Věděli jste, že face jóga dokáže zpevnit vaše obličejové svaly a zaručí vám tak pevnou a zářivou pleť plnou života? Čtěte dál a dozvíte se výhody, hlavní benefity a triky jak na to!

Ano, je to opravdu pravda. Při našem honu za dokonalou pletí zapomínáme na to, že zdravě a mladistvě vypadající pokožky můžeme docílit i jinak, než investicí do drahé obličejové kosmetiky, krémů, či dokonce i plastiky.

Cvičení vám navíc může poskytnout zformovat obličej tak, aby vylezly lícní kosti, obličej se zbavil otoků a měli jste zářivou pleť. Představte si tu zářivou pleť jako po hodinovém tréninku, jen to netrvá tak dlouho, ale jde o pravidelnost. Pojďme to zkusit.

Hlavní benefity face jógy

Hlavní výhodou jsou pro face jógu její účinky na vzhled pokožky – a to konkrétně její napnutí a udržení její „tučnosti“. Díky stimulaci průtoku krve ve tváři může oběh stimulovat produkci kolagenu (který, jak víme, udržuje pokožku napnutou) a zpomalit výskyt jemných linek a vrásek. Jedna studie z roku 2018 dokonce zjistila, že každodenním cvičením můžeme snížit stárnutí obličeje.

Je jasné, že tváří hýbeme každý den, ale trik je v tom se zaměřit na ty správné svaly a posílit je. Během dne hodně vyjadřujeme emoce, takže je obličej zranitelným místem pro jemné linie. Když záměrně napínáme obličejové svaly, podpoříme tak krevní oběh v kůži a skutečně můžeme dané oblasti pomoci se napnout.

Jak na face jógu?

Než se ponoříte do pozic potřebujete vědět, že v ideálním případě by mělo být cvičení dvakrát denně. Jednou hned ráno, po probuzení obličejových svalů a znovu před spaním, abychom uvolnili veškeré napětí, které jste během dne nashromáždili. Přiznám se, že ze začátku jsem praktikovala pouze večerní část, ale vážně se z toho udělá rutina podobná čistěním zubů. 😊 Stačí pouze 5 minut, jde o to, jakou část obličeje chci posilnit.

K cvičení vám postačí pouze váš obličej a ruce. V dnešní době se stalo toto cvičení tak trendy, že se k němu ve velkém začaly vyrábět různé pomůcky, jako face rollery, Gua Sha kameny a další. Pojďme se ale zaměřit, jen na to, co máme, a to naše ruce.

Vše, co potřebujeme je rychlé zahřátí obličeje a poté se už můžeme soustředit na konkrétní svaly, na které chceme cílit. Nenechme se ale zmást, ze začátku nám cvičení může připadat lehce obtížné (jako je to u začátků jógy celkově), ale vše je o praxi. Může se dokonce stát, že budete neúmyslně zadržovat dech, nebo se napínat při držení pózy. Pro začátečníky je lepší začít s tonizací větších svalů, jako je oblast krku, či čela, než se přesunou na jemnější místa, jako oči.

Pojďme to vyzkoušet!

Začneme tedy nejprve s většími svaly a poté se ponoříme do jemnějších oblastí, jako jsou oči a ústa. Během každé pózy se ujistěte, že máte držení těla rovné, hruď otevřenou a dýcháte správně.

Zahřátí: cvik „wow“: Otevřete pusu na maximum do všech směrů a říkejte u toho „wow“. Opakujte desetkrát.

Cvik „wow“ funguje na dvojí bradu! Lze ho upravit podle potřeby na „ú-x“, to znám od maminky.

Proti „mračivce“: přiložte ukazováček a prostředníček do první třetiny obočí, jemně roztáhněte prsty a stlačte. Opakujte desetkrát.

Tento cvik je super na vrásku mezi obočím. Zkuste ho!

Pro krásný úsměv: schovejte zuby a usmějte se. Ukazováčky vytáhněte úsměv výše. Úsměv stále držte svaly a v klidu dýchejte a počítejte deset dechů.

Pro ty, kteří se málo usmívají. Díky tomuhle cviku se nám bude usmívat jedna báseň.

Cvik „o“: vytvarujte ústa do písmene O, tak aby jste měla zakryté zuby. Udělejte stejný pohyb, jako když chcete zívnout, jen s horním rtem pevně přitlačeným na zuby a dáseň. Opakujte pětkrát a v klidu při tom dýchejte ústy.

Cvik „o“ je skvělý na vrásky okolo očí. Zkuste vždy i trochu vykulit oči pro lepší účinek.

Tak co, vyzkoušíte to? Za mě je to super, alespoň na drobné, či menší nedokonalosti. Face jóga je ve skutečnosti docela podobná ostatním typům jógy, jelikož tonizuje svaly, umožňuje lepší oběh krve, a dokonce díky ní i meditujeme. Stejně jako jóga normální je z počátku lehce náročnější pro nováčky, ale v konečném důsledku se jí dostanete na kloub. Když začnete s těmito pozicemi sice jen jednou, či dvakrát denně, zaručeně si všimnete výsledků.

Namaste.