Jarní úzkost: Druhá strana mince probouzení

Zveřejněno 29. 3. 2025

Zatímco příroda se odívá do pestrých barev a vše kolem nás pučí novým životem, ne každý z nás sdílí radost z příchodu jara. Pro mnohé toto období může přinášet zvláštní směsici pocitů, které zdaleka nejsou jen pozitivní. Pojďme se podívat na méně diskutovanou stránku jarního období – jarní úzkost.

Když probuzení bolí

Jaro bývá často opěvováno jako čas obnovy a nových začátků. Básníci píší o rozkvétajících květinách, prodlužujících se dnech a vracejícím se zpěvu ptáků. Co ale poezie často nezmiňuje, je tlak, který toto „probuzení“ může vyvolávat v lidské duši.

„Cítím se, jako by celý svět najednou ožil a očekával, že já ožiju také. Jenže moje vnitřní nastavení nefunguje jako vypínač, který lze jen tak přepnout,“ říká Martina, 32letá grafická návrhářka, která každoročně zápasí s jarní úzkostí.

Biologické hodiny v nesouladu

Odborníci poukazují na to, že jarní úzkost není jen výmyslem. Změny v délce denního světla, kolísání teploty a prudké výkyvy tlaku mohou významně ovlivňovat naši tělesnou chemii. Zvýšená hladina světla způsobuje změny v produkci serotoninu a melatoninu – hormonů, které regulují náladu a spánek.

„V zimě naše tělo pracuje v určitém rytmu. Když přijde jaro, dochází k narušení tohoto rytmu, což může vést k pocitům napětí, neklidu a úzkosti,“ vysvětluje psycholožka Jana Nováková.

Společenský tlak ročních období

K biologickým faktorům se přidává i tlak společnosti. Jarní úklid, shazování zimních kilogramů, obnovení společenského života – to vše jsou očekávání, která na nás jarní období klade.

„V zimě je společensky přijatelné se stáhnout, odpočívat, zpomalit. S příchodem jara jako by najednou přišla povinnost být aktivní, produktivní a společenský. Pro introvertní povahy nebo lidi procházející náročným obdobím to může být velmi stresující,“ dodává Nováková.

Jak se s jarní úzkostí vypořádat?

  1. Dejte si čas na přizpůsobení – Nenutťe se do náhlých změn jen proto, že kalendář ukazuje jaro. Dopřejte svému tělu i mysli čas na postupné přizpůsobení se novému rytmu.
  2. Stanovte si vlastní tempo – Nenechte se strhnout společenským tlakem. Určete si, co je pro vás v tomto období důležité, a ostatní nechte být.
  3. Pohyb jako lék – I krátké procházky na čerstvém vzduchu mohou zmírnit úzkostné pocity a pomoci vašemu tělu lépe se přizpůsobit změnám.
  4. Pravidelný spánek – Snažte se udržet pravidelný spánkový režim, i když delší dny lákají k ponocování.
  5. Vyhledejte pomoc – Pokud jarní úzkost výrazně narušuje váš každodenní život, nebojte se obrátit na odborníky.

Přijetí vlastního rytmu

Možná nejdůležitějším krokem je přijetí toho, že každý máme svůj vlastní rytmus, který nemusí odpovídat kalendářním obdobím. Stejně jako v přírodě některé rostliny kvetou dříve a jiné později, i my lidé máme své osobní cykly růstu a odpočinku.

„Naučila jsem se neporovnávat svou náladu s počasím venku. I když svítí slunce, mám právo mít zamračeno v duši – a naopak. Toto pochopení mi pomohlo lépe přijímat své pocity, ať už jsou jakékoliv,“ uzavírá Martina.

Jarní úzkost nám připomíná, že život není jen o neustálém růstu a vzestupu. Někdy potřebujeme zastavení, ticho a temnotu, abychom mohli později rozkvést. A to je v pořádku.

Než začnete s jarním úklidem

Než začnete s jarním úklidem

Jaro klepe na dveře a s ním přichází i ta neodolatelná touha uvést svůj domov do pořádku. Jenže jak se pustit do důkladného úklidu, když máte pocit, že vás vlastní věci doslova dusí? Upřímně, vždycky jsem měla problém pořádně uklidit, když jsem měla příliš mnoho...