Signal festival přináší největší projekci za svou historii

Zveřejněno 13. 10. 2021

Signal Festival je zpět po dvou letech! Nenechte si ujít devátý ročník od 14. do 17. října 2021, tentokrát v pražském Karlíně, Starém Městě a poprvé také v Holešovicích.

Návštěvníky čeká 15 instalací v ulicích Prahy a 6 instalací v rozšířené realitě na trase Karlín. Slavnostní zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 14. října v 19:00 hodin na Karlínském náměstí, kde rozsvítí kostel sv. Cyrila a Metoděje videomapping Wind od německého studia Weltraumgrafik. Oblíbený videomapping je stejně jako většina programu přístupný návštěvníkům zdarma. 

Plan C

Organizátoři letošní festival připravovali nečekaně dlouho. Loňský ročník byl totiž zrušen v důsledku vládních nařízení pouhých osm dní před startem. Devátý ročník proto nabízí řadu novinek. Hlavní festivalové téma zní Plan C. Umělci se prostřednictvím svých instalací a videomappingů zaměřují na ekologii, udržitelný rozvoj a vztah člověka k planetě Zemi. Ohlíží se také za pandemií, ve které nacházejí příležitosti, jak být lepším člověkem. Mezi nejvýraznější tuzemská jména patří umělkyně Milena Dopitová, vizuální experimentátor Jiří Černický a designérské duo Vrtiška a Žák. Chybět nebude ani videomapping, který patří mezi nejnavštěvovanější program festivalu. 

„Mám obrovskou radost, že jsme zpátky. Připomíná mi to naše začátky, když jsme první rok připravovali hned několik let. Signal Festival 2021 přináší řadu překvapení. Částečně se přesouváme do Holešovic na zcela nové lokace a chystáme skvělou 3D projekci v Průmyslovém paláci, která svou velikostí nemá obdoby. Stejně jako v minulých letech je na většinu našeho programu vstup zdarma, což se nám daří také díky našim skvělým partnerům, bez kterých bychom těžké časy minulého roku nepřekonali. Moc si jejich podpory vážíme,“ říká ředitel festivalu Martin Pošta. 

Největší projekce v Průmyslovém paláci

Novinkou je monumentální 3D projekce od španělského audiovizuálního studia Onionlab, které patří ke světovým průkopníkům v oblasti videomappingu. Dílo Superar promění interiér Průmyslového paláce na Výstavišti Praha v nečekaný zážitek. Jedná se vůbec o největší projekci, jakou kdy Signal Festival, realizoval. 

„Signal Festival je skvělou příležitostí, jak ukázat návštěvníkům unikátnost a rozmanitost zázemí Výstaviště Praha, a to tou nejpříjemnější formou – zábavně. Videoprojekce v Průmyslovém paláci bude velkolepá právě už jen díky scenérii samotného místa. Zároveň je to jedna z dalších akcí, prostřednictvím kterých letos průběžně po celý rok slavíme 130 let Výstaviště Praha, stejně jako takové malé pomyslné rozloučení před rekonstrukcí paláce,“ dodává předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl.  

Lokace

Signal festival 01_Onionlab_Superar_Průmyslový palác Výstaviště Praha-3
Superar, Onionlab / Průmyslový palác

HOLEŠOVICE 

1, Superar, Onionlab / Průmyslový palác
2, Živý les, Kateřina Blahutová / Stromovka
3, Radikální kompromis, Planetum x Signal Productions: Daniel Červenka, Marek Šilpoch, Trauma & Errol Vitro, Martin Fuchs, Pavel Karafiát / Planetárium Praha 

Quiet Ensemble / Hauch Gallery

KARLÍN

4, Archaické aktuality, Jiří Černický / Kasárna Karlín
5, The Wind, Weltraumgrafik / kostel sv. Cyrila a Metoděje
6, Rozkvétání světla, Vrtiška & Žák / centrála Kooperativy
7, Unshaped, Quiet Ensemble / Hauch Gallery
8, Jeff, Milena Dopitová / vodní elektrárna Štvanice

Reality Check / Klementinum

STARÉ MĚSTO

9, View from the Moon, Joanie Lemercier / Stínadla
10, The Room of Change, Accurat / Staroměstské náměstí
11, Změnu klimatu popíráš i ty!, Martin Marek / Klementinum
12, Reality Check, Lucie Kramperová / Klementinum
13, BirdScape, Klára Míčková / Klementinum
14, Permafrost, Šimon Mašek + Josef Schmidt / Klementinum
15, Světlo, Boris Petrovsky / Slovanský ostrov

Signal AR 

1, Horizon Forbidden West, AOKU / Negrelliho viadukt
2, Figura Varius, Jan Hladil & Michal Šupák / centrála Kooperativy 
3, XY#1, AOKU / River City Karlín
4, The Visitors, Longiy / Karlínské náměstí
5, XY#2, AOKU / Corso Court  
6, Mechanická galaxie, Jan Kaláb / Lyčkovo náměstí

Doprovodný program: audiovizuální experiment v Divadle Archa

Audiovizuální performance V E K T R O S K O P nabídne živou hudbu, piano ovládané robotickou rukou, programované mobilní objekty, fyzickou improvizaci i laserové paprsky. Během čtyř denního programu od 14. do 17. října tak vystoupí pod režií audiovizuálního umělce Davida Vrbíka skladatelka, pianistka a zpěvačka Beata Hlavenková, zvukový designér a hudebník Stanislav Abrahám nebo performer na modulární syntezátor Leoš Hort (HRTL).

„Naším cílem je navrhnout publiku ukázku, jak se mohou setkat audiovizuální, taneční a prvky fyzického divadla a prostřednictvím svých charakteristických prostředků komunikovat na různých úrovních prostorů, kvalit, impulzů a fyzikalit. Chceme prozkoumat tanečně tělesné postupy a jejich vztah k objektům a audiovizuálnímu umění,“ popisuje audiovizuální umělec a režisér projektu David Vrbík

Vstupenky na představení v Divadle Archa lze pořídit za 290 Kč. Studentská vstupenka stojí 190 Kč, držitelé festivalového Signal Passu zaplatí 220 Kč. 

Judy ve Studiu DVA

Judy ve Studiu DVA

   Dorotka z Čaroděje ze země Oz. Tou bude už navždy ikona amerického filmu Judy Garland, jejíž tragický život i jeho konec je znám po celém světě. Poslední rok jejího žití teď do pražského divadla Studio DVA přináší režisér Petr Gazdík. Já měla...