Jak ochladit byt a další způsoby jak bojovat proti vedru

Zveřejněno 10. 7. 2021

Když rtuť teploměru začne v létě šplhat vzhůru, bývá někdy doma či v kanceláři k nepřežití… Nenechte se vedrem umořit a bojujte s ním! Poradíme vám, jak ochladit byt a účinně bojovat proti vedru!

1. tip: Udržujte příjemnou pokojovou teplotu!

Věděli jste, že pro člověka je ideální, když v místnosti teploměr ukazuje maximálně 28 °C v klidovém režimu? Při fyzické námaze je to dokonce jen 25 °C. Řada lidí řeší vedra v interiéru použitím klimatizace, ale přitom nemusí jít vždy o ideální východisko, protože její provoz má určité ekonomické i ekologické dopady. Navíc rozdíl mezi teplotou v klimatizované místnosti a okolní teplotou by neměl překročit 5 °C, což mnoho lidí nedodržuje a pobyt v klimatizované místnosti pak může způsobovat zdravotní obtíže jako je chraptění, zhoršení alergie vinou cirkulujících alergenů v uzavřeném prostoru, rýma, angína nebo syndrom suchých očí.

V letních obdobích, zejména ve dnech s tropickými teplotami, používá stále více lidí na pracovišti, doma či v automobilu klimatizaci. Přes nezpochybnitelné klady klimatizace se stále více ukazuje, že klimatizace může člověku i škodit. Často v klimatizaci trpí očí, zejména při dlouhém pobytu v klimatizovaném prostoru a při namáhavých činnostech, jako je práce s počítačem. Dochází k osychání povrchu oka – spojivky a rohovky. Náchylnější bývají oči, které mají sníženou schopnost tvorby slz či zhoršenou kvalitu slzného filmu. V klimatizovaných prostorech očí pálí, pacienti často popisují pocit písku v očích a paradoxně dochází i ke zvýšenému slzení očí. U očí s alergickými záněty spojivek může dojít v klimatizovaných prostorech ke zhoršení alergických projevů, které se projevují zejména svěděním očí,“ popisuje MUDr. Jana Mikšovská z oční kliniky NeoVize. Ani klasický větrák nemusí být ideálním řešením…

Víte, jak ochladit byt v létě?

Snížením pocitu horka pomocí větráků neodstraníme projevy sucha v očích. Naopak často proud teplého vzduchu vede ještě k výraznějšímu osychání povrchu oka a tím ke zhoršení potíží,“ varuje MUDr. Mikšovská. Navíc větrák rozproudí v místnosti nejen vzduch, ale také prach a další alergeny.         

Jak ochladit byt?

Příjemnějšího klimatu v místnosti lze dosáhnout díky čističce vzduchu kombinované s ventilátorem. Ideální spojení představuje například Dyson Pure Hot+Cool. Dokáže automaticky odstranit plynné škodliviny a 99,95 % alergenů a nečistot z ovzduší od velikosti 0,1 mikrometru. Zároveň udržuje nastavenou teplotu v místnosti, takže v parných dnech slouží jako ventilátor. Pomocí oscilace a technologie Air MultiplierTM vyfukuje do místnosti dlouhý proud pročištěného vzduchu.

2. tip: Nepouštějte dovnitř sluneční paprsky!

Úmorná letní vedra dokážou potrápit především obyvatele bytů, jejichž okna jsou orientována na jih nebo jihozápad. Proto také v jižních zemích jsou venkovní žaluzie či rolety standardem, bez něhož si místní obyvatelé nedokážou svůj život představit. Dokážou totiž zablokovat až 90 % veškerého tepla, protože paprsky zachycují ještě dříve, než projdou sklem do interiéru. V létě tak lze ušetřit výdaje za používání klimatizace. Navíc pokud lamely žaluzií nastavíte správně, zamezíte vniknutí horka a zároveň budete prostor větrat. Oblíbenou alternativou jsou rovněž screenové rolety.

Nepouštějte dovnitř sluneční paprsky - tipy jak ochladit byt

„Skvěle udržují tepelný komfort interiéru a dosahují vysoké účinnosti v případě přirozeného odvětrávání prostoru mezi clonou a okenní výplní. Díky cenové přístupnosti jsou výhodnou alternativou venkovních žaluzií,“ uvádí Jan Žižlavský z opavské společnosti ISOTRA, která se specializuje na stínicí techniku. Nejen, že zajišťují optimální teplotu v interiéru a příjemnější pobyt v místnostech, ale zároveň odrážejí sluneční paprsky a horký vzduch. Dalším řešením jsou pak vnitřní žaluzie, rolety nebo silné závěsy. Ty sice paprsky neodrazí, přesto ale pomohou udržet v bytě příjemnou teplotu, proto je nechávejte stažené i přes den. Důležitý je rovněž materiál a barva stínicí techniky.

Co vám pomůže?

Jestliže tápete v tom, jakou stínicí techniku si pořídit, vyzkoušejte aplikaci Isotra Designer, která dokáže vizualizovat žaluzie nebo jinou stínicí techniku v bytě, domě nebo kanceláři a pomůže vám najít tu správnou variantu. Stačí vyfotit vaše okno a můžete zkoušet, jaký typ stínění, materiál, barva a podobně budou ladit s ostatním zařízením vašeho interiéru.

3. tip: Vhodně se oblékejte!

Nepotřebujete pouze znát, jak ochladit byt. Správnou termoregulaci těla zajistí také vhodné odívání. Při výběru letního oblečení se proto zaměřte na takové materiály, které jsou prodyšné a pot odvádějí od těla. V některých syntetických tkaninách si totiž můžete připadat „jako v igelitu“. Vhodná není ani bavlna či len, které nasáknou pot – a když vás pak ofoukne větrák nebo vstoupíte do klimatizované místnosti, můžete jednoduše nastydnout.  

Co vám pomůže?

Ideálním materiálem pro letní dny je merino vlna – což vás možná překvapí, protože si člověk vlnu spojuje především se zimním obdobím. Merino má ovšem tu vlastnost, že zatímco v zimě hřeje, v horkých dnech dokáže naopak ochladit, jelikož reaguje na změny klimatu a reguluje teplotu. 

Co dělat, když neodepíše

Co dělat, když neodepíše

Kdyby se film Dazed and confused natáčel dnes bylo by to: Ghosted and confused. Vypněte si zvuky na telefonu. Zapněte na telefonu režim Soustředění. Vypněte režim Soustředění, protože ho možná odrazuje; ve skutečnosti se nesoustředíte, jen tu sedíte a bojíte se svého...

Verona – italské město lásky

Verona – italské město lásky

“Pamatujte, Verona je město lásky.” Usmál se na nás muž na vlakovém nádraží ve Veroně. Patent na město lásky asi neexistuje. Poprala by se o něj Paříž s Veronou. A ještě by jim na krky dýchala japonská Jošiwara.  Verona jako město lásky Ať už má Verona na titul...

Lactic acid

Lactic acid

Kdyby vám někdo řekl, že nanesením zkaženého mléka na pleť se zbavíte pigmentových skvrn a zmenšíte jemné vrásky, věřili byste mu? I když to zní jako příliš dobrý, než aby to byla pravda, vědecké poznatky jsou toho důkazem. Kyselina mléčná - exfoliační kyselina...