Na jaké České filmy se podívat podle nominací Českého lva

Zveřejněno 16. 1. 2023

Letos náš čeká jubilejní 30. ročník cen Českého lva. Shodou okolností se při této příležitosti sešel i rekordní počet premiér, způsobený nejspíš i civilovou pauzou. Česká filmová a televizní akademie dnes oznámila nominace. Podívejte se, které filmy se utkají v závěrečném hlasování a podívejte se, jaké z těchto českých filmů byste rozhodně měli zařadit do svých filmových večerů. 

Jak Český lev probíhá

Při hlasování o nominacích 30. ročníku cen Český lev hodnotilo 183 filmových profesionálů 47 hraných celovečerních filmů, 15 dokumentárních filmů vybraných předvýběrovou komisí ČFTA, 16 televizních děl, 9 animovaných a také 10 krátkých filmů, které rovněž vybrala předvýběrová komise ČFTA. Hlasování probíhalo od 1. prosince 2022 do 8. ledna 2023. 

Ceny Český lev pak budou slavnostně předány 4. března od 20.10 hodin v přímém přenosu České televize na ČT1 z pražského Rudolfina. Moderátorem večera bude podruhé Jiří Havelka.

Nejvíce oceněné filmy

Nejvýše akademici ocenili 12 nominacemi psychologické mysteriózní drama režiséra Vojtěcha Maška Arvéd, které rozkrývá příběh reálné postavy nacistického kolaboranta a přisluhovače komunistického režimu přezdívaného „malostranský ďábel“. 

S počtem 11 nominací vstupuje do závěrečného klání historický velkofilm Il Boemo Petra Václava znovuobjevující příběh i dílo nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka. Il Boemo byl nominovaný dokonce na Oskary, ale bohužel se nedostal do užšího výběru.

8 nominací má na kontě BANGER. – zběsilá adrenalinová jízda plná rapu a drog natočená výhradně na iPhone režiséra Adama Sedláka. 

Mysteriózní drama Světlonoc Terezy Nvotové, které probouzí dávné vesnické čarodějnické legendy, získalo 7 nominací. 

Shodně se čtyřmi nominacemi pak do boje o Českého lva vyrážejí filmy Grand Prix Jana Prušinovského, Jan Žižka Petra Jákla, Oběť Michala Blaška a televizní minisérie Podezření, za kterou rovněž stojí režisér Michal Blaško. 

Nejlepší dokumenty

V kategorii nejlepší dokumentární film v hlasování rozhodli akademici nominovat snímky Bratrství(režie Francesco Montagner, producentka Pavla Janoušková Kubečková), Good Old Czechs (režie Tomáš Bojar – producenti Gordon Lovitt, Petr Soukup, Petra Ptáčková), KaprKód (režie Lucie Králová, producenti Andrea Shaffer, Martin Řezníček), Toyen, baronka surrealismu (režie Andrea Sedláčková, producent Dušan Mulíček) a Zkouška umění (režie Adéla Komrzý, Tomáš Bojar, producent Jakub Wagner). 

Známe vítěze nestatutárních cen Českého lva

Během dnešní nominační tiskové konference cen ČFTA byli vyhlášeni i vítězové nestatutárních cen Českého lva. 

Cenou filmových fanoušků, kterou uděluje ČFTA ve spolupráci s filmovým portálem ČSFD.cz, byli odměněni tvůrci seriálu České televize Devadesátky

Cenu za nejlepší filmový plakát za rok 2022 obdrželi tvůrci plakátu filmu Arvéd režisér snímku Vojtěch Mašek a grafička Soňa Juríková. 

Kam se na filmy podívat?

Ve spolupráci se streamovací platformou DAFilms připravuje ČFTA tradiční přehlídku nominovaných filmů aktuálního ročníku Českých lvů. Vybrané filmy bude možné zhlédnout on-line na www.ceskylev.cz. Součástí přehlídky budou i rozhovory s tvůrci a programový speciál složený z vítězných filmů třicetileté historie Českého lva. Filmové přehlídky k Českému lvu chystají i síť kin Cinestar a kino Edison Filmhub

Mimo jiné proběhne i výstava k Českým lvům a to od 23. 2. – 5.3. na Palachově náměstí.

E. Fromm: Láska jako umění

E. Fromm: Láska jako umění

K lásce mám zvláštní vztah - myslím si, že je naší společností velmi přeceňována. Člověk by si mohl myslet, že pokud není "zamilovaný", tak je s ním něco šeredně špatně. Dlouho jsem si hrála s myšlenkou, že romantická láska neexistuje. Byla jsem přesvědčená, že jde o...