Milí zlatí, dnes pro vás mám soutěžní otázku o stovku z mé imaginární peněženky. Připravte se, jdeme na to.
“Na výstavu Jaromír 99 by se šel podívat někdo, kdo …”
a) fandí komiksům
b) poslouchá rock
c) má rád literaturu a Kafku
d) jednoduše má rád jakékoli originální umění
Žádné nápovědy, odpovídejte teď.
No ano, všichni špatně. Správná odpověď bylo vše z výše uvedených. Pan Jaromír Švejdík je postavička skutečně zajímavá. Jednak jelikož stojí za veleúspěšným komiksem a filmem Aloisem Neblem, dále také protože udělal z komiks z Kafkova zámku a v současné době je členem kapely Kafka Band.

Jeho tvorba je zmapována pop-up výstavou ‘Průřez’, která je součástí mezinárodního KomiksFESTU 2014
A tuto výstavu naleznete do 10. listopadu v pop-up galerii Můstek. (Na Můstku 3, Praha 1, Jaroslav 99)
Mne osobně učarovaly již samotné prostory této galerie. Nemám nic proti bíle vymalovaným továrním místnostem, které nabízí většina galerií, ale toto bylo nádherné. Underground. Staré tapety, vysoké stropy, ošoupané parkety, vysoké dřevěné dveře, malovaný strop. Ne, toto tedy nepatří k dílu Jaromír 99, ale jde to tak ruku v ruce s atmosférou jeho děl.
Tajuplný nádech, robustní linky a intelektuální podtext.

Ti, co stejně jako já mají rádi moderní umění, která má vyvolávat emoce, něco symbolizovat si tuto výstavu zamilují. Každá tvář vypráví svůj příběh, každý obraz má svou vlastní duši a žije si svým životem.

Jaroslav 99 začal používat také originální techniku a to prořezávání papíru. Tím vznikají obrazy s hodně zestručněnými ale přesto s ostrými rysy. “No a to co vidíte támhle v roku, to zbylo z odřezků. Teda to, co z nich zbylo, ono by jich bylo víc,” směje se Jaromír  Švejdík při komentované prohlídce, “ale je zvláštní, ať jsem vystavoval, kde jsem vystavoval, vždycky ta hromada někam zmizela. Asi se nelíbila uklízečkám.”

“Každej, kdo kreslí, by měl malovat to co zná, obzvláště, když kreslíte komiks, jehož děj se někde odehrává. Já jsem z Jeseníků, takže jsem si na Kafku vybral vesničku v Jeseníku. Navíc jsem slyšel, že se tam Kafka i léčil a snad tam přišel i o panictví s nějakou starší paničkou. Každopádně, když jsem nad tím tak uvažoval, u nás je jedno jakou vesničku kreslíte. Ono jsou si všechny dost podobné a to v tom, že tam máte poblíž nějaký zámeček, kostel a dvě hospody. Dvě proto, protože do jedné chodí ta lepší společnost a do té druhé ti ostatní, nadávat na lidi z té lepší.” Jaromír 99

Vlevo Jaromír 99, vpravo kurátor výstavy

P.S.: Nechce-li se vám do galerie nebo se nedostanete do Prahy, doporučuju podívat se alespoň na videa, která ilustroval právě Jaromír 99 a se svou kapelou tak zhudebnil a ztvárnil Kafkův Zámek. Napůl v němčině, napůl v češtině, ale vážně to stojí za to, pro ukázku: The Grave