Vydejte se o víkendu za architektonickými skvosty i do městské divočiny

Autor PR
Zveřejněno 25. 9. 2024

Celorepublikový festival Den architektury zve od tohoto pátku 27. září k objevování architektonických skvostů i známých staveb z nových úhlů pohledu, skrytých a zapomenutých míst, bizarností ve veřejném prostoru i do městské divočiny. Až do 3. října festival nabízí na 500 akcí ve více než 120 městech po celé České republice a na Slovensku. 14. ročník festivalu se nese ve znamení Franze Kafky, Karla Hubáčka a Františka Maxmiliána Kaňky, jejichž výročí si letos připomínáme, i současné architektury. Program nabízí exkurze do běžně nepřístupných budov, procházky za architekturou, přednášky, ale i třeba netradiční performativní procházku Staroměstskou tržnicí, architektonický pub kvíz, gamingovou performance nebo akce a workshopy pro děti. Poznávat města se mohou zájemci vydat i na kole nebo za běhu.

Cílem festivalu je upozorňovat na kvalitní architekturu a představovat ji v širších souvislostech, s důrazem na architekturu poválečnou a současnou. Řada akcí se věnuje i proměnám jednotlivých lokalit či potřebným změnám ve veřejném prostoru jak po společenské stránce, tak i z hlediska udržitelnosti. Akce jsou realizovány ve spolupráci s místními spolky a architekty. 

Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz. Festivalový program je zdarma, na vybrané akce je s ohledem na omezené kapacity potřeba předchozí rezervace. Doprovodný program je v některých případech zpoplatněn. Současně s Dnem architektury se i letos uskuteční festival Film a architektura. Pořadatelem obou festivalů je spolek Kruh.

Letošní ročník festivalu se koná s mottem „Proces proměny“, které odkazuje na 100. výročí úmrtí Franze Kafky (1883–1924). Kafkovská témata se prolínají programem v nejrůznějších podobách. Po spisovatelových stopách se festival vydá nejen v Praze, ale třeba v Mariánských Lázních nebo Špindlerově Mlýně. V hlavním městě pak bude možné navštívit mimo jiné knihkupectví a běžně nepřístupnou knihovnu Franze Kafky, kde se uskuteční i přednáška publicistky Judity Matyášové. Festival zamíří na místa s kafkovskou atmosférou, například do bývalých dělnických kolonií nebo se vydá po bývalých i současných hřbitovech. Festivalovými průvodci jsou v letošním roce i známí literáti, například Petr Šesták, Petr Borkovec, Anna Beata Háblová nebo Stanislav Biler. Festival neopomíjí ani architekturu kafkových současníků. Pod názvem Obal a obsah Staroměstské tržnice ožije o víkendu díky performerům a světelnému designu opuštěná tržnice v centru Prahy, která se tak promění v místo snů.

Další festivalová linka se zaměří na dílo jednoho z nejuznávanějších československých architektů Karla Hubáčka (1924–2011), jehož 100. výročí narození si letos připomínáme. Vedle ikonického televizního vysílače a hotelu na Ještědu má festival v hledáčku i jeho další realizace, například kino Máj v Doksech, Malé divadlo a rodinný montovaný dům v Liberci nebo dům kultury v Teplicích. Pozornost bude věnována také jeho spolupracovníkům ve Sdružení inženýrů a architektů v Liberci (SIAL) a festivalové kroky tak povedou například do České Lípy do obchodního domu Uran od Emila Přikryla či kulturního domu Crystal od Jiřího Suchomela.

Den architektury má letos v hledáčku i tvorbu Josefa Fanty (1856–1954), od jehož úmrtí letos uplynulo 70 let, nejen jako autora historické budovy pražského hlavního nádraží. V programu najdeme například prohlídku Ondřejovské hvězdárny nebo komentovanou procházku po jeho vilách v Poděbradech. Den architektury připomene v letošním roce i dílo významného pozdně barokního stavitele a architekta Františka Maxmiliána Kaňky (1674–1766), který se narodil před 350 lety. Na festivalové mapě nechybí zámky Loučeň, Karlova Koruna, Krásný Dvůr či kostely sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře, Narození Panny Marie v Roudnici nad Labem, sv. Havla v Liběchově nebo Nanebevzetí Panny Marie ve Svatoboru.

Festival věnuje pozornost i nejnovějším stavbám, z nichž se řada může pyšnit nominací na Českou cenu za architekturu. Pozve například do nového sídla Českého rozhlasu v Olomouci, do areálu technologicko-uměleckého statku ve Voděrádkách u Říčan, nové budovy Fakulty umění Ostravské univerzity, nového pavilonu v Borském parku v Plzni, Kliniky Dr. Pírka v Mladé Boleslavi nebo výrobní haly Koma Modular ve Vizovicích u Zlína. Program se zaměří i na budoucnost vybraných míst či staveb nebo jejich rekonstrukce. 

Na programu nechybí ani oblíbené výpravy za industriální architekturou. Na Kladně festival pozve například na prohlídky vodárenské věže, do měnírny elektrického proudu v Opavě, továrny na cukrovinky v Přerově či strakonické teplárny.  V Praze se mohou zájemci vydat na procházku po výdechových komínech metra nebo staré čistírně odpadních vod v Bubenči.

Nejrůznější exkurze a procházky doplní i celá řada populárních přednášek historiků architektury. Vliv surrealismu na architekturu a design 20. století představí v Praze a Čelákovicích Adam Štěch. Na architekturu SIALu se zaměří ve Veletržním paláci Jakub Potůček a architekturu bývalých sídel KSČ připomene v Brně Miroslav Pavel. V Brně další z přednášek připomene tvorbu architekta Zdeňka Řiháka. Program nabízí i diskuse a přednášky věnované budoucnosti vybraných lokalit. V pražském CAMPu se dále uskuteční diskuze Jak se staví virtuální sen na téma architektonické tvorby v digitálním kontextu počítačových her vyvíjených v Čechách.

Děti jsou vítány na všech festivalových procházkách a exkurzích, ale speciálně pro ně jsou zejména o festivalovém víkendu připraveny na celé řadě míst nejrůznější tvůrčí workshopy a další akce, na kterých si mohou třeba zahrát na architekty. Konkrétní místa pak poznají díky dobrodružným pátracím hrám a dalším site-specific workshopům. 

15 podzimních víkendových nápadů, které jsou (téměř) zadarmo

15 podzimních víkendových nápadů, které jsou (téměř) zadarmo

Podzim. Čas, kdy se nám chce zabalit do deky, uvařit si horkou čokoládu a číst knížku. Jenže ouha! Práce se nám kupí, sociální kalendář praská ve švech a peněženka? Ta pláče. Ale nebojte, drahé dámy a milí pánové! I s omezeným časem a rozpočtem si můžeme užít kouzlo...