“Pamatujte, Verona je město lásky.” Usmál se na nás muž na vlakovém nádraží ve Veroně. Patent na město lásky asi neexistuje. Poprala by se o něj Paříž s Veronou. A ještě by jim na krky dýchala japonská Jošiwara.
Verona jako město lásky
Ať už má Verona na titul „město lásky“ patent nebo ne, jisté je, že romantika zde proudí v každé uličce. Ale co stojí za touto pověstí? Pojďme se ponořit do příběhu, který dal Veroně její romantickou auru.
Romeo, Julie a Shakespeare
Shakespearova hra „Romeo a Julie“ navždy spojila Veronu s představou osudové lásky. Ale jak moc Shakespeare skutečně znal Veronu?
Překvapivě, neexistují žádné důkazy o tom, že by Shakespeare kdy navštívil Veronu nebo vůbec Itálii. Většina historiků se domnívá, že slavný dramatik nikdy neopustil Anglii. Jeho znalosti o italských městech a kultuře pravděpodobně pocházely z knih, map a vyprávění cestovatelů.
Shakespeare si Veronu jako dějiště pro Romea a Julii nevybral náhodou. Příběh o dvou znepřátelených rodinách a jejich nešťastných milencích existoval již před ním. Italský autor Luigi da Porto napsal novelu „Giulietta e Romeo“ v roce 1530, která se odehrávala ve Veroně. Shakespeare pravděpodobně čerpal inspiraci z tohoto díla a dalších italských zdrojů.
Turisté z celého světa se dnes hrnou k „Juliinu domu“, aby spatřili slavný balkon. Ale zde přichází další překvapení – Shakespeare ve své hře balkon nikdy nezmínil. Použil výraz „okno“ nebo „lodžie“. Scéna, kterou si dnes představujeme jako „balkónovou scénu“, je ve skutečnosti popsána takto: „Julie se objeví nahoře v okně“. Balkon, který dnes obdivují zástupy turistů, byl ve skutečnosti přidán k domu až ve 20. století, aby naplnil romantické představy návštěvníků.
Dům patřil rodině dal Cappello, což pravděpodobně inspirovalo jméno Capulet v Shakespearově hře. I když jde o fiktivní příběh založený na starších zdrojích, místo se stalo poutním místem pro zamilované. Návštěvníci zde zanechávají milostné dopisy a vzkazy, připínají je na zdi nebo je vhazují do speciální schránky.
Dobrovolníci a dopisy pro Julii
A co se stane s těmito dopisy? Zde přichází na scénu unikátní veronská tradice – „Juliet club„. Skupina dobrovolníků každoročně odpovídá na tisíce dopisů adresovaných Julii. Lidé z celého světa píší fiktivní postavě, sdílejí své milostné příběhy a žádají o radu. Dobrovolníci pečlivě čtou každý dopis a snaží se poskytnout útěchu, podporu nebo radu. Tato dojemná tradice podtrhuje Veroninu pověst města, kde láska nikdy neumírá.
Víno a romantika
Verona není jen o fiktivní lásce. Region kolem města je proslulý produkcí vynikajících vín, která mohou rozproudit romantickou atmosféru. Nejznámější je Amarone della Valpolicella – plné, bohaté červené víno s vysokým obsahem alkoholu. Dále tu máme lehčí Valpolicella a svěží bílé Soave.
Milovníci vína mohou podniknout výlety do okolních vinic, zejména v oblasti Valpolicella. Mnohá vinařství nabízejí degustační túry, kde se dozvíte o procesu výroby vína a ochutnáte místní speciality. Představte si romantický západ slunce nad vinicemi s sklenkou Amarone v ruce – to je Verona ve své nejryzejší podobě.
Římská aréna a umění
Verona není jen o lásce a víně. Město se pyšní impozantní římskou arénou z 1. století n. l., která je třetí největší na světě. V létě se zde konají operní představení pod širým nebem. Představte si, že sedíte v antickém amfiteátru, nad vámi hvězdná obloha a posloucháte árie z Verdiho oper – to je zážitek, na který nezapomenete.
Pro milovníky umění je zde Castelvecchio, středověký hrad přeměněný na muzeum s bohatou sbírkou středověkého a renesančního umění. Románská bazilika San Zeno Maggiore s úchvatným bronzovým portálem je dalším skvostem veronské architektury.
Gurmánské zážitky
Láska prochází žaludkem, a ve Veroně to platí dvojnásob. Místní kuchyně nabízí řadu specialit:
- Risotto all’Amarone – krémové rizoto připravované s místním červeným vínem
- Pastissada de caval – dušené koňské maso v omáčce z vína a koření
- Gnocchi di malga – bramborové noky s místními sýry
- Pandoro – tradiční vánoční moučník pocházející z Verony
Tipy kam ve Veroně zajít
- Piazza delle Erbe – historické náměstí s kavárnami a trhy, ideální pro aperitivo
- Giardino Giusti – renesanční zahrady s úchvatným výhledem na město
- Torre dei Lamberti – středověká věž nabízející panoramatický výhled na Veronu
- Most Ponte Pietra – římský most přes řeku Adige, romantické místo při západu slunce
- Palazzo Maffei Casa Museo – Skvost na konec. Galerie, která byla otevřena teprve v roce 2020. Jde o splněný sen sběratele umění Luigiho Carlona. Carlo toužil sdílet svou rozsáhlou sbírku s veřejností. Carlovo přání bylo vytvořit prostor pro sdílení umění a myšlenek s lidmi všech věkových kategorií. Sbírka zahrnuje díla italských i světových mistrů. (opravdu národní galerie by se za takovou úchvatnou sbírku nestyděla)Sbírka se nachází v Palazzo Maffei – jedné z nejvýznamnějších a ikonických památek Verony a můžete se zde projít i po střešní terase s úchvatným výhledem.
Možná je to kombinace historie, vína, jídla a romantických zákoutí. Nebo možná je to prostě kouzlo města, kde i fiktivní milenci dokázali inspirovat skutečnou lásku po staletí. Ať už je důvod jakýkoli, Verona zůstává místem, kde láska nikdy neumírá.