City Guide: Cork, Ireland

Zveřejněno 9. 6. 2013
průvodce Cork Irsko

Cork. Ještě v dubnu to pro mne byl pouze nápis na mapě. Teď se k tomu nápisu však váže tolik vzpomínek jako ostatně vždy. Dovolte mi představit vám tedy druhé největší Irské město skrývající v sobě krásná ukrytá místa a zapadlé uličky.

Když někam přijedu, do nějaké cizí země nebo nového města, nerada se hrnu do takových těch turistických míst. Je tam vždycky hodně lidí a nikdy tak nepoznám tu pravou tvář města. Proto i v Corku jsem mnohem raději bloudila postranními uličkami a zkoumala zapadlé krámky.
A tady je seznam sedmi míst, kde se mi líbilo nejvíc a kam se určitě, když budete mít cestu do Irska, podívejte, protože to stojí za to. A pokud nějakou výpravu do této země neplánujete, aspoň se pojďte nadýchat té snílkovské irské atmosféry.

1.  Nákupy na St. Patrick Street

Jak já proklínala tuto ulici vždy když v peněžence bankovky nahrazovaly účtenky. Nemohla jsem se bránit proti arzenálu vybaveným krásnými botami, kabelkami, svetříky, šaty, …

Irsko St. Patricks street
Cork St. Patricks street

2. Waterstone’s knihkupectví na St. Patrick Street

Ano, pořád se držíme na hlavní ulici, ale tohle knihkupectví za to vážně stojí. Nejsem nějaký veliký knihomol, ale tady mne to zaujalo. Ne jenom tím, že je stylově zařízené (ne nevkusné jako v Praze Neoluxor), ale najde si tam každý milovník čehokoli své. Hádejte u které přihrádky jsem se na čtvrt hodiny zasekla já?

Knihkupectví Watersones
Knihkupectví Watersones
Knihkupectví Watersones
Knihkupectví Watersones

3. Fred Zeppelins

V Corku je zvláštní paradoxem to, že v 6 hodin se zavřou všechny obchody bez výjimky a otevřou se bary. A jak je o Irech známo, také rádi sem tam něco popijí, proto kde jinde chcete poznat Irskou kulturu než v baru? Ve směs je jedno, kam zrovna zajdete. Všude to stojí za to. A jak najít nějaký bar? Stačí sejít z hlavní ulice kamkoli do nějaké uličky. Tam totiž nenajdete téměř nic jiného.
Mne nejvíc tedy uchvátil stylový Rockový bar Fred Zeppelins, ale našlo se jich více. A navíc skoro v každém dobrém je alespoň chvíli živá hudba. „Guiness na stůl a jde se.“

fred zeppelins
Irské bary

4. Pobřeží řeky v Blackrocku a Mahonu

Řeky, která je v těchto místech již spíše zálivem. Jelikož jsem v Blackrocku bydlela, měla jsem to téměř u nosu a tak jsem tam občas zašla, sedla si na zídku k vodě a vydržela tam sedět hodiny se sluchátky v uších a pozorovat tichý a líný život na hladině.

Pobřeží řeky v Blackrocku a Mahonu
Pobřeží řeky v Blackrocku a Mahonu

5. Destilérka Jameson v Midletonu

Dobře, toto je zrovna jednou z turistický atrakcí, ale byl by hřích tam nejít. Navíc k prohlídce dostanete i „ochutnávku“ zdarma.

Destilérka Jameson v Midletonu
Destilérka Jameson v Midletonu
Destilérka Jameson v Midletonu
Destilérka Jameson v Midletonu

6. Cobh

Vyzkoušíme si vás z dějepisu. Odkud vyplul Titanic?
V Cobh je vcelku malinkaté městečko kousek od Corku, ale skrývá v sobě nádhernou atmosféru. Molo, odkud vyplul Titanik, jeho muzeum, kde můžete na vlastní kůži pozorovat, jak se Titanic potápí. Až z toho běhá mráz po zádech. Můžu říct, že když se ten obrovský kolos přede mnou na plátně potápěl a já jakoby seděla v záchranném člunu a najednou jsem si uvědomila, že se mi tam možná někde potápí Leonardo DiCaprio, i ta slza by mi ukápla.

Odkud vyplul Titanic
Cobh
Cobh
Cobh

7. Mr Simms Olde Sweet Shoppe

Čokoládovna. Od podlahy ke stropu všude sladkosti, čokoláda. Tam se člověk nají už jenom tou vůní.

Mr Simms Olde Sweet Shoppe
Mr Simms Olde Sweet Shoppe
Mr Simms Olde Sweet Shoppe
Mr Simms Olde Sweet Shoppe
7 Mýtů o cestování (a životě) v dodávce

7 Mýtů o cestování (a životě) v dodávce

Sníte o úžasném a bezstarostném životě, kdy jediné co děláte je, že cestujete a sedíte u otevřených zadních dveří s výhledem na moře? Líbí se vám ta romantická představa - jen vy, cesta a váš malý domov na kolech. Obdivně sledujete příspěvky na instagramu #vanlife a...

Menstruace – synchronizace se svým cyklem

Menstruace – synchronizace se svým cyklem

Menstruace pro mě nebylo nikdy nic na co bych se těšila. V pubertě strach z toho, že budu mít krvavé fleky na kalhotech. Později zase pocit z promarněného týdnu, kdy “nemůžu nic dělat”. Vnímala jsem to zkrátka a dobře jako nutné zlo, které musí přijít. Prvotní úleva z...

Pravda za clonou kouře: pasivní kouření z vapování

Pravda za clonou kouře: pasivní kouření z vapování

Přestože se objevuje stále více literatury o tom, jak škodlivý pro nás i naše okolí může vapování být, trend vapingu stále pokračuje. Není nic neobvyklého, že jdete po ulici a najednou vstoupíte do růžového oblaku žvýkačkového kouře, což znamená, že pokud s sebou máte...