#filmy 

Kina stále nevysílají, ale na internetech nás neustále rozmazlují novými a novými tipy a možnostmi, jak koukat na filmy online. Mnohdy dokonce zaplacením poplatku ve výši vstupenky do kina podpoříte dané kino, ale zároveň se vám otevřou dveře do online promítacího sálu, kde začne promítání. Takže stačí vzít popcorn nebo cokoliv jiného, co máte rádi, a něco dobrého na pití a užívat si atmosféru kina.

Dokonce můžete s ostatními diváky chatovat a komentovat film. Krom toho jsou další portály, kde si vlastně zaplatíte členství a otevře se vám nabídka filmů k online zhlédnutí.

Další pak najdete zcela zdarma. Jedná se třeba o Youtube kanál. Zde jsem narazila na super účet s českými filmy. Zadejte si do vyhledávače „Česká filmová klasika“ a zobrazí se vám spousta kultovních českých filmů, pokladů české kinematografie, rozdělených do několika sekcí. Máte rádi filmy založené na nějaké události z hodin dějepisu? Pak byste měli zabrousit do kategorie historických filmů. Čeká tu na Vás například Bílá tma, Kladivo na čarodějnice, Jan Hus nebo Jan Žižka. Tu původní českou verzi z roku 1955 lze zde na kanále nakoukat a začátkem roku 2021 porovnat s chystanou verzí Petra Jákla, která se zdá být skoro hollywoodským velkofilmem. Alespoň co se hereckého obsazení týče, objeví se tu např. Ben Foster, Michael Caine, Karel Roden a další čeští herci často obsazovaní do filmů zahraniční produkce.

Musím přiznat, že v českých filmech mám trochu rezervy. Trochu se za to stydím. Ty herce znám, to ano, ale abych vám vyjmenovala, o čem jednotlivé nejznámější snímky jsou a kdo tam hrál, jakou roli, to opravdu ne. A přitom jde o kvalitní, někdy vážnější a často zábavné snímky. Proto objevení tohoto Youtube kanálu vítám s otevřenou náručí. A už pracuju na tom, abych dohnala resty. Osobně už mám nachystané Kladivo na čarodějnice, které se chystám o víkendu pustit.

Další sekce zde zastoupeny jsou Animované, Drama, Dokumentární, Hudební, Komedie, Detektivky, Rodinné, Science Fiction a Horor.

Pro děti

Pokud máte mladší sourozence, děti, nebo hlídáte děti a chcete jim ukázat něco z českého tradičního umění, můžete jim pustit loutkového a černobílého Ferdu Mravence z roku 1944, Čerta a káču nebo loutkovou Zlatovlásku. Některé jsou dokonce s anglickými titulky.

zdroj: čsfd

Petrolejové lampy

zdroj: čsfd

V sekci Drama pak najdete asi nejvíc filmů. Nutno podotknout, že jeden film můžete nanjít v několik kategoriích, což je logické, protože žánry se prolínají i ve filmu. V této sekci jsem viděla již film Petrolejové lampy, skvělý film z roku 1971 natočený dle stejnojmenné  knižní předlohy od J. Havlíčka s úžasnou Ivou Janžurovou a Petrem Čapkem. Režisér Juraj Herz je pak zárukou jisté temnosti zpracování a dramatičnosti ve filmu.

Kočár do Vídně

Další snímek z této sekce s Janžurkou, který jsem tedy viděla ještě na gymplu, rovněž dle stejnojmenné knižní předlohy, tentokráte od Jana Procházky, se jmenuje Kočár do Vídně.

Snímek Karla Kachyni z roku 1966 sleduje vdovu a mladého vojáka vracího se z války. Film není pro průměrného diváka, který očekává akci, jelikož zde se sází na mlčenlivost, maximální otevření lidské duše a psychiky člověka, téma pomsty, nenávisti a lítosti, vše prolínané temnou atmosférou lesa, kudy projíždí. Pokud si nejprve chcete přečíst knižní zpracování, doporučuji, jedná se o opravdu velmi útlou knihu.

Něžný barbar

Já se chystám na film Něžný barbar podle Hrabala. Tento film je z roku 1989 a exceluje v něm Bolek Polívka.

zdroj: čsfd

Mezi dokumenty si můžete vybrat třeba ten o Ladových furiantech, z hudebních pak experimentální muzikál z roku 1990 od K. Smyczeka o Pražském výběru s ikonickým názvem Pražákům, těm je hej.

Táto, sežeň štěně

V rodinných pak třeba Táto, sežeň štěně z roku 1964 od režiséra M. Vošmika, který o pár let později zemřel ve věku nedožitých 39 let. Byl znám jako autor filmů a povídek pro děti a svého uznání se již nedočkal.

Rodinné se samozřejmě prolínají s komediemi, což je sekce snad bohatší na snímky než Drama. Najdeme zde odlehčené snímky, ale i kvalitní kousky jako Žebráckou operu, či Kdo chce zabít Jessie? Poslední jmenovaný vznikl v roce 1966 od režisérským očkem V. Vorlíčka a je z pera M. Macourka. Exeluje zde Dana Medřická, Jiří Sovák a nádherná Olga Schoberová.

zdroj: čsfd

Nejméně filmů (pouhé 2 snímky, přičemž jeden je v obou z nich) mají sekce Horor a Sci-Fi. Zatímco v sekci Science Fiction najdeme krom Upíra z Feratu i Tajemství ocelového města z roku 1978, na který se rovněž chystám o víkendu (film je dle předlohy J. Vernea). V sekci Horor pak máme Krásku a zvíře, která leč pohádka, má v sobě jisté prvky hororu. Ale to je dáno režisérem snímku Jurajem Herzem, který se těmito rysy vyznačuje a nutno podotknout, že i kdyby natočil komedii, tak je v temném duchu.  Nicméně, právě on je samozřejmě autorem i dá se říct jediného ryzího českého hororu Upír z Feratu, který v sobě nese jak prvky sci-fi, tak prvky hororu. Ostatně, o co půjde lze vyčíst už z filmového plakátu níže 😊.

zdroj: čsfd