovací nebo jinak zavírací uzávěr. Například plechové dózy na čaj mívají uzávěr pouze nasazovací. 

Když pak takovou dózu za víčko přicvaknete k magnetu, může se stát, že se z víčka zbytek dózy vysune a spadne. Řešením může být, že dózu přicvaknete k poličce bokem, ne za víčko.

Na magnetické poličce budou držet i konzervy (pokud nemusí být v ledničce), a dokonce i menší a lehčí zavařovací skleničky s plechovým šroubovacím uzávěrem.

K magnetu se však nepřichytí nerez a samozřejmě ani dřevěné kořenky, skleněné dózy. Ale můžete k nim přilepit protiplech – pozinkovaný ocelový kotouč a pak budou u magnetu držet také.

Tip: Podívejte se na další využití silných magnetů a magnetických kotoučů.