16 lekcí od Davida Bowieho

Zveřejněno 15. 9. 2023

Nejsem z těch, kdo by měl mnoho idolů, ale na osobnosti Davida Bowieho je něco, co mi dodává odvahu být sama sebou. David Bowie byl nejen ikonickým hudebníkem a umělcem, ale také inspirativní postavou pro mnohé generace. Jeho kariéra, která trvala několik desetiletí, byla plná inovací, kreativity a neustálého hledání nových způsobů vyjádření. Bowieho hudba, styl a přístup k uměnímu zanechaly trvalý dojem na mnoha lidech po celém světě.

Nebojte se být osobití.

Bowie, mistr novátorství, se rozhodně nebál vyjádřit sám sebe. Všechna Bowieho alter ega spojovala jejich individualita a výstřednost. Sám Bowie říká: „Vždycky jsem měl odpudivou potřebu být něčím víc než člověkem. Jako člověk jsem si připadal velmi mrňavý. Říkal jsem si: ‚Kašlu na to. Chci být nadčlověk.“

Existuje nekonečné množství způsobů, jak se znovu objevit a přitom zůstat věrný tomu, kým jste.

Průkopnický hudebník, jehož tvorbu nelze předvídat ani zaškatulkovat, se neustále měnil. S každým novým albem přicházelo nové alter ego, přičemž každé z nich bylo ještě obtížněji předvídatelné než to předchozí. Od Majora Toma přes Ziggyho Stardusta, Aladina Sanea, Thin White Dukea a v neposlední řadě Elephant Mana. Vždycky to ale byl Bowie. Jeho osobnost ačkoliv vždy s jiným kořením, zůstávala stejná. Jak sám říká: „Nevím, kam se dál vydám, ale slibuji, že to nebude nuda.“

Vždy se svým hlasem zasazujte o rovnost.

Jako v roce 1982, kdy v éteru MTV slavně pokáral za to, že nehraje černošské umělce.

Nebo v roce 1987, kdy videoklipem k písni „Let’s Dance“ protestoval a upozorňoval na špatné zacházení s původním obyvatelstvem Austrálie.

Zvolte si vlastní cestu

Místo toho, aby se řídil pravidly, Bowie metaforicky roztrhal knihu pravidel na tisíc kousků. Jak vysvětlil v roce 2003 časopisu The Word: „Všechny moje velké chyby jsou, když se snažím odhadnout nebo se zavděčit publiku. Moje práce je vždycky silnější, když se k ní postavím velmi sobecky.“ Co je toho lepším příkladem, než když se v roce 2003 vzepřel všem očekáváním a odmítl rytířský titul od britské královny. Na rozdíl od sira Micka Jaggera, sira Eltona Johna nebo sira Paula McCartneyho byl Bowie neoblomný a nechtěl se stát sirem Davidem.

Nikdy nemusíte nikomu nic vysvětlovat

Zatímco různé Bowieho podoby jsme mohli znát, pokud jde o skutečnou identitu Davida Jonese, svět byl o poznání méně informován. Bowie se sice otevřeně hlásil ke své sexuální orientaci, ale vždy to bylo prostřednictvím jednoho z jeho alter eg. Když zpěvák hovořil o své vlastní výstavě David Bowie Is, velmi výmluvně vysvětlil: „Vlastně pro mě bylo snazší být někým jiným než sám sebou.“

Musíme chránit demokracii?

Musíme chránit demokracii?

Když se 17. listopadu 1989 studenti vydali na Národní třídu, málokdo tehdy tušil, že se ocitá na prahu jedné z nejzásadnějších změn v novodobých českých dějinách. Dnes, po více než třech dekádách demokratického vývoje, se stále častěji objevuje otázka: Je naše...

Millova obrana svobody slova: Proč nevypínat „škodlivé“ názory

Millova obrana svobody slova: Proč nevypínat „škodlivé“ názory

V době, kdy debaty o svobodě slova plní přední stránky novin a sociální sítě čelí obviněním z cenzury, stojí za to obrátit pozornost k dílu muže, který před více než 160 lety formuloval jedny z nejpřesvědčivějších argumentů pro ochranu svobody myšlení a projevu. John...

Jak příběh Medúzy odráží příběh zneužitých žen

Jak příběh Medúzy odráží příběh zneužitých žen

Medúza je známá postava z řecké mytologie, ovšem její příběh je mnohem silnější a symbol, který se za ní skrývá mnohem hlubší. Nejde jen o ohavnou ženu s vlasy z hadů a očima, které proměňují muže v kámen. Snoubí se zde témata krásy, hříchu, pomsty, zhrzení, ale i...