Co dělat o víkendu – běh, víno a knihy

Zveřejněno 27. 5. 2021

Pokud nemáte tento víkend žádné plány, zahrádky se Vám omrzely a nebo se opět dostavila ta stará známá krize – co mám dělat se svým životem, máme pro vás pár skvělých tipů! Ať už preferujete pohyb nebo raději plánujete být doma.

Aktivní víkend

Virtuální charitativní běh pro Sportovní klub vozíčkářů Praha

Sportovní klub vozíčkářů letos slaví 30 let od svého založení. U této příležitosti se mimo jiné koná virtuální běh, kterým podpoříte handicapované sportovce. Můžete si vybrat jakoukoliv trať, kdekoliv se vám to hodí, třeba v jakémkoliv parku u vás v okolí. Tuto trasu můžete zdolat buď během či chůzí.
Zaregistrovat se můžete zde. Zaplatíte startovné (od 100 Kč, můžete si vybrat i více, pokud vám to možnosti dovolují). Toto startovné půjde pak na podporu SKV. Můžete si také vybrat, zda-li chcete za běh dřevěnou medaili, tričko či jiný dárek, který vám přijde na vaši adresu.

Svou trasu si pak naplánujte dle zvolené délky závodu (Běh je od 3 km, stejně tak i chůze). V zájmu fair-play si ale ohlídejte, abyste na své trati neběželi víc z kopce než do kopce. Pokud uběhnete delší trasu, než na kterou jste se přihlásili, ničemu to nevadí. Systém váš výsledek automaticky přepočítá na požadovanou vzdálenost. Celou délku trati ale musíte absolvovat najednou a není možné sčítat časy a vzdálenost z více aktivit.

Závod můžete absolvovat kdykoli do 30.5., takže ideální plán na tento víkend.

Pro záznam aktivity můžete využít sportovní hodinky nebo kteroukoli běžně dostupnou mobilní aplikaci, např. SportsTracker, Strava a další, které měří požadované hodnoty (čas a uběhnutou vzdálenost), pak už stačí jen udělat printscreen a zadat výsledek přes odkaz, který vám přijde po registraci na e-mail. 

Vyzkoušejte carsharing – výlet ála pryč z Prahy

Teď tip pro Pražáky, omlouvám se vám ostatním. Jasně, že Prahu máme rádi, ale je to tu občas pěkně hektický. Pokud nemáte auto a chcete před všedním životem ve městě ujet, vyzkoušejte náš tip na výlet s carsharingem. Naplánovali jsme pro vás výlet se službou Anytime, ve kterém navštívíte lázeňské město Poděbrady, následně zámecký park Karlova koruna a na závěr historické město Kutná Hora.

Pro tenhle výlet vám doporučujeme tarif Trip. S ním máte Yarise či Corollu na 9 hodin za 1 199 Kč včetně 300 km, které vám na náš plánovaný výlet v pohodě vystačí. Na výlet doporučujeme spíše Corollu, protože je pohodlnější a cestu po dálnici si s ní více užijete, než s městským Yarisem. V autě strávíte přibližně 3,5 hodiny, takže na poznání nových míst budete mít více jak 5 hodin.

První zastávka – Poděbrady

První zastávkou našeho výletu je lázeňské město Poděbrady. V tomto městě rozhodně musíte navštívit krásný a zrekonstruovaný lázeňský park, u kterého najdete spoustu příležitostí na to se občerstvit. My doporučujeme Café Olivier, kde si můžete pochutnat na skvělém obědě a následně se hned ve vedlejším útulném podniku Vilémovo pekařství odměnit čerstvou kávou a dezertem. Následně se můžete projít podél břehu řeky Labe a prohlédnout si dominantní Poděbradský zámek. Před odjezdem z města nezapomeňte ochutnat teplé lázeňské oplatky.

Druhá zastávka – zámek Karlova Koruna

Jeden z nejvýznamnějších barokních zámků v Česku najdete ve městě Chlumec nad Cidlinou. Kromě toho, že z překrásného zámeckého parku budete mít nejlepší výhled na město a břeh řeky Cidliny, čeká na vás také Pohádková cesta tímto parkem. Při procházce parkem tak můžete narazit na mnoho tajemných postav, jako například na Lipovou vílu či Dubového skřítka.

Třetí zastávka – Kutná Hora

Třetí a poslední zástávkou našeho výletu je historické město Kutná Hora. Ještě předtím, však doporučujeme cestou z předchozí zastávky navštívit pastviny Národního hřebčína Kladruby. Pokud budete mít štěstí, uvidíte zde nejstarší původní českého plemene koní – koně starokladrubského 🙂 Teď už ale zpět ke třetí zastávce. Kutná Hora je překrásné historické město, ve kterém uvidíte kromě jiného i památky Seznamu světového dědictví UNESCO. V tomto městečku byste zcela jistě měli navštívit Chrám svaté Barbory, Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Historické centrum města, Jezuitskou kolej, Vlaššky dvůr a jeho přilehlý nově zrekonstruovaný park, ze kterého budete mít úžasný výhled právě na Chrám svaté Barbory. K procházce po městě doporučujeme koupit vynikající poctivou a řemeslnou zmrzlinu ze Zmrzlinárny Kutná Hora.

Víno a knihy

Víno vám radit nebudeme. Máte jistě vytříbený vkus a každému chutná to jeho. Pokud bych měla mluvit za sebe, čím sušší, tím lepší. Ale třeba víno mi jde rychle do hlavy (možné je to tím, že když už se otevře lahev, mám tendenci ji vypít, aby se to víno nezkazilo). Kdybych si chtěla dát sklenku jen tak na chuť zvolím nakouřenou whisky. A někdy se nejlépe kombinují knihy s čajem. Taková ta klasičtější kombinace.

Ale knihy, jó ty vám poradit můžeme. A rádi poradíme. Pandemie mne donutila dokonce totiž přemýšlet i o nějakém brunch čtenářském klubu.

Jackie a Maria – Gill Paulová

„Ze všech myslících a cítících stvoření jsme my ženy bytostmi, s nimiž se na světě zachází nejhůře“.

Citátem od Euripida začíná autorka Gill Paulová svůj román Jackie a Maria, který vypráví příběh dvou pozoruhodných žen, jejichž osudy se střetly díky vztahu s řeckým miliardářem Aristotelem Onassisem. Jednotlivé kapitoly přeskakují mezi životy obou z nich – Marie Callasové, úspěšné operní zpěvačky, a Jackie Kennedyové, vdově po americkém prezidentovi.  Nicméně společná láska není to jediné, co tyto dvě ženy spojuje – i přes jejich odlišné povahy se obě snaží vyrovnat se ztrátou, bolestí a veřejným životem, který média neustále dokumentují. Hlavním námětem celé knihy je nevěra, se kterou se musí jak Marie, tak Jackie vypořádávat, a která nakonec obě zničí. Autorce se výborně podařilo postihnout osobnosti postav, s kterými v průběhu knihy soucítíme, smějeme se a pláčeme, chvíli je milujeme a chvíli nenávidíme. Jackie a Maria je fiktivní historický příběh, založený na některých skutečnostech, ale také doplněný o hodně představivosti. Přesto je to ale výborná kniha o dvou komplikovaných a fascinujících ženách, kterou stojí za to si přečíst.

Dominika Machová

Slow fashion – Joanna Glogaza

O slow fashion jsme toho napsali již dost, takže si myslím, že není nutné představovat. Pro každého příznivce teď však vyšla vynikající kniha, jejíž autorkou je polská blogerka Joanna Glogaza. Tato kniha je skvělým průvodcem pro nováčky, kterým pomůže protřídit skříň a promyslet svůj styl. Nebojte se žádné přehnané „tohle je špatně, tohle je dobře“, v knize naleznete pomocníka, který vám nastíní cestu, kterou si již budete tvořit samy. Seznámíte se zde dokonce s taktikami, které fastfashion řetězce používají, abyste tam nakoupili více věcí, které vlastně nepotřebujete. Mimo jiné zde naleznete také vyjádření mnoha odborníků.

Ovšem tato kniha není pouze pro nováčky. Pro mě osobně se stala jakýmsi průvodcem toho, jak se starat o kvalitní materiály, jak často a čemu věnovat pozornost. A současně motivátorem k tomu, takové materiály vyhledávat.

Must-have pro všechny, kdo stojí před vytříděním šatníku a jen z pomyšlení na to je vám špatně. A jediná kniha o slow fashion, kterou kdy budete potřebovat, pro všechny ostatní.

Petra Jelínková