Svět knihy 2021 s přesahem Francie

Zveřejněno 22. 9. 2021

Na sklonku září uvítá Výstaviště Praha Holešovice rozsáhlou literární akci. Nejen, že 26. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu se ujme francouzský šarm, ale také se upoutá pozornost návštěvníků a literátů na motto Můj domov v jazyce. Všechny zúčastněné přideve k zamyšlení nad tématy jako vztah literárních děl a jejich autorů k jazyku a vztah ke geografické i mentální příslušnosti k dané zemi. Mezi stále aktuální téma patří i pandemie a s ní spojený nárůst prodeje audioknih a elektronických knih. Publicita se upjala rovněž na otázku mainstreamu a artu. Pořadatelé chtějí tradičním knižním veletrhem připomenout důležitost setkávání a osobního kontaktu.

Co vás po vstupu čeká a nemine

Bohatý program naplněný beletrií, komiksy, literaturou pro děti, poezií a divadlem nabídne zúčastněným velmi významnou příležitost – dozvědět se více o česko-francouzském spisovateli, Milanu Kunderovi. Jeho díla ovlivnila a stále ovlivňují ne jednu generaci ve filozofickém, literárním a politickém směru. Jako čestní hosté a přátelé Kundery se na letošním festivalu představí francouzský nakladatel Antoine Gallimard, francouzští spisovatelé Benoît Deteur a Jean-Dominique Brierre.

Těšit se můžete i na debatu Aleny Mornštajnové a literáta pocházejícího z Francie, Laurenta Bineta, pod názvem Spisovatel a literární fikce.

Exotika a nové pohledy na svět

Obohacujícím se může stát setkání s Pendy Diouf. Dramatička nachází zalíbení v kontroverzních tématech. Napsala ekofeministickou hru a odhalila tabu genocidy afrických národů Hererů a Namů.

Pokud byste zavítali na blok věnován dětem, možná budete velmi pozitivně překvapeni. Budou se totiž diskutovat témata zabývající se fobií ze školy, předsudky, rovnoprávností a sexuálními stereotypy.

Kromě Francie se na veletrhu představí Polsko s představiteli reportážní školy a Bělorusko. Na literaturu bude pohlíženo také jako na kategorii, která nemůže být všude svobodná. Proto se opět více nastíní i témata demokracie, svobody lidských práv a politického nátlaku skrze pozvané Bělorusko.

Knižní vetrh bude dotvářet také nigerijsko-americká autorka, aktivistka Ngozi Adichie a prozaik, autor televizních a filmových scénářů David Mitchell. David se podílel na kultovním seriálu Matrix a v podvědomí se vám mohli uchytit jeho romány Ghostwritten pod českým názvem Hybatelé a Atlas mraků. Na druhé straně ženská exotická spisovatelka Adichie do svých knih promítá vlastní zkušenosti a vyjadřuje se k problematice rasy a genderu. Její přednášku Feminismus pro každého cituje v písni Flawless zpěvačka Beyoncé.

Užitečné informace na závěr

Vstupné: od čtvrtka 23. 9. do neděle 26. 9. můžete očekávat cenouvou hladinu podle daných kategorií

Čtvrtek, Pátek, Sobota: 140 Kč (dspělý), 70 Kč (mládež, studenti a důchodci s platným průkazem), 300 Kč (rodinné vstupné), 70 Kč (pedagog s potvrzením od školy), 30 Kč (žák s potvrzením od školy)

Neděle: 70 Kč (jedna osoba bez slevy), 70 Kč (pedagog s potvrzením od školy), 30 Kč (žák s potvrzením od školy)

Čtyřdenní: 300 Kč (jedna osoba)

Program: Vybírat můžete z rozmanitého programu dle zájmu a nálady rozděléného do časových pásem a dnů.

Zdroj informací: svetknihy.cz/press

Díla Boženy Němcové jako symbol ženské síly

Díla Boženy Němcové jako symbol ženské síly

V českém písemnictví zaujímá Božena Němcová výjimečné postavení - nejen jako významná spisovatelka, ale jako osobnost, jejíž život a dílo stále vyvolávají silné reakce. Je zároveň uctívaná jako národní ikona i rozporuplně vnímaná pro svůj nekonvenční životní příběh....

Bohyně jara napříč kulturami

Bohyně jara napříč kulturami

Jaro, období znovuzrození a rozkvětu, bylo od pradávna spojováno s ženskými božstvy. Tyto bohyně, ztělesňující plodnost a obnovu života, hrály zásadní roli v mnoha kulturách světa. Pojďme se podívat na nejvýznamnější jarní bohyně a jejich odkaz v různých civilizacích....

Milostná poezie jako forma společenského protestu

Milostná poezie jako forma společenského protestu

Zdánlivě nevinný milostný verš dokáže otřást základy společnosti. Historie nám ukazuje, že právě pod rouškou milostné poezie se často skrývala nejostřejší kritika společenských poměrů, náboženských dogmat či politického útlaku. Milostná slova, která zahřejí srdce,...