Óda na facebookové šťouchání

Facebook šťouchnutí
4. 5. 2022
Diana Kosek

V roce 2009, kdy spousta z nás na facebooku začínala, to nebylo o politických názorech vaší tety, ale o sexuálním napětí. Mohli jste být v exkluzivním vztahu „Je to komplikované“ se svým nejlepším kamarádem. S cizíma lidma si psát na zeď srdíčka a budit pak dojem tajemna. Hledat si partnera ve skupině “Nejhezčí kluci na fb” a doufat, že vám potvrdí žádost o přátelství. A nejlepší ze všeho bylo, že byste se mohli pošťuchovat. Ach, jak my jsme se šťouchali.

Šťouchance se objevily spolu s Facebookem v roce 2004, ještě předtím, než se objevil Tinder. Ještě předtím, než jste mohli přejet prstem doprava, představovalo šťouchání nenáročný způsob flirtování. Takový šťouchanec byl úžasný, protože mohl nabývat mnoha různých významů v závislosti na kontextu. Šťouchnutí od kamaráda znamenalo „Hej, odpověz mi na zprávu !“, zatímco od zamilovaného člověka to bylo spíš „Hej, hej, hej, odpověz mi na zprávu ?“. Na druhou stranu šťouchanec od táty znamenal „Podívej se na mě, mám Facebook!“.

Dostat neopětované šťouchnutí bylo zničující. Facebook po určité době šťouchance nemazal. Ne – když jste šťouchli do někoho, kdo se vám líbil, a on vám to neoplatil, byla to nejranější verze toho, že vás nechali na ”zobrazeno”.

Na tom šťouchnutí bylo něco hlubokého. Byl to způsob, jak něco říct, aniž bychom vůbec něco řekli. Mohli jste šťouchnout do kamaráda, který prožíval těžké chvíle, jen abyste mu dali najevo, že na něj myslíte. Teď to uděláte tak, že napíšete „Jsi v pohodě?“. Ale buďme upřímní – někdy se nám nechce odepisovat. Chceme jen vědět, že někomu na nás záleží. Chceme šťouchat a být šťoucháni.

Facebookové pošťuchování představují jednodušší okamžik v době, kdy stačilo kliknout na tlačítko, abyste získali něčí pozornost. Nikdo – včetně Facebooku – nevěděl, k čemu šťouchání slouží, ale v roce 2009 nikdo nevěděl, k čemu slouží sociální média vůbec. A tak jsme šťouchli do toho pěknýho týpka, aby se rozhejbal. Je to tak špatně?

Další

Neurověda identity: Jak se stát svým lepším já bez předstírání

Neurověda identity: Jak se stát svým lepším já bez předstírání

Objevte, jak vám neurověda a návyky založené na identitě pomohou přeprogramovat mozek a přirozeně se stát tím, kým máte být. Žijeme ve světě posedlém dokonalým obrazem, kde se heslo "předstírej, dokud se to nestane skutečností" stalo moderní mantrou. Je to lákavé –...

Jak přinést více květin do vašeho prostoru

Jak přinést více květin do vašeho prostoru

Pocta vůni, formě a pomíjivé kráse – zdobení květinami promění jakýkoliv prostor ve svatyni smyslnosti a klidné vytříbenosti. Zdobit domov květinami znamená vnést do něj divokou něhu přírody – komponovat s barvou, vůní a pocitem. Květiny nejsou nikdy pouhou ozdobou....

Objevte sílu své ženské energie

Objevte sílu své ženské energie

Potřebujete změnit způsob uvažování o tom, jak dosáhnout svých nejhlubších tužeb. Přestaňte se vyčerpávat v začarovaném kruhu neustálé aktivity. V dnešní společnosti je běžné a všeobecně přijímané neúnavně usilovat o to, co chceme získat. Naše doba si cení činorodosti...