#68  #aktuality 

Bylo tomu asi tak v noci ze včerejška na dnešek. 21. srpen 1968 – den, kdy se vyšší páni rozhodli, že se v tehdejším Československu musí nudit. Ono když se uvolní režim a celková atmosféra v zemi, to by lidi mohly začít napadat blbosti. Jako třeba svoboda a takový sprostý slovo, jako demokracie…
A žádný takový, že se Němci radujou, že by se mohlo Československo vyvinout do mostu mezi Západem a Východem.
Holt musel Sovětský svaz něco udělat, aby jsme tu měli veselo. No ne? Pořádnej tlak na ty velký-malý pány na Československejch židlích. A co nejlíp ukáže malému českému človíčku sílu východu než pořádnej tank? Ten již svým zjevem bude burcovat lidi, aby se podrobily Sovětskému svazu. No řekněte, kdo by se postavil před takové monstrum a neuhnul by mu z cesty?

Pražské jaro končí, Sibiřská zima se blíží

Z Pražského jara (jak tomu období před vpádem vojsk rádi říkali na západě) nám odepřeli léto. Přišla krutá a celkem dlouhá zima. A ještě tomu říkali normalizace.

Bulharsko se omlouvá vpád vojsk srpen 1968
Neznámí Bulhaři se omluvili za okupaci tím, že v Sofii přebarvili památník sovětské armády na růžovo a připsali česky s bulharským překladem “Bulharsko se omlouvá” Více plus zdroj fotografie zde.

Zatímco v jiných zemí prorokovali “Mír a lásku.”, v Čechách a na Slovensku předseda vlády pan Černík oznamuje, že je země okupována. Ačkoli sám ještě před hodinou tvrdil, že je to volovina.

Karel  Kryl, jeden z nejznámějších symbolů odporu proti okupaci, zvedá oči od táboráku na oblohu, kde vidí skupinku válečných letadel, správně mu dochází, že to náhoda zrovna nebude.

Zmatené obyvatelstvo se uprostřed noci sesedlo kolem rádií a rozhlasových přijímačů. S nastraženými uši poslouchají, co se to vlastně děje. Čekají.

Ráno není moudřejší večera. Tenkrát aspoň nebylo. Na odpor ze strany lidí proti okupaci se reaguje střelbou. A tak se nám naše malá zemička zmenšila ještě více do maličkatého vězení.

Na západě oznamují, jak chudáci Čechoslováci trpí a v hloubi duše se radují. Teď už všichni uvidí, jak měli pravdu, že jsou Rusové ti zlí, ne oni.

Srpen 1968 byla poslední definitivní tečka pro nás jako národ. Další z těch dnů, kdy jsme byli nuceni sklopit zrak a poslední zrnka hrdosti.

Pojďme zhodnotit situaci po těch 45 letech. Kdy se sice ne tak hrdě honosíme s tím, že Česko už patří Čechům stejně tak jako Slovensko Slovákům. Přesto však Českým společnostem vládne ruská ruka a čecháčci se honí za ideálem Amerického snu. Co jsme to za národ? 

Facebook Comments Box

8 thoughts on “srpen 1968 – To byly tenkrát v módě tanky

 1. Kdybych ten článek považovala za špatný, nezveřejnila bych ho. Takhle… když už se píšu s něčím takovým očekávám spíš reakci k tématu něž 'skvělý článek'Mimochodem mám pocit, že ten 'skvělý článek' ani nebyl přečten. :))

 2. Jo, něco na to bude, bohužel. Hlavně s tím posledním odstavcem souhlasím. A moc se mi to, upřímně, nelíbí. Myslím, že třeba ve Francii by se tohle stát nemohlo…

 3. Ono většina národů je tak nějak hrdá i na to nic co má, ale pro naše malinkaté české lidi to není dost 'swag' 'cool' nebo nevim co ještě.

 4. tvoje články jsou super (a vtipné), to vím už dlouho, ale že dokážeš i takhle suprově psát o vážných tématech, to jsem vážně nevěděla 🙂

  absolutně souhlasím se vším tady napsaným, já sama jsem se na výletě v Praze přesvědčila, že je tam opravdu víc Rusů, než Čechů 🙁

  ale co my s tím můžeme udělat?

 5. Díky díky moc. Jsem ráda, že je někdo kdo mi rozumí a dokonce sr mu to líbí.
  My s tím můžem maximálně tak nesouhlasit a upozorňovat na to, ale v týhle zemičce, kde zájmy obyvatel jsou až na nějaké x-té pozici, nám to evidentně nepomůže.

 6. Češi ztrácejí sami sebe, je to smutné. A vlastně já se ztrácím asi taky, když už to mám přiznat, protože tady nechci v budoucnu zůstat, chci objevovat a zmizet. Třeba se pak vrátit, ale vím, že tady budovat samu sebe nechci.

 7. Upřímně, nedivím se ti a ani nejde tě z toho vinit. Každý, kdo vidí, co se tady děje, ví, že tady nám dobrá budoucnost nevykvete. A pokud se chcete pohybovat směrem kupředu a ne dozadu chce to odsud utíkat hned, jak bude příležitost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.