StyleBrunch se tento měsíc věnuje snům. Filmové tipy na tento víkend, které by spadaly do této kategorie pro vác vybrala naše Verča!

V kombinaci se slovem „sen“ se často pojí přídavné jméno „americký“. Splnil si svůj americký sen, žije si svůj sen, šel za svým snem a dosáhl toho, čeho chtěl. Splněné sny nebo splněná přání se často promítají i do oblasti filmové tématiky. Ono, koukat na takové filmy má něco do sebe. Po skončení filmu mám takové nutkání, že s tím svým jdu něco dělat. Ať už je to sen cestovatelský, nebo kariérní sen o tom, že konečně skončíte v práci a začnete dělat něco, co vás naplňuje a baví. Často to sklouzne do definování cílů, přání a snů, a to potom vznikají takový ty bucket listy se seznamy věcí, co musím stihnout než mi bude tolik a tolik (ach, kolik jich už skončilo neznámo kde :D). I když to často spadá do klišé a otřepaných myšlenek, má to něco do sebe. Denní snění je velmi pozitivní a je fajn, když si člověk může utéct během dne do svého světa a najít si čas na to, aby se, byť jen na moment, zasnil. Všímám si u sebe, že se mi to stává čím dál častěji. Také filmy, které mapují snažení hrdiny, který si jde za svým snem, mi přijdou čím dál víc příjemné, aniž by ve mě zanechaly pocit promarněného času, kdy vše uzavřu se slovy „právě jsem promarnila skoro 2 hodiny svého života koukáním na brak“.  Možná si vybírám i kvalitnější, lépe zpracované filmy, založené na skutečné události, nebo dotýkající se vážnějšího tématu. S dnešní dávkou víkendových filmových tipů si tedy přineseme trochu motivace, odvahy a snění v dobrém slova smyslu.

Selma

Tímto snímkem prostě nelze nezačít. Slavný proslov M. L. Kinga zná snad každý, minimálně tu symbilickou první větu „I have a dream“. Bojovník za lidská práva, za ukončení diskriminace černošské rasy, za nerovnost ve vzdělávání, výběru povolání nebo možnosti volit. Držitel Nobelovy ceny míru, která mu byla udělena jen rok po jeho slavném projevu. Působil celá 60.léta, dokud jeho život tragicky neskončil atentátník J. E. Ray. Film Selma z roku 2014 se zaměřuje na okolnosti, které provázely boj o rovné volební právo v roce 1965. Sleduje Kinga během přípravy a průběhu kampaně, nechybí ani intriky ze strany jeho protivníků, ale ani trocha té romantiky. Upřímně mi trochu na těch hollywoodských velkofilmech vadí, že tak zveličují a ženou do extrému příběh, který by si zasloužil být bez přehánění a příkras, ale budiž, na publikum to prostě platí. Nicméně, Selma shrábla ocenění pouze za píseň v podání J. Legenda.

Divočina (Wild)

Tenhle snímek rozhodně ze svého výběru nemohu vypustit, jednak protože miluju Reese Witherspoon, která ztvárnila nejen hlavní roli, ale i snímek produkovala,a jednak protože kamarádka se za pár dní vrací do Prahy právě po úspěšném absolvování slavné PCT (Pacific Crest Trail, česky Pacifická hřebenatka), čímž si splnila svůj velký sen. Nelze říct, že by zdolání PCT bylo explicitně snem hlavní hrdinky, uvádím ho spíše z toho důvodu, že to je sen spíš můj ?. Cheryl Strayed vyráží na cestu totálně nepřipravená, nevybavená, nezkušená, bez fyzičky. Má za sebou celkem divoký život, drogovou závislost, o idylickém partnerském životě také nelze hovořit. Celá její minulost se postupně odkrývá díky flashbackům, které provázejí celým filmem. Já jsem celou tu dobu Cheryl strašně fandila :D. Za zmínku stojí i povedený sountrack, krásné záběry přírody amerického Západu. Trek totiž vede od hranic s Mexikem až po hranice s Kanadou přes Kalifornii, Oregon, Washington. Film vznikl na motivy autobiografie, jejíž autorkou je opravdová Cheryl.

Million Dollar Baby

Veleúspěšný film z roku 2004, oceněný mimo jiné 4 Oscary (nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší ženská hlavní role, a nejlepší mužská vedlejší role) nás přenese do sportovního světa, konkrétně do prostředí ženského boxu. Maggie (Hilary Swank), která se živí jako servírka, sní o tom být úspěšnou boxerkou.  Trénuje denně v tělocvičně, kde působí trenér Dunn (Clint Eastwood), bývalý trenér, kterého trápí nezájem vlastní dcery. Maggie chce, aby ji trénoval, Dunn odmítá, přesvědčí ho až jeho parťák Dupris (Morgan Freeman) a Maggiina vytrvalost. Nakonec se Maggie dostane mezi špičku, avšak film a její sen končí tragicky. Obdivuhodné je, co všechno představitelka hlavní role podstoupila, aby podala svůj výkon co nejvěrněji, a že se to povedlo dokládají i několikera ocenění. Režie s ujal sám Eastwood a i zde se projevuje jeho styl, až taková surovost, ale zároveň dobré srdce.

La La Land

Já tedy nejsem úplně fanda muzikálu ve filmovém podání. Asi potřebuju klasicky vedené dialogy, jakmile se film mění v koncert, tak končím. Nicméně, zde to bylo jiné a to hned z několika důvodů. Za prvé, Emma Stone. Ne, opravdu jsem nechtěla napsat Ryan Gosling, i když oba dva tvoří skvělý charismatický pár, ona je prostě jedinečná. Strašně jsem si ji tam užívala a vůbec mi nevadilo, že se tam zpívá a poskakuje po pódiu :D. I když, milovníci muzikálu filmu vytýkají nedostatek muzikálnosti. Za druhé, jazz. Dodává skvělou atmosféru, vyzdvihuje dobovost a prostředí filmu. Mimochodem, jazz provázi i předchozí snímek režiséra filmu. Damien Chazelle je totiž autorem snímku Whiplass, vyprávějícím o mladém jazzovém bubeníkovi, který sní o tom, být nejlepší ve světě bubeníků.  A za třetí, kostýmy. Záplava barev, rozmanitých střihů, skvělé v pánském i dámském provedení. Mia (Emma Stone) touží po tom být slavnou herečkou (samozřejmě, jsme v L. A.), Sebastian (Ryan Gosling) je jazzový pianista, ani jednomu se v plnění snu nedaří tak, jak by si představovali, a tak se potkají a protančí se a prozpívají celým dějem filmu. Samozřejmě tam je příběh a celkem pěkný, ale nebudu spoilerovat ? Mimochodem, věděli jste, že se zvažovala i dvojice Emma Watson a Miles Teller do rolí hlavních představitelů? Nevím, nevím, vzpomněla jsem si na scénu ve 4.díle Harryho Pottera a tančící Hermionu…

Karlík a továrna na čokoládu (Charlie and the Chocolate Factory)

Nepostradatelný společník, když jsem nemocná a potřebuju se vypotit z horečky, což mě čeká tento víkend. A protože jsme v období, kdy je každý druhý kolem mě skolen „hroznou virózou“, třeba se najde někdo z vás, kdo si ten film pustí o víkendu se mnou ?. Ono vlastně, ten motiv snu tam taky je. Karlík, malý chlapec, který žije ve velmi nuzných poměrech s rodiči a prarodiči v titerné chaloupce na okraji města a z okna kouká právě na továrnu na čokoládu, se dozvídá o tom, že majitel továrny Willy Wonka dal do prodeje celkem 5 zlatých kuponů, které ukryl do svých čokolád. Zlatý kupon se stává pozvánkou na prohlídku spektakulárních prostor továrny na sladkosti. Karlík dostává čokoládu jednou do roka, právě na své narozeniny, ale taková šance se nesmí nechat utéct. Proto mu rodiče čokoládu koupí o něco dříve. Splní si svůj sen děda Pepa, který v továrně dříve pracoval (než ho nahradily stroje), a podívá se jako Karlíkův doprovod do továrny znovu? Film je krásně barevný a sladký, Burton dosadil svého oblíbence Johnny Deppa rolí majitele továrny, takže v jeho podání je Wonka králem převleků a zvláštních grimas :D. Film si zkuste pustit v angličtině, ten originál opravdu stojí za to 😀 Film byl natočen podle knihy R. Dahla, který zapátral do svých vzpomínek z dětství a inspiroval se tehdejší bitvou dvou čokoládových mistrů, firmou Cadbury a Rowntree’s.