#diy  #koronavirus  #měsícnatocítitsedobře 

Dneska mělo být na tomto místě nějaké zhodnocení z pražského fashion weeku. Taky jsem touhle dobou měla být u kámošky v Káhiře a zítra jsme měli společně s jejím snoubencem mířit na jižní Sinai. 

No jo, co už. Jsme dospělí lidi a nějak to prostě společně přežijeme, ať už je situace taková nebo maková.

Upřímně, moc jsem nevěděla, co sem hodit. Asi nebudu kritizovat současnou situaci, musíme všichni držet pohromadě a toho svinstva se zbavit.

Škoda, že nejsou otevřený fitka a podobně, ale dá se cvičit i doma. Pokud si nevíte rady, tak lze hledat i na youtube, kde najdete inspiraci na cvičení doma. Třeba taková jóga nebo pilates jsou ideální. A budete se cítit fajn.Ráda bych Vám doporučila venkovní vycházky, ale vzduchem se šíří obavy z totální karantény.

Abych úplně neodbíhala od rubriky Módní stůl, rozhodla jsem se zmapovat situaci kolem roušek a gelů. V obchodě dezinfekční gely moc nenajdete a roušky navzdory ujišťování vlády nejsou v dostatečném množství. 

Jako, do háje? Nevíme, co to je být solidární?

Bohužel, někteří se snaží na této situaci a panice z nedostatku vyrejžovat. Na internetu jsem zaznamenala několik nabídek balíčku první pomoci obsahující těstoviny, rýži, dezinfekční gel a toaleťák za prachy, které by skoupily vesnici o pár obyvatelích. To mi přijde fakt mimo jakékoliv pochopitelné kroky. Když jsem viděla, jak ex-Vyvolená Nela Slováková na Instagramu hrdě prezentuje nový dezinfekční gel, bylo mi fakt blbě. Její designový flakonek za 10krát vyšší cenu než je stejně výkonný z drogerky?To stejný, když jsem viděla nabídku roušek. Gel prodává za 22 EUR a roušky za 12 EUR. A všem hejterům se směje….

zdroj: oficiální eshop Nely Slováková

Jako, do háje? Nevíme, co to je být solidární?

Ale nezoufejme. Pokud máte doma šicí stroj, tak můžete dokonce pomoci a podle návodu šít roušky sami. Dokonce gel si lze vyrobit doma. V následujících odstavcích vám nabídnu pár tipů, jak na to. 

Plastová ochrana

S první ochranou přišel rektor ČVUT, který využil kouzlo plastových lahví. Návod je podle něj prostý: prázdnou láhev PET o objemu dva litry nastřihnout dle nákresu níže a vnitřní části řezů oblepit těsněním na okna pro pohodlí. Dále poblíž uší protáhnout PET skrze dírku gumičku a přelepit, aby to těsnilo. „A nakonec vložit filtrační náplň. V tuto chvíli to může být kupříkladu mnoho vrstev papírových ručníčků, později nanovláknová vrstva a desikátor,“ uvedl. Desikátor neboli exsikátor je tlustostěnná dvoudílná nádoba používaná v laboratoři k sušení pomocí tzv. desikantu.(citace z novinky.cz)

zdroj: novinky.cz

DIY: DESINFEKCE

A co budete potřebovat na výrobu domácí dezinfekce?

PŘÍSADY:
⅔ šálku 60% čistého alkoholu (známý jako např. Isopropylalkohol, lékárenský líh, třecí alkohol nebo ethanol)
⅓ šálku aloe vera gelu (dá se ale použít i glycerin)
10-20 kapek esenciálního oleje (lze kombinovat 2 až 3 esenciální oleje dle preferencí – například 10 kapek tea tree a 10 kapek levandulového oleje)
misku, lahvičku, lžičku, (etiketu a propisku)

POSTUP:
Připravte si menší hrneček, ve kterém odměříte alkohol a aloe vera gel. Následně přelijte obě přísady do misky. Přidejte esenciální oleje dle preference. Všechny ingredience dobře smíchejte, aby konzistence byla tuhá a všechny ingredience spojené. Přelijte do lahvičky a můžete začít ihned používat na dezinfekci rukou a nosit dle potřeby všude s sebou. Nezapomeňte však lahvičku označit popiskem, aby nedošlo k nechtěnému pozření či jinému nedorozumění v použití gelu.

APLIKACE:

Podle CDC (Centra pro kontrolu a prevenci nemocí), je nejúčinnější gel aplikovat na ruce a alespoň 20 sekund roztírat po celém povrchu rukou, na nic nesahat dokud ruce nejsou úplně suché. Aby byla aplikace gelu opravdu účinná, je důležité nezapomínat ani na oblasti mezi prsty a celou plochu dlaní.

Zdroj: www.magazin.biooo.cz

DIY: Roušky

No a poslednim je návod na roušky. Veškeré info najdete v grafice níže, kde nemocnice v Podolí vyzývá k pomoci.

zdroj: eurabia.cz

Pokud to není jasné, stačí zajít na stránku Česko žije roušky na Facebooku, kde najdete spoustu tipů a rad. Případně zde návod:

Potřebujete bavlněný (nový) materiál o rozměrech 1x 20×20 cm a 2x 3,5×100 cm, šicí stroj a nit.

POSTUP:
Na dvou protilehlých stranách připraveného čtverce látky zahněte 2×0,5 cm a prošijte.Dle střihu, který si můžete stáhnout na stránkách návrhářky, si udělejte nástřihy, které výrazně usnadní tvorbu skladů, zažehlete a zajištěte ještě špendlíky.Pruhy – okraje po celé délce zahněte cca 0,5-0,7 cm a zažehlete, poté přeložte ještě napůl a znovu zažehlete. 

Do takto připravených proužků vložíme do středu zažehlenou roušku, schováme do něj její nezačištěný okraj a zajistíme špendlíky.Špendlíky zajistíme i celý zbytek proužku. Konce proužku rozložíme, zahneme 1 cm dovnitř a opět poskládáme dle zažehlení. Zajistíme špendlíkem.Celé proužky prošijeme. 

Pokud jste šikovnější a máte dostatek látky, pak myslete i na lidi ve svém okolí a roušky jim nabídněte. O stejné roušky v současné době stojí i mnohé zdravotnické organizace.

Doufám, že vám brzy budu moci nabídnout nové trendy a módní inspiraci, nicméně momentálně společností hýbe jiný fenomén a musíme se s tím naučit žít. Držím nám všem palce a posílám good vibes.