#filmy  #halloween 

Oranžové dýně šklebící se na nás z různých instagramových postů, pinterestu, nebo i výloh obchodů. A to prosím pěkně nemluvím o americkém prostředí, odkud k nám tento svátek přišel, ale o naší krásné české zemičce. Kam se poděly dušičky? Američané mají takovou marketingovou úchylku (to není strategie, za použitím “úchylky” si fakt stojím), mít u každé tradice nebo svátku nějaký symbol, který lze procpat do prodeje a pořádně to zpeněžit. A proto na nás z vánočních ozdob koukají vousáči Santové a ne Ježíškové (okay, miminko visící za šňůru na komíně, nebo svítivý obrys mimča v jeslích v okně asi není topka, uznávám…) a dýně a ne osvětlené hroby z marcipánu. Do klubu si taky asi nezajdete na dušičkovou party, ale spíš na halloweenskou. A jaké občerstvení si připravíte na halloweenský večer. Děsivé prsty z párků potřísněné kečupem, chipsy ve tvaru duchů, želé-sliz, dýňové muffiny a cupcakes s děsivými čoko-ozdobami budou asi častěji občerstvením na party než rakvičky z cukrárny, marcipánové hrobové kvítí, dekorace na stole ze stuhy “Vzpomínáme”. Ne! 

https://foxeslovelemons.com

Jsem ráda, že přesto spousta lidí vzpomene na své blízké a zajde na hrob zapálit svíčku, aniž by trajdalo v divno-tuctovém kostýmu na party, nebo respektive, zažívali kocovinu z předchozího večera, páč dušičky máme až 2. 11. Doteď mám v hlavě hlášku z jednoho filmu (Mean Girls nebo jiná kvalitka s Lindsay Lohan, možná Confessions of a Teenage Drama Queen), že Halloween je jediným obdobím roku, kdy holky mohou jít bez ostychu za šlapky). To mluví za vše, na takové party opravdu potkáte většinou lascivně oděná stvoření bez nápadu a zombie princezny, nebo různé komiksové hrdinky. Nic proti tomu, ale přijde mi, že ty naše karnevaly měly vždycky víc do sebe, alespoň co se originality kostýmu (většinou s trochou hand-made prvků).

https://www.dorneypark.com

A tak pro ty, kteří se nechystají na žádnou party a spíše chtějí poklidný večer mám několik tipů na halloweenské filmy. A nebojte, o Scary Movie to nebude! A Tim Burton je tak profláklý, že ho ani nemusím zmiňovat :).

Mezi charakteristické znaky halloweenského filmu lze zařadit prvy hororu, tedy děsivost, hrůzu nahánějící scény a melodie, duchové, krev, zase duchové, absence děje, jednoduchá story, duchové a ještě taky duchové :). Rozhodla jsem se, že to ale vezmu trochu jinak a obohatím i sebe. Takže jsem se odhodlala využít nějaké to akademické pravidlo, definovala si proměnnou (tedy, datum premiéry) a pustila se do průzkumu, jaké filmy měly premiéru právě na 31. 10.

 Co se týče filmových premiér, tak bohužel jsem dohledala pouze jediný film, který měl premiéru 31.10. Jedná se o film What Ever Happened to Baby Jane? (v překladu Co se vlastně stalo s Baby Jane?). Tenhle psychothriller vyprávějící o dvou stárnoucích sestrách společně na předměstí L.A. jen tak mimochodem dostal Oscara za nejlepší kostýmy (nominací však měl celkem 5). Nutno dodat, že tahle pecka z roku 1962 dost stojí na bravurním výkonu dvojice filmových sester v podání Bette Davis a Joan Crawford.

https://www.allure.com/

Kolem tohoto data se však pohybuje i pár dalších. Například, jeden, který stojí rozhodně za zmínku a je takovou ikonou všech hororových fandů. Jedná se o Romerův film Noc oživlých mrtvol. Již v roce 1968 (premiéra 1.10.) využil zombie tematiku, nahnal pár neznámých herců na farmu mezi mrtvoly a děj se vůle boží. Kdo se zajímá i o dobové kontexty, možná si všimne narážek na tehdejší americkou společnost 60. / 70.let, které to chtěl Romero litry (hektolitry) filmové krve trochu nandat.

https://www.syfy.com/syfywire/original-michael-myers-says-new-halloween-film-feels-like-the-original

Obecně nemám moc ráda filmová pokračování (ne, nemluvím jenom o Kameňáku a Prcičkách), podle mě 1. díl je super a Dvojka to skoro vždycky jen pokazí. Nicméně, zde udělám výjimku a neopomenu opomenout hororového mistra Johna Carpentera, který mimo jiné horory a thrillery v roce 1978 vypustil film s všeříkajícím titulem “Halloween(zde mě strašně baví český překlad Předvečer svátku Všech svatých) a s hereckým obsazením v podoběJamie Lee Curtis, Donalda Pleasence a Mikea Meyerse. Pro první jmenovanou to byl dokonce filmový debut. Ve filmu se hrdina, absolvující posledních 15 let v ústavech kvůli zabití sestry, rozhodne právě 31.10. utéct a vrací se do rodného města. Carpenter se podílel nejen na režii, ale i hudbě, scénáři, a dokonce si v něm i zahrál (trochu renesanční člověk), v pokračování po 40 letech zůstal u hudby a scénáře, stejně tak jako zůstala Jamie Lee Curtis. Ono ani tak nejde o ten děj (víceméně se vrací k teroru z doby před 40 lety), ale právě o tuhle hororovou 60letou babču. Od Carpentera si ale klidně pusťte i sci-fi Oni žijí!, je tam spousta mimozemšťanů vrhajících se na lidskou civilizaci, nebo bojujte s upíry jako hrdina ve filmu Upíři (nečekaně :D).

Chcete-li si ale vychutnat strašidelnou atmosféru naplno a trochu jinak, pusťte si třeba němý film Šejk, který měl premiéru 30.10.1921. Nebo naopak, pokud potřebujete co nejhlasitější zvukový doprovod, zvolte muzikál One Night in the Tropics, který měl premiéru o 19 let později ?. 

Krom filmů si můžete udělat i seriálový maraton epizod, zaobírající se Halloweenem. Začnete třeba Přáteli (8.řada, 6.epizoda) nebo HIMYM (epizoda Nemravná dýně) a jeďte přes Beverly Hills 90210 (S01E06, a pak skoro všechny 6.epizody každé řady), Modern Family (S02E06), New Girl (S02E06), The Office (5. epizoda v 2. a 5. sérii) a zakončete (no, spíš takový borec nakonec :D) to u Kobry 11 (S22E13) nebo s halloweenskou Doktorkou Quinnovou (S02E03).

No, a na závěr Vám sem hodím tip na jednu ne-party halloweenskou akci, kterou není nic jiného než Festival otrlého diváka, konající se 2. listopadu v kině Aero v Praze. Klidně si vychutnejte 4 filmy přímo tam.