Bohyně jara napříč kulturami

7. 3. 2025
Petra Jelének

Jaro, období znovuzrození a rozkvětu, bylo od pradávna spojováno s ženskými božstvy. Tyto bohyně, ztělesňující plodnost a obnovu života, hrály zásadní roli v mnoha kulturách světa. Pojďme se podívat na nejvýznamnější jarní bohyně a jejich odkaz v různých civilizacích.

Persefoné – řecká vládkyně podsvětí a symbolika návratu

V řecké mytologii představuje Persefoné, dcera bohyně úrody Démétér, samotnou podstatu jara. Její příběh vypráví o únosu bohem podsvětí Hádem a následné dohodě, podle které tráví část roku v podsvětí a část na zemi. Když se Persefoné vrací na jaře ke své matce, příroda se probouzí a vzkvétá, zatímco během jejího pobytu v podsvětí nastává zima a příroda usíná.

Tento cyklus zřetelně odráží koloběh ročních období. Staří Řekové pořádali na počest Persefoné a Démétér slavnosti zvané Eleusinská mystéria, při kterých oslavovali návrat bohyně a s ní i jara.

Ēostre – germánská bohyně úsvitu a plodnosti

Od této bohyně pochází anglický název Velikonoc – Easter. Ēostre byla uctívána germánskými kmeny jako bohyně úsvitu, jara a plodnosti. Její svátek se slavil během jarní rovnodennosti a byl spojen s oslavami nového života a úrodnosti.

S Ēostre se pojí i symbolika zajíce a vajec, které dodnes představují tradiční velikonoční symboly v mnoha zemích. Tyto symboly zdůrazňují plodnost a znovuzrození, které bohyně ztělesňovala.

Vesna – slovanská ochránkyně jara a mládí

Ve slovanské mytologii byla Vesna bohyní jara a mládí. Její jméno se v některých slovanských jazycích dochovalo jako označení pro jaro. Vesna byla zobrazována jako krásná mladá dívka s květinovým věncem, která přináší teplo, květy a nový život po dlouhé zimě.

Slované vítali příchod Vesny rozmanitými obřady a písněmi, zapalováním ohňů a vynášením Morany, symbolu zimy a smrti. Tyto tradice přetrvaly v mnoha slovanských zemích dodnes v podobě vynášení „Moreny“ či „Smrtky“ a vítání jara.

Ostara – severská bohyně nového začátku

V severské tradici byla Ostara bohyní spojenou s jarem, plodností a novými začátky. Její svátek se slavil během jarní rovnodennosti a byl časem oslav, kdy lidé děkovali za návrat slunce a tepla po dlouhé zimě.

S Ostarou se pojí i tradice barvení vajec jako symbolu nového života a růstu. Některé zdroje naznačují, že jméno této bohyně má společný základ s germánskou Ēostre, což podtrhuje vzájemné vlivy mezi těmito kulturami.

Sórja – hinduistická bohyně úsvitu a jarní obnovy

V hinduistické tradici je Sórja bohyní úsvitu a jarního probuzení. Je uctívána během svátku Vasant Pančamí, který oznamuje příchod jara. Při těchto oslavách oblékají věřící žluté oblečení symbolizující hořčičné květy, které v tomto období rozkvétají, a provádějí obřady k uctění bohyně.

Bríd – keltská ochránkyně ohně a nového života

Keltská bohyně Bríd (později christianizovaná jako svatá Brigita) byla spojována s ohněm, léčením a plodností. Její svátek Imbolc, slavený 1. února, označoval začátek jara v keltském kalendáři a byl spojen s očistou a novým začátkem.

Bríd byla vzývána pro ochranu hospodářských zvířat a pomoc při porodu, což odráží její spojení s novým životem a počátkem růstového období.

Společné rysy bohyň jara

Napříč různými kulturami můžeme pozorovat pozoruhodné podobnosti v zobrazení a uctívání jarních bohyň. Téměř všechny jsou spojovány s:

  • Obnovením a znovuzrozením
  • Plodností a úrodností
  • Světlem a teplem
  • Mládím a krásou
  • Cyklickým návratem

Tyto společné rysy ukazují, jak zásadní bylo jaro pro naše předky, kteří byli existenčně závislí na úrodě a příznivém počasí.

Odkaz bohyň jara v současnosti

Ačkoliv většina těchto bohyň již není uctívána v původním náboženském kontextu, jejich odkaz žije dál v jarních tradicích a svátcích po celém světě. Velikonoční symboly, pálení čarodějnic, jarní rovnodennostní oslavy a mnoho dalších tradic má kořeny právě v uctívání těchto bohyň.

Tyto tradice nám připomínají hluboký vztah našich předků k přírodním cyklům a jejich vděčnost za návrat tepla a života po zimě. I v dnešní době, kdy již nejsme tolik závislí na rozmarech přírody, stále cítíme radost z příchodu jara a návratu života do přírody – což je odkaz, který nám zanechaly právě tyto dávné bohyně jara.

Další

Ceny Anděl 2024: Hattrick Viktora Sheena a příslib nové revoluce?

Ceny Anděl 2024: Hattrick Viktora Sheena a příslib nové revoluce?

Hvězdy české hudební scény si brzy rozdělí skleněné sošky a my již víme, kdo má největší šance na vítězství. Česká hudební akademie promluvila a nominace na Ceny Anděl 2024 jsou na světě. Kdo by byl před pár lety řekl, že rapová hvězda bude pravidelně dominovat...

Díla Boženy Němcové jako symbol ženské síly

Díla Boženy Němcové jako symbol ženské síly

V českém písemnictví zaujímá Božena Němcová výjimečné postavení - nejen jako významná spisovatelka, ale jako osobnost, jejíž život a dílo stále vyvolávají silné reakce. Je zároveň uctívaná jako národní ikona i rozporuplně vnímaná pro svůj nekonvenční životní příběh....