Anna Dello Russo. Jedna z mnohých mých módních vzorů a ikon. Nemyslím tím, tedy že bych se ztotožňovala s jejím stylem, ale spíše se mi líbí její odvaha. A myslím, že nejsem jediná. Když jsem ji viděla prvně, tak jsem se divila tomu, jak může být tak uznávaná, když přitom není žádná krasavice. Ale později mi to došlo v čem se skrývá její kouzlo. Ona má velice prapodivný, snad až kýčovitý, ale přesto velice zajímavý styl. Experimentuje a umí chodit v těch nejdražších kouscích. Blogerka a redaktorka Japonského Vogue jak má být.

A právě pro takového módního maniaka jakým ADR je se rozhodlo H&M při výběru další ikony pro jejich kolekci šperků. Při této příležitosti vzniklo i toto video- Fashion Shower.

Zpočátku jsem přemýšlela, jak video zhodnotit? Co si o něm mylset? Tedy. Ne o videu. Po vizuální stránce. Téměř perfektní. Ačkoli to nemusí být šálek kávy pro úplně každého stejně jako ne každý zkousne ADR. Ale spíše mě zarazil text. A i když jsem si řikala, že se jedná pouze o úspěšný reklamní tah, překvapilo mne, kolik lidí si to bralo k srdci s tím, že to je jejich módní hymna. Ale to mi přijde jako naprostý nesmysl.

Lekce módy jak to vidí ADR

Nebudu vypisovat všechny zmíněné lekce. Pouze ty, které mi nedávají smysl. A nebo s nimi mohu pouze souhlasit.

Lekce číslo 1

Móda je vyhlášení tvé vlastní svobody

Ano. Ano. A znovu, Ano. Svobodně se můžeme rozhodnot o tom, co si vezmeme na sebe. Ale přeci jen… nesnaší se právě módní průmyslo o tom, nám to diktovat? Není móda záležitost, kterou určuje několik figurek v podobě módních návrhářů a redaktorů módních časopisů? Opravte mě, pokud nemám pravdu,.

Lekce číslo 2

Styl nebo móda? Jednoznačně móda.

Zase si dovolím nesouhlasit. Ačkoli mám módu ráda, zvolila bych si styl. Protože do každého kousku oblečení, co máme v šatníku, ať už se jedná o kus z Next, H&M nebo z dílny velkého módního návrháře, musíme do něj vdechnout svou osobnost stylem, který máme. Tu svou svobodu z lekce číslo dva projevíme spíše ve svém stylu než v tom slepém pronásledování módních trendů. Bez svého osobitého stylu bychom tu všichni chodili jako v uniformách.

Lekce číslo 3

Móda je vždy nepohodlná, pokud se cítíš pohodlně nikdy nezískáš ten „look“

Nevím. Někdy je opravdu směšné to, co si módní „géniové“ vymyslí za kousky. A když si prohlížím fotografie z Fashion Weeků, kolikrát mi je až líto Anny, která se prochází v pevných a nepraktických šatech s obrovským (a i určitě těžkým) kloboukem.

Lekce číslo 7

Stejný outfit na sobě musíš mít pouze jednou.

Je pravda, že Anna Dell Russo si to dovolit může. A také to tak dělá. Každý, kdo se pohybuje, jak se říká, v branži, ví o její posedlosti, že se převléká a na zadních sedačkách auta během fashion weeků třeba i 5x deně. Ale co my obyčejní smrtelníci? Tohle mi je na celém videu trnem v oku.

Nepozastavovala bych se nad tím, kdyby se mi kamarádka nezačala nad šálkem kávy rozpovídávat o tom, jak by chtěla mít také úžasné outfity a vůbec, být jako ADR. Ale bohužel se jí nedostává prostředků na neustálé nakupování. A že z toho má menší „depku“. Může to znít směšně. Což jsem si zpočátku říkala. Dokonce jsem se jí i zasmála, ale pak mi došlo, že to vtip nebyl. Výraz v její tváři byl kamený.

Napadají mne pouze dva způsoby, jak my -obyčejní- můžeme dodržovat toto pravidlo. Prvním by bylo vykrást banku. Druhým by bylo vždy si něco koupit, mít to jednou na sobě a pak to v obchodě vyměnit za něco jiného. A tak stále dokola. Ani jedno bych nikomu nedoporučovala. Proto prosím, doufám, že se nikdo nebude trápit s tím stejným problémem, jako moje kamarádka.

Móda je úžasná. Mám ráda módu jako umění na každý den, ale přeci jen v mnoha případech jsou to stejně pouze kousky látek a kamenů… I když zahřejí- jak na těle, tak u srdce.Ale především, prosím, nenásledujte slepě vše, co vám podstrčí. Nikdy by člověk neměl zapomínat na sebe- na svůj styl. A na to, jakým způsobem chce působit na své okolí.

(Tento článek byl současně publikován na webu krasna.cz)